Gå til innhold
Hundesonen.no

Aggresjon mot andre tisper


Car00line

Recommended Posts

Skrevet

Keela er en finsk lapphund på 2,5 år.

Det første året med henne var problemfritt, hun hadde også en tispe hun ofte var med og som vi gikk turer med.

Men nå det siste året har det vært familieproblemer og diverse som har gjort at jeg ikke har vært sosial med andre hunder. Tia

som vi ofte gikk med, ble tilbakelevert pga eieren ikke hadde tid. Jeg jobbet de dagene det var hundetrening her. Så det endte vi gikk turer alene og kom det andre så gikk vi til siden. Jeg orket ikke så mye, og motivasjon til å trene og sosialisere med hunden var på bunn.

Plutselig begynte hun å bli aggressiv mot andre tisper. Hun begynner å knurre før hun faktisk fyker på. Spesielt små hunder. Jeg vet ikke hvorfor hun plutselig ble slik, men jeg tenker at det kan ha vært at hun er blitt "tatt" en gang hun har klart å stikke av fra luftegården, eller alle forandringene her hjemme.

Dette er et problem som jeg har begynt å jobbe med nå den siste tiden, men tenkte kanskje dere har noen forslag?

Jeg går på hundetreningen igjen, og får hjelp der av instuktøren og de andre hundeeierene. Hjemme er hun med en Bulle og det går veldig fint.

Jeg har ingen venner med hund, så det er kun hundetreningen jeg får møtt andre. Vi har en nabohund som er tispe, og de to står å angriper hverandre med bjeffing på hvert sitt side av gjerde og hekk. Men det er en gammel mann som har den, så kan heller ikke "jobbe" med han heller.

Noen tips og forslag her?

Skrevet

Høre om noen her på sonen kanskje kan hjelpe deg ved å møte opp på trening sammen med deg? Sikkert noen her som også vil trene på passeringer og møter med andre tisper. Hvis det ikke blir for langt unna.

Er jo vanskelig å gjøre noe når man ikke har noen man kjenner i nærheten som kan trene sammen med deg så jeg skjønner frustrasjonen din der.

Skrevet

Er det som er problemet, vi bor i Sauda, og det er Norges navle :)

Bor inni en fjord, 3t kjøring fra Stavanger og 2t Haugesund, så det er liksom så lange avstander

Skrevet

Slikt blir ikke bedre av seg selv. Det er en treningssak. Vet veldig godt hvordan det er å bo på en mer øde plass hvor man ikke treffer på så mange hunder man kan trene med. Men hvis du har hundeklubb med fellestreninger, bør du prioritere disse og møt opp og tren med hunden din. Ikke forvent at hunden din skal bli godvenn med alle, men skal kunne lære seg å være i nærheten uten å reagere. Begynn fra god avstand og bruk godbiter eller lek. IKKE noe hilsning i bånd med noen. Kun tren kontakt med deg og hunden. Målet er å kunne passere hunder uten større problemer.

Så kan du ha en eller to faste lekevenner ( hannhund feks) som hun kan leke med iblant. Ellers trenger de ikke å måtte omgås med andre hunder hele tiden.

Men somsagt, det vil ikke bli bedre av å ikke trenes på. Hva enn årsaken er til at hun ha blitt sånn. Ustabilitet i hjem og lite sosialisering kan være faktorer. Også understimulerte hunder kan få utløp for energi med utfall mot andre hunder.

Skrevet

Takk for tips! Tror det var slik intsruktøren ville ha det også. Det er ikke et stort problem dette, men jeg vil kunne gå på utstillinger der Keela ikke blir slik og andre ting som treff og slik. Jeg forventer ikke hun går supert med alle, men jeg vil prøve så godt jeg kan å lære henne at hun ikke trenger vær slik mot dem. Sånn ellers er jeg bare med henne ilag med typen og hans hund, pga det ikke er noen av vennene mine som har hund, så det er fast lekekamerat.

Nei det er sant det ikke blir bedre uten trening! Jeg ser virkelig frem til onsdag når vi får hjelp til dette :) Kontakt kan jeg nok trene mer på :)

Skrevet

Min tispe er også litt sånn. Jeg har henne med på treningene og det går sakte bedre og bedre. Nå kan jeg være rett ved en annen hund uten problemer, så lenge ikke de andre hundene kommer for nært direkte imot henne ansikt mot ansikt. Da går jeg bare rolig unna hvis jeg ser antydning til det. Avslutt timen når hunden har vært veldig flink. Rose og godbiter og rett inn i bilen. Ikke bli fustrert hvis du får litt tilbakefall. Bare fortsett som før og ikke gi opp. De lærer seg fort at de ikke trenger å reagere og vil tolerere at de andre hundene er der i området. Husk også at du bør trene litt på andre steder enn akkurat samme plass hver gang. Kanskje avtale med treningsfolkene om dere kan gå en tur sammen en gang, eller møtes et annet sted.

Har et par med en hannhund som er sånn, og vi har trent sammen med dem og kjørt samme opplegg, og etter 3 ganger har hunden blitt merkbare bedre. Han kan også være ganske nært de andre hundene uten å bry seg for mye, men klarer å være avslappet og rolig. Det må du også tenke på, at kroppsråket til hunden din skal være avslappet. Er den anspent/stresset osv, er du for nært.

Lykke til :)

Skrevet

Så bra! Okei skal huske på det du sier :)

Det er ikke så mange som vil trene ilag med en aggressiv hund, men jeg skal få hjelp av instruktøren og tispa hennes, for den tåler en del og er veldig stabil.

Fikk jo nesten vondt i magen sist jeg var der, for de andre folka bare så på meg, og med en gang hunden deres nærmet seg min så begynte de å huje å rope, som om jeg ikke har noen kontroll i det hele tatt. Heldigvis kom det noen som ville hjelpe til :P

Takk for gode råd, skal skrive dem ned å pugge dem :P

Skrevet

De andre trenger ikke være bekymret eller at du må ha slike eller slike hunder sammen med deg, for de skal kun være statister. De skal trene sitt og gjøre det i samme område som deg. Du skal bare holde deg i bakgrunnen og trene med din hund. Ingen hunder som skal involvere seg med deg. Så du kan gi beskjed på forhånd (før du tar hunden ut av bilen) at du har en usikker hund, og du skal trene litt her borte, og ingen må komme og forstyrre. Så kan du med ditt eget tempo bestemme avstanden til de andre. Så hvis du vet at det er noen som skal trene agillity eller noe annet onsdagen kl 6, møt opp, gå 50 meter unna og tren kontakt og lek med hunden din mens de andre holder på med sitt, og så drar du hjem når hunden har vært flink. Du må ikke ha direkte hjelp av noen. Bare unngå frislipp med andre hunder, og hvis du går tur samlet med en gjeng, gå litt på avstand.

Ikke føl deg presset til noe du er ukomfortabel med. Det er alltids noen som skal vite så mye mer og ha mange ideer. Du kjenner din hund og dine grenser. :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...