Gå til innhold
Hundesonen.no

Verdens første rase bevares i Tromsø


¤renate¤

Recommended Posts

Guest Stella
Skrevet

Jeg må innrømme at jeg ikke forsto artikkelen helt. Er det privatpersoner som har selv funnet ut at disse hundene er urhunder, og bestemt at de bør tas vare på? Eller er det forskning bak som bekrefter at akkurat denne hundetypen er den opprinnelige, og at de har fått, som en del av et bevaringsprosjekt, disse utvalgte individene for å avle på?

Det hele virker litt useriøst, med tanke på at ingen av hundene virker å ha kjent stamme (ikke en gang kjent alder).

Kan man bare dra til et sted etter eget ønske og skaffe seg hunder (dyr), importere dem og så si de er noe spesielt og bevaringsverdig? Eller bør dette bekreftes og forskes på på en skikkelig måte før man går i gang? :lol:

Skrevet

Må bare signere Stellas innlegg. Jeg forstod ikke artikkelen helt. Om "rasen" ikke har noe navn engang, hvordan vet de at de ikke importerer en shiba inu/goldenblanding liksom?

Skrevet

Her er det også en artikkel fra tidligere i sommer, og en bilde-serie...

Mener det var ett innslag om det på NordNytt i vår en gang også.

Jeg fikk litt sånn "lettvint-følelser" over opplegget (eller kanskje mangel på opplegg), men mulig det er feil, og at de artiklene jeg har sett ikke har vært veldig "utfyllende"/bra.

Skrevet

Et kjapt googlesøk på Tugo ga ikke meg mye informasjon om hund, og om dette var et stort prosjekt skulle en tro det ble skrevet om det på nett?

Nå er ikke avisartikler kjent for å skrive de grundigste og dypeste sakene om hund, og de tilfredsstiller sjelden engasjerte hundeeieres informasjonssug. Så en skal ikke dømme saken på bakgrunn av dette, det er jo mulig at eierne har full oversikt over "stamtavle" også videre. Men det hadde vært interessant å lese forskningen det henvises til.

Skrevet

Jeg vil anta at dette er hunder som har "oppstått" i et begrenset område fordi de har vært adskilt fra kontakt med andre hunder og dermed er resultat av en salig blanding og innavl - derav relativt typelike hunder etterhvert. Antakelig på samme måte som mange andre "raser" oppstod en gang i tiden. Forskjellen er vel at man ikke har foredlet disse noe særlig slik man har gjort med andre hundetyper.

Jeg fikk vel inntrykk av - da jeg så reportasjen om dem på tv for en tid tilbake - at dette var et høyst privat initiativ og overhodet ikke noe større forskningsprosjekt initiert av fagfolk.

Skrevet

Tenk bare på hvor mye dette paret må ha betalt for å innføre disse 5 hundene fra Kina da.. og på en rase som hverken har stamtavle eller virker særlig dokumentert... :wub:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
    • Takk. Hva med Pumi og gemyttet der? Jeg driver med lydighet.
    • Eurasierene er selvstendige hunder som kan være krevende å trene, særlig til å holde seg i nærheten/være løs. De kan ha en del jaktinstinkt også. Det har vært en del svakheter på rasen med frykt og usikkerhet, men jeg vet ikke hvordan status er for tiden.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...