Gå til innhold
Hundesonen.no

Narkose-problemer


TonjeM

Recommended Posts

Skrevet

Idag har lille basenji vært og fått fikset tenner. Hun fikk en lett narkose pga at hun er så gammel, fikk også en smertestillende sprøyte som skal virke til imorgen.Nå er det 8 timer siden hun fikk oppvåkningssprøyte og hun virker fremdeles ganske desorientert men glimter til litt innimellom - hun skjønte feks at det var spisetid ista og kom ravende for å spise. Hun greier å gå men ikke å stå stille (hun tryna oppi maten sin stakkar) sjangler og ser ut å ha problemer med å legge seg ned. Det er mest sløvheten jeg lurer på - hun står stille og svaier til hun tipper og virker helt fjern - når hun ligger, ligger hun bare og ser ut i luften - og jeg kan ikke huske at hun har vært så utafor etter tidligere tann-runder (er jo en årlig foreteelse dette), så er dette vanlig, pleier det å ta så lang tid før de kvikner til i hodet ihvertfall eller er jeg bare hysterisk? (Jeg er naturtalent på hysterisk..)

Skrevet

isj, stakkars damen :lol:

Basenjien kan jo være intolerante for enkelte typer narkose, men har ikke hørt så mye om den slags problematikk i det siste. Jeg lurer på om det gjaldt en spesiell type narkose som ble brukt en del tidligere men som vetrinærene nå har gått bort fra?

Nå er jo Amy en eldre dame, og det kan ta litt mer tid for kroppen hennes å få ut narkose sakene?

Hadde holdt litt øye med henne utover kvelden og tatt en tlf til vet.- i kveld eller i morgen tidlig om det ikke bedret seg.

God bedring til lille Basenji!

Skrevet

Så vidt jeg vet, går det ikke an å gi oppvåkningssprøyte mot narkose. Det kan man kun gi når de er dopet. Så jeg vil anta at hun ble dopet siden det kun var service på tenner hun skulle gjøre :lol:

Skrevet

Hadde ringt vet.vakta å spurt dem jeg.Bedre det enn å gå der å være bekymret :lol: God bedring til den lille damen :D

Skrevet

Veit ikke om det "hjelper noe", men sist bikkja mi ble dopet ned klarte hun ikke å spise resten av dagen, sjanglet og vaset rundt i villede. Ringte vet'n og de sa det var normalt for noen hunder å reagere så hardt at de ikke våknet ordentlig opp før neste dag.... Så det høres kjent ut, men bikkja mi er jo ung og fresk.

Skrevet

Kan hende oppvåkningsprøyta hun fikk var litt svak i forhold til dopet. Kasko ble også dopet i dag, men han var "ferdigsjanglet" etter en halvtime. Men er fremdeles trøtt og slapp.

Skrevet

Åååå jeg håper at det ikke er verre enn det..

Jeg ringte vet. og fikk beskjed om å se det an til imorgen - for hun spiser, hun tisser, kan t.o.m. hoppe opp og ned av sofaen. Men hun kan ikke ligge ordentlig - ligger bare i en anspent, merkelig skrå stilling med hodet vridd mot den ene siden og begynner å pipe. Og hun kan ikke stå rett opp og ned, bakbeina svikter liksom "bakover"..

Jeg tenker på nakkeskaden hun hadde for 2 år siden, den var mye verre, men dette minner litt om det.. Jaja, skal sitte oppe med henne i natt (hun er ekstremt klengete også, må være med meg på do t.o.m., når jeg sitter her ved PC-en står hun ved siden av meg på bordet og svaier..) Nå har hun ikke sovet siden rett etter vi kom hjem ved 1-tiden idag.. hun klarer jo ikke å ligge ordentlig :lol:

(men veldig glad for at Vepsen ikke hadde brukket noe Raksha - krysser fingre for at smertestillende og pencillin gjør susen!)

Takk for alle innspill folkens - hva skulle man gjort uten sonen!

Skrevet

Puuuh.. skal melde meg inn i hyper-hysterikernes landsforbund jeg..

Lille basenji sovnet ca kl 1 i sin vridde rare stilling. Utover natten så skiftet hun stilling og la seg endelig i vanlig sammenkrøllet sovestilling og sov til ca kl 5 - da var det opp og hoppe med diare. Nå er hun i hundre, fyker rundt her og synes jeg skal gi henne frokost. Hun er fremdeles litt ustø når hun står stille, men langt bedre enn igår. Og hun har ingen problemer med å legge seg :lol: Nå er jeg glad nå!

Skrevet

Puh - så flott, da!

Alltid skummelt å gi en hund (eller menneske!) narkose - man vet jo aldri hvordan reaksjonen kommer til å bli.

Men godt å høre at hun nå er "back in business"!

Susanne

Skrevet

Puuuh.. skal melde meg inn i hyper-hysterikernes landsforbund jeg..

Lille basenji sovnet ca kl 1 i sin vridde rare stilling. Utover natten så skiftet hun stilling og la seg endelig i vanlig sammenkrøllet sovestilling og sov til ca kl 5 - da var det opp og hoppe med diare. Nå er hun i hundre, fyker rundt her og synes jeg skal gi henne frokost. Hun er fremdeles litt ustø når hun står stille, men langt bedre enn igår. Og hun har ingen problemer med å legge seg :lol: Nå er jeg glad nå!

Å godt å høre :D

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Helt enig! Savner mer aktivitet, ironisk nok, siden jeg ikke har vært aktiv her på snart 20 år. Hadde vært moro å hørt hvordan det gik nå med alle «gamle». For min del handler det nok litt om at småbarnsliv og jobb har tatt mye tid, og det at jeg har vært hundeløs i en del år. Å når jeg skriver n innser jeg også at det handler om at jeg ikke sitter å surfer på pcen lenger, forum fra mobil er ikke helt det samme. 
    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...