Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

I helgen oppdaget jeg tre kuler på undersiden av halen til Gry. Jeg har vel kjent at det har vært noe der før,men første gangen tok jeg det for å bare være måten Gry satt på som gjorde at halen virket tykk, og andre gangen trodde jeg det var dåsa hennes jeg kjente (løpetid ja :P )

Men på lørdag fikk begge hundene et bad, og da kjente jeg tydelig 3 kuler fra ca 1 cm ovenfor rompehullet og oppover langs halen hennes. Den største, nederste, var vel på størrelse med en liten golfball. De to andre en del mindre.

I går var vi hos veterinæren med det. Hun antok det var fettkuler, og jeg var enig i at de kjentes sånn ut. Forholdsvis harde liksom, og Gry brydde seg ikke i det hele tatt om man klemte på dem.

Men vi bestemte oss for å ta en biopsi for sikkerhetsskyld. Og da vi fikk stukket hull på den største, så oppdaget vi at de var veskefylte.

Den største var fylt av rundt 2,5 - 3 ml veske, og de to øverste var nok åpne seg imellom, og fylt av en mer blodfylt veske enn den nederste. Og betraktelig mindre.

Vesken ble undersøkt i mikroskop, og den var full av epitel (??). (husker ikke eksakt hva hun sa) Men dette var iallefall noe som tydet på at det var cyster vi snakker om.

De ble som sagt tømt, Gry ble satt på antibiotika da hun også fant små antydninger til betente celler der, og planen er å se om kulene fylles igjen eller ikke. Om de fylles, så er alternativet å operere dem vekk.

Så, det jeg lurer på... Noen som har erfaringer med cyster på hund? Plassert hvor? Ble de behandlet? Evnt hvordan? Og hva er prognoser? Vil det garantert bli bra om de opereres vekk, eller er dette noe som kan komme igjen allikevel ? På samme sted?

Erfaringer med operasjoner så nære endetarmen? Er det lett å holde et sånn sted rent nok? Eller vil det kunne bli problemer?

Hvor fort bør jeg evnt få henne operert om jeg merker at de fylles på nytt? Og har det noe å si for operasjon at Gry nå har løpetid? Vet jo at hunder ikke bør steriliserer mens de har løpetid, men er dette kun fordi man kødder med ting som har med hormoner og blod/løpetid å gjøre, eller er det generelt fordi en hund helst ikke bør opereres når den har løpetid?

Cyster.... Er dette noe som kommer oftere sammen med løpetid? Eller er det uavhengig?

Oi, mye spørsmål dette gitt... Er det noen som vet noe? Evnt kan forklare på en Marit-forståelig måte? :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
    • Da ville jeg jo ha byttet madrass, men kanskje ventet til du har fått litt mer kontroll på problemet. Det er veldig mange ting som spiller inn her. Aktivitetsnivå og hverdagslydighet generelt, får hundene det de trenger av aktivisering og trening, har de grunnleggende hverdagslydighet inne, osv.  Når de har lært seg at det hjelper å begynne å bjeffe midt på natten er det nok en større jobb å snu det, men ikke umulig. En mulig måte å trene de til å sove et annet sted er å legge en madrass i nærheten der og sove i samme rommet, men adskilt med grinder. Det forutsetter først at de er trygge og slapper av i sengene sine i utgangspunktet. Dette krever masse trening av hundene både sammen og hver for seg. Det er vanskelig å gi veldig spesifikk hjelp uten å ha sett hundene. Det kan være du har nytte av å få hjelp av en hundetrener/adferdskonsulent for å legge en plan. Hvis du ikke vet om noen du kjenner og stoler på kan du lete her: https://atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...