Gå til innhold
Hundesonen.no

12 ukers vaksine


Recommended Posts

Skrevet

Vi var å fikk 12 ukers vaksinen idag,å jenta mi var kjempeflink,selv om vi tydeligvis må øve mer på å stå fint på et bord :lol:

Timen var over før jeg fikk sukket for meg,så jeg fikk ikke spurt om det jeg ville. Og så kommer man jo alltid på spørsmålene når timen er ferdig :D

Så spørsmålene mine er : Må jeg ta det rolig med henne idag pga. vaksinen,eller fortsetter jeg som vanlig? Finnes det bivirkninger?

Kanskje teite spørsmål,men jeg er fersk i hundeverden :D

Skrevet

De bivirkningene du kan se etter vaksine er hevelse, spesielt i ansiktet. Om de får et sjokk av vaksinen så skjer dette før du rekker og forlate klinikken, så det trenger du ikke tenke mer på.

Noen småttiser kan bli litt slappe etter vaksinen, så det kan være lurt og ta det med ro en dag eller to. Med en liten valp er det jo begrenset hvor mye man herjer også, men jeg ville unngått lek med andre hunder og løping etter katten :lol:

Det er alltid noe man glemmer og spørre om, ofte kan det være lurt og lage seg en liten huskeliste. Vaksineleverandøren anbefaler en revaksine med kennelhoste om 4 uker om man vil være godt grunnvaksinert mot kennelhoste. Da kan man prøve og huske på hva det var man lurte på forrige gang da :D

Skrevet

Tusen takk for svar! :D Ja,hun la seg til åsove med en gang vi kom hjem,så hun er nok en av dem som blir litt slappfisk etterpå :lol:

Er mye å sette seg inn i,så det er godt å kunne spør mer erfarne hundemennesker her inne :D

Skrevet

Tusen takk for svar! :D Ja,hun la seg til åsove med en gang vi kom hjem,så hun er nok en av dem som blir litt slappfisk etterpå :lol:

Er mye å sette seg inn i,så det er godt å kunne spør mer erfarne hundemennesker her inne :D

Som Anita sier, reagerer hunder forskjellig. At valpen sover nå, kan jo også være fordi hun har vært med på noe nytt og spennende - slik at det er inntrykkene i seg selv som satte henne litt ut, og ikke nødvendigvis vaksinen.

Tilpass dagen etter hva valpen viser at den vil og orker, så går det helt sikkert bra.

Skrevet

Jada,kan jo selvfølgelig bare være det. Men jeg kan ta utgangspunkt i at hun er litt slapp og ta det litt rolig i tilfelle. Så får vi bare se på henne hva hun orker :lol:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vurderer å kun holde meg til hund. Selv om jeg også har lyst på andre typer dyr. Kjekt med litt forskjellig synes jeg men hvis det er en ulempe og til hinder for hundene går jo ikke det. De er viktigst.
    • Hvis han faktisk er blanding av havanais og malteser så er han ikke en maltipoo i det hele tatt. Maltipoo er blanding av malteser og puddel (poodle, derav -poo-delen av navnet).  For det første bør han sjekkes for alle arvelige helseproblemer som forekommer både hos havanais og malteser. Det er vel noe allergi, øyeproblemer og kneledd/albueledd ihvertfall. Så bør du ha oversikt over gemytt og helse hos begge foreldrene og helst søskenene og gjerne halvsøsken eller andre nære slektninger til hunden. Det hjelper ikke at din hund er snill og frisk, hvis han er unntaket i kullet. Da risikerer du å avle videre på problematiske gener, selv om det ikke har vist seg hos din hund. Dette er hovedårsaken til at raseavl er lettere å gjøre på en god måte, fordi man har registrert statistikk over helsedata i flere generasjoner. Hvis du tenker å få valper så kan det uansett også være greit å gå NKKs oppdretterskole, det er mye viktig informasjon der uavhengig av om du avler på renraset eller blandingshund. https://www.nkk.no/kurs-utdannelse-og-aktiviteter/kursoversikt-alle/ Generelt tenker jeg at det er veldig mange hunder som omplasseres og unødvendig å avle om man ikke har noe målrettet tanke for det, som de fleste seriøse oppdrettere har for rasehunder når de studerer helse- og utstillingsresultater. Det finnes mange gode og snille hunder som trenger et hjem.       
    • Hei. Jeg har en maltipoo hund som er blanding av havanes og malteser. Veldig godt gemytt på han. Rolig og veldig snill. Ble 2 år 17 juli. Hvordan kan jeg gå fram? Han er i ekstase å merker han er ungdoms tiden nå. Trenger litt tips . Vil gjerne forme han videre pga hvor fin han er. 
    • Alle dyr har naturlige instinkter som styrer dem. Noen er byttedyr, som lever av gress, bær og annet de finner i naturen, og som har fluktinstinkter når det er noe i nærheten de oppfatter som fare. Typisk eksempel er hester, sauer, hjortedyr osv. Noen er rovdyr som lever av å fange, drepe og spise andre dyr. Både katter og hunder er rovdyr, samt ulv, gaupe, bjørn osv. Fra lenge før hunder (og katter) ble domestiserte og holdt som arbeids- og kjæledyr har dette vært instinkter som rett og slett har holdt dem i live. Det er naturlig adferd å jage og drepe, men vi har avlet bort veldig mye av de sterkeste instinktene. Ulike dyr har også ulikt språk og væremåte, og de aller fleste kommuniserer best med sin egen art. Og så er det noen som kommuniserer på tvers av arter, i varierende grad. Anbefaler å lese litt om språk og adferd både hos hund og katt, og som sagt få hjelp fra fagfolk.
    • Hvorfor er det sånn at alle katter skal jages?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...