Gå til innhold
Hundesonen.no

Mosjon av BC


Monika!

Recommended Posts

Skrevet

Hvor langt bør man gå med en Bc på 5mnd? bør man gå hver dag, annenhver osv? vil ha litt tips og råd fra noen som har/kjenner/erfaringer med rasen.

hvordan unngå stress?

Skrevet

Jeg går ikke laaange turer med Eso hver eneste dag. Eneste jeg erfarer at jeg oppnår da, er en hund som blir stressa fordi den ikke får nok mosjon, og friker hvis den ikke får den faste lange turen sin en dag.

Jeg går en lang tur med Eso en dag, åsså holder jeg han forholdsvis rolig neste dag (Kun do turer og turer rundt boligfeltet)

Så lenge jeg er rolig, og ikke stresser med å mosjonere ham, så er han en stor sofagris selv de dagene vi ikke går langtur, no problemo :) Kanskje trener vi litt lydighet inne på stuegulvet bare for å ha noe å finne på istede.

Så selv om jeg har en Border Collie, så blir det ikke høy aktivitet av hjernetrim og turer hver eneste dag. Overstimulering er like skadelig som understimulering mener jeg.

Gjelder å finne en balanse som passer både for deg og hunden :D

Skrevet

Helt enig med deg i at overstimulering er like skadelig som understimulering.

Jeg tror og at hunden vil nok kreve mer når han blir gamlere, så om han får faste turer hver dag nå allerede, så vil han ha mer når han har blitt voksen.

Tror ikke jeg har funnet den balansen ennå, virker som Lucas stresser, han roer seg ikke ned liksom, går å tramper hele tiden. jeg er redd han ikke får det han trenger. :?

Skrevet

Fysisk mosjon er ikke så viktig for BC som for andre hunder.. at de får litt å bryne seg på er viktigere.. jeg mener at hvis du begynner å gå lange turer, og mosjonere en BC mye, så får du en hund som trenger masse mosjon. Jeg bytter på å ruel lange turer, la han løpe og leke med andre hunder, gå spor, la han søke opp gobiter/leker/dummy, lære han nye triks osv..

Skrevet

Det er vel også bedre og gå flere korte turer en få lange. :cry: Og greit å ikke gå til samme tid hver dag, ha litt variasjon.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Men hvis hun spiser opp maten er det vel bare å enten gi henne mer, eller mer energirik mat? Høyenergifôr for jakthunder er for eksempel et godt alternativ.
    • Maten blir som oftest spist opp med en gang. Jeg har sett at hun spiser både tørr for og vom men hun spiser ikke nok siden hun fortsatt er undervektig. Skal bestille en time hos vetrinæren.
    • Mat fremme hele tiden er generelt en dårlig metode for småspiste hunder. Noen få, små måltider om dagen er bedre.  Antar du har testet med vårfôr og råfôr også.  Jeg ville nå uansett tatt en tur til dyrlegen og utelukket at det er noe galt, og få en profesjonell vurdering på om hunden er undervektig eller bare naturlig tynn.
    • De får mat til forskjellig tidspunkt. Hunden virker helt frisk og rask. Ellers hadde jeg tatt hun med til veterinæren alt. Når jeg gir henne godbiter vil hun alltid ha.  Hun er også lavere enn rasestandarden i mankehøyde og er ellers liten på alle områder.
    • Parasitter er det ikke da hun også lever med andre hunder og de er normalvektige. Ellers hadde de også blitt smitta. Hun får lik mat som de andre. Noen ganger er det mat fremme hele dagen mens andre dager blir det spist opp. Har ikke merka noen forskjell men gjør dette for at det skal være en forandring. Har prøvd flere for. Burde jeg da dra til dyrlegen for å sjekke stoffskifte?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...