Gå til innhold
Hundesonen.no

Zita har løs blære


vima2k

Recommended Posts

Skrevet

Hei.

Min BC Zita har fått et problem med at hun har løs blære.

vet at det er etter Opperasjonen, pga dyrlegen sa det kunne bli sånn.

Nå kom det 1 år etter. første gangen jeg merket det så lå hun og sov..

de andre gangene virker det som om hun vet hun må på do, men vil ikke holde igjen ( nesten så hun ike klarer det).

Noen som vet om det er noe jeg kan gjøre for at hun ikke skal gjøre det ?

det kan være når som helst.

begynner og bli ganske "Plagsomt" da hun kan finne på å hoppe i senga vår og tisse, eller at hun ligger i sofaen og tisser.

syns jo synd på hun, men veldig plagsomt å måtte skifte og vaske hver dag.

Skrevet

Du kan vel fjerne vannskålen hennes et par timer før dere skal legge dere, slik at hun har minst mulig i blæra om natten ihvertfall :)

Så kan det jo hende at det ikke er så mye å gjøre noe med da, annet enn at du må ta henne med ut på tiseturer oftere kanskje?

Skrevet

Du kan vel fjerne vannskålen hennes et par timer før dere skal legge dere, slik at hun har minst mulig i blæra om natten ihvertfall :)

Så kan det jo hende at det ikke er så mye å gjøre noe med da, annet enn at du må ta henne med ut på tiseturer oftere kanskje?

Oftere ? vi går ut med henne som om hun var valp igjen.altså.. etter hun har spist, lekt, sovet div. men alikavel så har hun en hel .. bøtte igjen..

men er mye som har forandret seg i det siste.. hun er blitt sky mot mennesker, (mer en vanlig) hun hører bare etter meg, hun er veldig kosete og masete, drikker enormt mye og spiser mer voldsomt enn før.. men skal til dyrlegen i morgen så håper det ike er no galt

Skrevet

Ja, skal høre med de om det i morgen :P Gruer meg sjikkkelig.. tenker bare fæle tanker, når det egentlig bare er en "enkel" sak, men hun er jo bare 4år? er ikke det lit ungt å bli det da ? :)

Skrevet

Hva slags operasjon har hun gjennomført? Sterilisering? Om det er det, så er inkontinens en av bivirkningene som kan komme etter det. Og da har nok ikke alder på hunden så mye og si.

Skrevet

Kastrering har hun vært igjennom :) ja jeg vet, men det kom et år etter og mange fler bivirkninger enn BARE løs blære.. så vil sjekke det..

Skrevet

vært hos dyrlegen i dag og han mente alt var bra. Dyrlegen mente at det var adferds problemer med henne, altså... at det er noe i hode hennes som klikker, så enkleste og forklare tissinga på, er at hode på en måte slår seg av, og ike er helt med kroppen, og dermed mister en slags kontroll, mengden av tisset skjønte han ike helt, og blodårene var vist så store at de sprakk, så nå er hun blå og rød der hun tok blodprøve, helt normalt;)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Mat fremme hele tiden er generelt en dårlig metode for småspiste hunder. Noen få, små måltider om dagen er bedre.  Antar du har testet med vårfôr og råfôr også.  Jeg ville nå uansett tatt en tur til dyrlegen og utelukket at det er noe galt, og få en profesjonell vurdering på om hunden er undervektig eller bare naturlig tynn.
    • De får mat til forskjellig tidspunkt. Hunden virker helt frisk og rask. Ellers hadde jeg tatt hun med til veterinæren alt. Når jeg gir henne godbiter vil hun alltid ha.  Hun er også lavere enn rasestandarden i mankehøyde og er ellers liten på alle områder.
    • Parasitter er det ikke da hun også lever med andre hunder og de er normalvektige. Ellers hadde de også blitt smitta. Hun får lik mat som de andre. Noen ganger er det mat fremme hele dagen mens andre dager blir det spist opp. Har ikke merka noen forskjell men gjør dette for at det skal være en forandring. Har prøvd flere for. Burde jeg da dra til dyrlegen for å sjekke stoffskifte?
    • Første som slår meg er parasitter eller stoffskifte. Om ikke hun har synlige parasitter av kjent type i avføringen, som kan fikses med en reseptfri markkur fra apoteket -> veterinær.  Det er antakelig stoffskifte, om hun alltid har vært sånn. Ikke sikkert at mer energirikt for løser det, for det kan hende hun instinktivt vil spise mindre av det for å holde systemet sitt i balanse. Selv har jeg alltid vært så tynn at folk blir støtt av det og skinny shamer skamløst. Det er åpenbart hormoner. Sult og apetitt regulerer seg veldig annerledes enn hos de som sliter med motsatt problem. Det er vondt for meg å "overspise" ifht eget system, hva som er passende eller utilstrekkelig for andre   Da jeg var gravid la jeg på meg "normalt" (mye, selv til gravid å være), men med hornonene ute av kroppen rant den vekten av igjen i en rasende fart selv om jeg fortsatt spiste mer enn tilstrekkelig for å skulle holde den, så hormoner, hornoner, hormoner.  Om hunden ellers virker frisk og rask.. Hvilke(n) rase(r) er hun?   
    • En dyrlegesjekk er absolutt lurt. Hun kan ha helseproblemer som gjør at hun ikke tar opp næring riktig. Hva dyrlegen sjekker kommer helt an på vurderingen av hunden, rase, vekt, hva hun spiser osv. Jeg antar du har prøvd ulike fõr og fõrtyper? Har du prøvd å gi mat til ulike tidspunkter? Det som funket best for min småspiste hund var å gi lite nok til at han alltid spiste opp. Du kan jo bare tenke deg selv om du ikke har matlyst, og stadig får servert mer mat enn du orker. Jeg fôret også en kombinasjon av rått og tørt, og varierte mellom typer og merker. Å ha litt lakseolje over maten kan også hjelpe.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...