Gå til innhold
Hundesonen.no

Øreverk?


Kahlua

Recommended Posts

Jeg oppdaget i går at Kahlua var veldig rosa i det ene øre. Etter nærmere innspeksjon så jeg at øregangen var full av brun puss og hun hadde tydelig vondt siden hun prøvde å komme seg unna om jeg tok på dette øret. Har vasket øret så godt jeg kan med fuktet bomull, men det var ikke lett å komme til alle steder.

Kan man skylle øret på noen måte?

Eller er det bare å kontakte veterinær med en gang?

Vi fikk renset bort mye i går og i dag tidlig så det mye bedre ut, men helt rent er det ikke. Når jeg sjekket øret i dag tidlig var hun helt avslappet.

Hva er dette? For meg så det nesten ut som om hun hadde fått gjørme inn i øret, men jeg går ut i fra at det er verk/puss. Det var ikke et vakkert syn og jeg syns det er litt rart at vi ikke har oppdaget det tidligere. Sniffer ørene hennes jevnlig og har ikke merket noen rar lukt, heller ikke da jeg renset det i går.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det du kan gjøre er å kjøpe OtoClean hos veterinær, den er fin og skylle øret med. Den kommer i porsjonsflasker, og du fyller øret med den. Så masserer du øret litt for å få renset skikkelig, tørker og lar hunden riste på hodet og tørker igjen. Da kan du kanskje slippe en tur til vet, men følg nøye med. Er det en infeksjon vil den blusse opp igjen, og da er det bare vet som hjelper...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mange hunder har ørevoks med brun farge, så akkurat fargen høres normal ut for meg, men det kommer veldig an på hvilken farge hun har i utgangspunktet. Hvis fargen har endret seg, ville jeg vært på vakt. Mengden høres jo ikke helt kurant ut, så det var bra at du fjernet det. Du skriver at du brukte en fuktet bomullsdott; hva var den fuktet med? For å lage hjemmelaget ørerens, blander du vann og vanlig edikk 50/50. Dette heller du ned i øret mens du holder øret oppover, gnikk og gnu og rist på øret. La hunden riste ut restene av ørerensen selv. Man bør unngå å bruke bomull i ørene til hunder, siden små fibre fra bomullen kan falle av og bli liggende og på den måten skape en betennelse. Du skriver også at hun ømmet seg da du tok på øret, men at det ble bedre etter at du renset. Hvordan ser rosafargen ut nå? Har den endret seg? Er den blitt bleikere? Eller rødere? Det er et godt tegn at det ikke lukter annerledes fra øret nå ennn til vanlig, så jeg ville fulgt med på øret, og hvis det ser ut til å bli verre, ville jeg kontaktet dyrlege. Kanskje er det bare et frø som har kommet inn i øret, og som plager henne.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Øret hennes var ikke spesielt rosa i dag tidlig. Skal sjekke henne igjen når jeg kommer hjem fra jobb.

Hun er bare 1 år gammel så vi har ikke vasket ører så ofte. Jeg har vasket en gang tidligere, men da var det virkelig ikke noe å vaske der, mer bare for å venne henne til å bli tatt på. Det andre øret er fortsatt like rent og pent så jeg vet ikke hvor ofta man bør foreta ørevask?

Om det kun var ørevoks så var det isåfall veldig mye, konsistensen kunne ihvertfall minne om ørevoks.

Jeg brukte fuktede bomulls pads for å rense. Skal teste ut med blandingen du foreslår når jeg kommer hjem. Mye av det satt veldig godt. Om det bare er voks burde jeg absolutt vaske ørene hennes oftere.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Øret hennes var ikke spesielt rosa i dag tidlig. Skal sjekke henne igjen når jeg kommer hjem fra jobb.

Hun er bare 1 år gammel så vi har ikke vasket ører så ofte. Jeg har vasket en gang tidligere, men da var det virkelig ikke noe å vaske der, mer bare for å venne henne til å bli tatt på. Det andre øret er fortsatt like rent og pent så jeg vet ikke hvor ofta man bør foreta ørevask?

Om det kun var ørevoks så var det isåfall veldig mye, konsistensen kunne ihvertfall minne om ørevoks.

Jeg brukte fuktede bomulls pads for å rense. Skal teste ut med blandingen du foreslår når jeg kommer hjem. Mye av det satt veldig godt. Om det bare er voks burde jeg absolutt vaske ørene hennes oftere.

Man bør rense ører så sjelden som mulig. Jo oftere man renser, jo mer ørevoks vil øret produsere. Hvis hun ikke har hatt ørevoks i øret før, og så plutselig fått mye, så ville jeg sett det an litt (en liten uke mens du renser det), og hvis det ikke blir bedre ville jeg gått til dyrlegen. Ørevoks til hunder kan være litt "kitt-aktig", litt seigt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det ser ut til å bare være ørevoks, men jeg syns det er veldig mye og selv om jeg renser øret godt ser det ut til å være like ille igjen etter et par dager.

Hva er pseudomonas? Prøvde å slå det opp, men ble ikke så mye klokere.

Konklusjonen er kanskje uansett at vi må en liten tur til veterinæren.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kahlua var hos veterinær i går og det var øreverk. Har nå fått renset øret skikkelig og fått ørerens og antibiotika. Hun er mye bedre allerede.

Og ble det sendt til dyrking, eller er det et sjansespill at ørebetennelsen faktisk blir kurert nå? De fleste ørebetennelser blir bedre i en periode, selv med feil type antibiotika. Håper inderlig du fikk dyrket det, sånn at du har fått riktig type..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Personlig er jeg veldig glad i bichon-rasene, selv om de krever litt klipping og børsting. Med riktig sosialisering og trening så er de fine familiehunder som kan være med på det meste. Om dere lener mot spaniel så synes jeg personlig at springeren er et bedre valg. Cockeren og de mindre (king charles og cavalier) har mye helseproblemer. De er fine familiehunder, men krever også litt pelsstell. Shetland sheepdog kan være et alternativ. Hvis dere ikke vil ha pelsstell i det hele tatt så ta en titt på dansk/svensk gårdshund. De kan bjeffe når det kommer besøk, går folk på veien, osv. men ikke noe mer enn de fleste andre små raser. De er glatthåret, men røyter da korte hår minst et par ganger i året, som er normalt for alle røytende raser. De er aktive og trenger både fysisk og mental aktivisering, og kan kanskje minne litt om beagle hvis det er utseende som trekker der. Mellompuddel eller dvergpuddel er morsomme og allsidige hunder, de må klippes/børstes.
    • Takk for utfyllende svar og gode råd!  Hvis vi skulle se på en mindre hund, er det noen raser du vil anbefale da?   Hvis vi lener mot spaniel: vil en cocker spaniel eller springer spaniel være et bedre valg? 
    • Har jobbet i kafé tidligere, og etter det jeg kan huske så benyttet vi oss av et spesifikt middel for å bløtlegge bestikk i noen minutter før steamer. Het vel «Dip-It» eller noe sånt.
    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...