Gå til innhold
Hundesonen.no

Høsttreff med sonenfolk og hunder!


Midas

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har tenkt litt på at det var dumt vi ikke fikk til det sonentreffet i sommer. Kanskje vi kunne avtalt et treff en helgedag, hvor vi kan grille, trene hund, kanskje gå litt spor? Finne et sted som egner seg for dette. Det kan jo være et sted i marka, det er lov å brenne bål etter 20. September (?).

Folk fra hele landet får ikke kommet for en dag, men kanskje vi kan arragere i flere landsdeler, og ta bilder og fortelle om hva vi har gjort etterpå?

Vi gjør det enklest mulig ved at alle tar med egen mat og drikke, og utstyr til hundene. Hvis vi samsnakker oss om kjøring, så kan de uten bil også bli med.

Forslag til dato: lørdag 16. Oktober (kom gjerne med andre forslag) og forslag til sted kan jo flere komme med? Jeg tenker at det enkleste er å ha et forholdsvis sentralt sted, slik at folk kan komme seg til steder hvor noen kan plukke de opp.

Er det noen interesse for dette?

Det kokte opp i kål med sonentreffet, men dette krever ikke like mye planlegging og jobb, så da er det kanskje enklere å få det gjennomført?

  • Svar 111
  • Created
  • Siste svar
Skrevet

Jeg tenker at stedet bør være sånn at det er plass til å kanskje trene litt lydighet, og gå spor. Det er jo endel som er flinke til å gå spor, og kanskje kan vise de som ikke har gått spor før. I tillegg bør vi ha mulighet til enten grill eller bål, så vi får grillet litt mat. Kjempefint om vi kan være på ei hytte da :)

Skrevet

Tja det er jo i Krokskogen, så det er endel skog der.. nå kan jeg ingenting om spor, så jeg vet ikke hva som egner seg. Ang. lydighet så er det liksom en stor gressoverflate (kort gress grunnet bufe) men det er liksom en bakke, så ikke akkura et flott flatt jordet.

Her ser man den såkalte vollen:

47150_10150256965910198_827190197_14775069_1646850_n.jpg

47150_10150256965935198_827190197_14775072_2901857_n.jpg

47150_10150256965940198_827190197_14775073_99036_n.jpg

Og her er hytta:

47889_10150253362645198_827190197_14690975_7348294_n.jpg

Bålplassen:

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash2/hs217.ash2/47976_10150253363240198_827190197_14690991_2963369_n.jpg

Og tilslutt, beste bildet av type skog:

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs622.snc4/58229_10150256964560198_827190197_14775000_4283648_n.jpg

Skrevet

Det var jo et kjempefint sted!

Jeg tenker at for min del er det greit at skogen ikke er helt tett når jeg skal gå spor. Ellers har jeg ikke spesielle preferanser utenom at det ikke bør ha gått folk der på en stund. Kan jo bare ta helt sånn intro til spor og da. Hvor vi starter med hunder som ikke har gått spor før, med korte næringsspor.

Det hadde vært så gøy å fått til! Tar det lang tid å kjøre opp dit fra Oslo?

Jeg har plass til tre i bilen fra Oslo, hvis de kan ha hundene i fanget eller i gulvet inni bilen :)

Skrevet

Det var jo et kjempefint sted!

Jeg tenker at for min del er det greit at skogen ikke er helt tett når jeg skal gå spor. Ellers har jeg ikke spesielle preferanser utenom at det ikke bør ha gått folk der på en stund. Kan jo bare ta helt sånn intro til spor og da. Hvor vi starter med hunder som ikke har gått spor før, med korte næringsspor.

Det hadde vært så gøy å fått til! Tar det lang tid å kjøre opp dit fra Oslo?

Jeg har plass til tre i bilen fra Oslo, hvis de kan ha hundene i fanget eller i gulvet inni bilen :)

Tja.. kommer litt an på åssen man kjører, er et sted man kan kjøre inn ved Sollihøgda som tar kanskje halvtime trekvarter, men da må man gå to km til fots.

Ellers så kan man kjøre "rundt" altså til Sundvollen og opp der, og de tar vel en drøy time. Så mulig det blir for langt unna da.. kommer jo litt an på hvilken kant av Oslo og omegn folk kommer fra da.

Dette er altså i nærheten av Hønefoss.

Skrevet

Hvordan er det å kjøre lengst mulig frem ?

Jeg drasser alltid med meg så mye rart og er ikke glad i å gå 2 km for å hente en ting i bilen :)

Skrevet

Det er jo veldig hyggelig om de som kjører kan ta med seg folk som ikke har bil. Da kan de som ikke har bil reise kollektivt til Oslo (eller andre steder), så kan vi med bil hente de? For meg er det greit å kjøre opp til hytta selv om det blir litt lenger. Må jo ha med litt ved, mat utstyr til hundene og div. Kan jo gå opp med sekk da, så ingen stress om vi ikke kan kjøre helt opp.

Skrevet

Er mulig å kjøre veldig nærme, helt inn på tomta om man har noe litt bedre enn en f.eks. Sköda Octavia (standard). En bil med litt høyde, gjerne 4wd klarer det lett.

Meeen det går an å kjøre oppom så man er 100m unna, lesse av og så parkere noen hundremeter nedenfor :)

Skrevet

Kom gjerne med andre forslag til hvor vi kan ha det :) Jeg synes det er så hyggelig om vi kan få til dette! Enkelt og greit en hyggelig og sosial dag, hvor hunder og soniser kan kose seg!

Det er kanskje en fordel å ha det i Osloområdet, så det er enkelt å komme seg for de som ikke har bil. Det er kjipt hvis folk ikke får blitt med bare på grunn av det. Jeg er ikke så kjent i Sørkedalen jeg, men kanskje Marie kjenner til noen steder der vi kan ha det?

Gjør ingenting om det er lite stykke å gå så lenge det er merket så folk finner det :)

(Kanskje moderatorer kan slette sonentreff 2010 og klistre denne så flest mulig ser den?)

Skrevet

Derfor jeg håpet på at noen andre tok initiativ til et mer lettvint sted :)

Men nå har jeg ihvertfall kommet med mitt, jeg vet liksom ikke om egnede steder i Oslo-området.. :)

Skrevet

Jeg og tjukken vil gjerne også være med =) jeg har forsåvidt også hytte på krokskogen men den er ikke noe høydare. Jeg tenker kanskje at det er lettest at det er ett sted hvor man kan komme seg til med kollektiv transport så alle får muligheten til å være med?

Skrevet

Jeg har ordnet bil og kjører fra nøtterøy vestfold, har plass til 1 person til om hunden din ikke har megabur og kan stå i baksetet, samme hvor vi skal hen egentlig,har bilen hele helga.

Skrevet

Jeg har som sagt også bil, og plass til tre fra Oslo. Da blir det trangt, men det går fint så lenge vi ikke skal så langt. Jeg vet også om mange fine plasser i Maridalen, vi kunne jo eventuelt gått opp til Øyungen, ovenfor parkeringsplassen på Skar? Tror ikke det er veldig mye folk der, evt kan vi finne et sted rundt det vannet hvor det ikke er så mye folk?

Kanskje folk som har bil og kan kjøre og ta med noen kan skrive det, og hvor de kan hente folk?

Det blir koslig!! :)

Skrevet

Jeg og tjukken vil gjerne også være med =) jeg har forsåvidt også hytte på krokskogen men den er ikke noe høydare. Jeg tenker kanskje at det er lettest at det er ett sted hvor man kan komme seg til med kollektiv transport så alle får muligheten til å være med?

Men må vi være et sted som er lett tilgjengelig kollektvit, er jo ofte mange andre der. Vi er mange her som kjører alene i bil og har plass til både passasjerer og hunder. Synes hytta til siri hadde flott område etc, eneste er at vi må ta initiativ og ta med oss hver vår kollektivbruker og voila, løst? :)

vi er allerede 3-4 som har sagt har plass.

Skrevet

Jeg vil helst komme meg helt frem dit vi skal i det minste... Og nei, jeg har ingen bil av høy type. Blir det at man skal være der hele dagen, og kanskje litt utover kvelden, så syns jeg det er utrolig godt å kunne sette fra meg bikkja i bilen litt.

Og jeg har ett sete ledig i min bil.

Skrevet

Jeg vil helst komme meg helt frem dit vi skal i det minste... Og nei, jeg har ingen bil av høy type. Blir det at man skal være der hele dagen, og kanskje litt utover kvelden, så syns jeg det er utrolig godt å kunne sette fra meg bikkja i bilen litt.

Og jeg har ett sete ledig i min bil.

Personlig syntes ikke jeg 200meter å gå er langt, det er jo omtrent så langt unna man er bilen på IKEA liksom :icon_cry:

Men jeg skjønner at det kan bli annerledes for noen :console:

Skrevet

Jeg har ordnet bil og kjører fra nøtterøy vestfold, har plass til 1 person til om hunden din ikke har megabur og kan stå i baksetet, samme hvor vi skal hen egentlig,har bilen hele helga.

:icon_cry: Vil gjerne jeg!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg har noen til å passe inni,men ikke noe fast. Jeg jobber skift, og hunden har noen å være med når jeg jobber natt. Han har også noen å være med litt på kvelden når jeg jobber ettermiddag. Det er de dagene jeg jobber dag som er problemet. Det er ikke sånn at jeg ikke har tenkt på at det er ansvar med hund. Men jo, jeg trodde han var klar for å være alene nå.. Oppdretter sa valpene klarte det greit etter ca 12 uker...med trening så klart. Mulig jeg ikke har trent godt nok..har jo aldri dratt lenge fra han. 
    • Takk for et veldig fint og beroligende svar. Det betyr mye å høre det fra noen som har litt erfaring med hvordan oppdrettere tenker. Diva er akkurat sånn du beskriver en trygg voksenhund. Vi har aldri hatt problemer med henne ingen utagering, ingen aggresjon, ingen ressursforsvar eller noe som helst i den retningen. Hun er en hund som alltid har vært stabil rundt både folk og andre hunder, og hun har vokst opp med små hunder rundt seg helt siden hun var valp selv. Hun er typen som går mellom hvis to hunder bråker, men uten å lage noe drama ut av det. Bare rolig og tydelig. I tillegg er hun vant til et veldig rolig og forutsigbart hjemmemiljø, siden det alltid er noen hjemme på grunn av hjemmekontor. Hun får masse nærhet, rutiner og trygghet, og det smitter veldig over på hvordan hun oppfører seg. Det er nok mest meg som syns det er litt skummelt å bli dømt før folk faktisk har møtt henne. Jeg vet jo at hun er en fantastisk hund, men man hører så mye forskjellig, og jeg vil ikke at noen skal misforstå situasjonen. Jeg kommer til å fortelle oppdretteren om Diva når vi vet at sjansen er større for at vi faktisk får valpen, så det ikke blir unødvendig stress eller misforståelser. Men det du skriver roer meg veldig. Det er godt å høre at en trygg voksenhund som Diva faktisk kan være et pluss, og ikke noe negativt.
    • Det du beskriver er dessverre ganske vanlig hos valper i den alderen, og det betyr ikke at du har gjort noe feil. Noen valper takler alenetrening helt fint, mens andre trenger mye lengre tid enn det «boka» legger opp til. Det viktigste nå er å unngå at han får panikk hver gang du går, for det kan gjøre treningen tyngre for dere begge. Når en valp hyler sammenhengende i 30 minutter, så er det et tegn på at han ikke er klar for det nivået av alenetid ennå. Det handler ikke om stahet, men om at han blir oppriktig stresset. Da er det lurt å gå noen steg tilbake i treningen og gjøre det lettere for ham. Noen ting som ofte hjelper: •     Start helt på nytt med bittesmå steg, og hold deg på det nivået han faktisk mestrer. Det kan være 5 sekunder, 10 sekunder, 30 sekunder – det er helt greit. Det viktigste er at han opplever at du alltid kommer tilbake før han får panikk. •     Unngå bur akkurat nå, siden du allerede ser at det gjør ham mer stresset. Det er ikke alle valper som finner ro der. •     Gi ham et mindre område, men ikke bur. Et valperom, grind eller et avgrenset område kan gjøre det lettere for ham å finne ro. •     Tren på ro før du går. Mange valper blir mer stresset hvis det skjer mye aktivitet rett før du forlater leiligheten. •     Gå ut og inn mange ganger uten at det betyr noe. Ta på sko, gå ut, kom inn igjen. Gjenta til det blir kjedelig for ham. •     Bruk lyder som gjør at han ikke føler seg helt alene. Radio, hvit støy eller en vifte kan hjelpe noen valper. Når det gjelder jobbsituasjonen: Det er helt forståelig at du må på jobb, men valper på 15 uker klarer som regel ikke å være alene i lange perioder uten at det går utover tryggheten deres. Hvis det finnes noen muligheter for midlertidig hjelp nabo, familie, hundepasser et par timer, eller en venn som kan stikke innom, så kan det gjøre en enorm forskjell mens dere trener. Du gjør så godt du kan, og det er tydelig at du prøver å gjøre dette riktig. Det viktigste nå er å ta det i hans tempo og unngå at han får panikkopplevelser som setter dere tilbake. Det blir bedre, men noen valper trenger litt mer tid og litt mer støtte i starten. eller så vil du oppleve med at du vil få en hund som er stresset og kan bli `farlig` når han blir stor. om du har skaffet deg valp og ikke viste at valpen ikke kan være alene, så kanskje tenke på å sette den bort til noen som kan ta seg av den til den har blitt større. veit mange kan få det til og funke. men fleste hunder som vokser opp med å være alenen så mange timer av dagen sliter ofte med stress og sånnt ting.  det er ikke enkelt men noen ganger må man tenke på dyre og ikke seg selv, så kan være lurt å kanskje finne noen. se eter barnevakt eller hundebarnehage. for å sette en liten valp så lenge alene er ikke bra for han. jeg håper du finner ut av det og at han slipper unna å bli en nærvøs hund som voksen. ikke ment vondt eller sårende 
    • Det er jo nettopp det jeg sier, at de færreste har mulighet til å være hjemme fra jobb i 6 mnd. Hvis du leser litt rundt på forumet her vil du se ulike løsninger. Noen har med hunden i bil og lufter i pausene. Såklart uaktuelt i denne kulden. Noen har venner, naboer eller familie som passer halv dag eller stikker innom og lufter. Noen har hjemmekontor eller kan ta med hund på jobb. Når man er flere i familien har man kanskje mulighet for å tilpasse slik at noen starter sent på jobb, andre tidlig, og/eller har barn som kommer hjem fra skolen og lufter hund. Det er mange løsninger. Men det er ikke naturlig å forvente at den 4 mnd gammel valp skal kunne være alene hjemme en hel arbeidsdag. Om du ikke har mulighet for å tilrettelegge dette er det stor fare for at hunden utvikler separasjonsangst og ikke kan være alene i det hele tatt. Det er 20 år siden jeg fikk min første  hund, jeg har vært aktiv i hundesport og ulike hundemiljøer, og alle som har skaffet seg valp har planer og løsninger for dette. Som du også vil finne på forumet her vil alle som spør bli anbefalt å ha en plan og ikke forvente at en valp kan være alene hjemme en hel arbeidsdag.  Og så kan du jo se på finn.no hvor mange unghunder som omplasseres fordi de ikke "får tiden til å gå opp". Det er mange av disse "normale menneskene" som ikke har hatt en god plan for alenetreningen når de har skaffet seg hund.
    • Ja, jeg går gode turer først, og aktiviserer han. Gir han kong eller tyggebein når jeg går. Prøvd å lage en god rutine hjemme.  Men at du sier jeg skal levere hunden tilbake fordi jeg må på jobb, det blir for dumt! Han er 4 mndr, og ytterst få mennesker har mulighet til å være så lenge hjemme.  Rart så mange bikkjer klarer seg greit i hverdagen egentlig,  mtp at alle må være hjemme minimum 6 mndr(noe ganske få har vært..)  Og ikke alle har mulighet for å dra hjem fra jobb i lunsjen, eller ha bikkja med på jobb.. Hvor er dere normale mennesker med hund henn? Er dere ikke på forumer kanskje? Er dere jeg gjerne ville hørt fra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...