Gå til innhold
Hundesonen.no

Targetstick (Benedicte, Loudan eller andre som kan det godt)


Guest Vicky

Recommended Posts

Skrevet

Kan noen forklare meg hvordan man bruker den, og hvordan den funker? Hvordan forsterke riktig?

Også lurer jeg på en ting, når er det hunden liksom begynner å "gi" adferder. Vicky gjør det, men ikke i så stor grad.

Ps: jeg er ikke klikkertrener,jærverud, nordenstammer, osv, men individualist.

Skrevet
Kan noen forklare meg hvordan man bruker den, og hvordan den funker? Hvordan forsterke riktig?

Også lurer jeg på en ting, når er det hunden liksom begynner å "gi" adferder. Vicky gjør det, men ikke i så stor grad.

Ps: jeg er ikke klikkertrener,jærverud, nordenstammer, osv, men individualist.

trening med target forutsetter at du trener med positiv forserkning og bare det. Det du må begynne med er å lære hunden "spillereglene". Den får så etterhvert et reportoar av atferder du kan plukke fra for å sette sammen atferde. Morten Egtvedt har laget en liste over 15 grunnferdigheter som alle lydighetsøvelser består av. Når hunden kan alle disse kan du bare sette dem sammen til hvilken som helst lydighetsøvelse. Den listen er stadig under endring. En atferd er f. eks at hunden skal klare å være konstant på nett i minst 20 sekunder. Dvs den skal se deg inn i øynene. Den skal den klare mens den står i front, sitter og ligger. Den skal sitte på plass med vedvarende øyekontakt 20 sekunder. Gå på plass, vendinger sakte spring. Vel du spurte om target, det tar lett av skjønner du :) Altså når hunden skjønner spilleregler og tilbyr atferder for å få en godbit, kan du belønne at den putter snuten på en musematte. Eller legger labben på den. Så legger du matten lengre unna og hunden løper bort til den, legger labben på og du roser og den kommer tilbake for å få godbit. Så legger du musematta etterhvert midt i firkanten for å trene på fremadsending. Klipp så bort litt og litt. Andre måter å trene med target på post-it lapper. Lære hunden å lukke dører osv. Din pekefinger kan være en target. Lær hunden å følge den så kan du trene på snurringer.. begge veier, rygge, snurre havleis i front og deretter rygge mellom bena dine, gå sidelengs begge veier. Når hunden kan masse fine triks, setter du musikk til og du kan danse med hunden og er i freestylegjengen. Gøy. Sjekk denne linken: http://www.boreme.com/boreme/funny-2003/m_..._clever_dog.php

Den dama kommer forresten til Norge til neste år for å holde kurs/foredrag. Det bør du få med deg.

Skrevet

Jeg brukte target sticken da jeg skulle lære Romeo å lukke igjen døra til gangen. Det jeg da først gjorde var å lære Romeo det at å være borti pinnen betydde belønning, bet'n på'n fjernet jeg trgetsticken og hans mulighet til å få en gode.

Når han hadde lært seg det at å røre targetsticken med snuta, løfta jeg targetsticken opp i lufta ved siden av åpen dør og klikka når han var borti targetsticken. Han ville jo da også være borti døra på vei ned igjen, og jeg klikka for begge deler. Etterhvert fjernet jeg targetsticken, og brukte fingern til å peke på døra i stedet. Hvis han hoppa opp på døra og dyttet den igjen ble det julaften, og alle andre høytider på en gang. Senere fløtt jeg meg nærmere og nærmere sofa'n til jeg tilslutt kunne sitte i sofa'n peke på døra og si "Romeo lukk at døra". Og han ville gjøre det for så å komme løpende/gående til meg etter belønning :)

For å forsterke riktig må du rett og slett bare klikke når hunden berører targetsticken frivillig i starten før du senere går pver til en kommando på det :D

Jeg har tro på din type trening av Vicky, og at du gir klikkertrening en sjanse! :D Stå på!

Nå skal det sies at jeg ikke bruker targetsticken lengre fordi jeg ikke kunne lære av Romeo med å bite på'n, men jeg peker i stedet, og det fungerer kjempe bra! :D

Skrevet

Det som gjør targetsticken (eller hva som helst annet du velger å bruke som target) så mye bedre enn å lokke med godbit, er at targetsticken åpner for muligheten til å få det som er bra. Altså - når hunden løper ut til targetsticken på fremadsending er det fordi å sette snuta mot enden på targetsticken øker sannsynligheten for å oppnå noe bra. Men, om du legger en godbit et stykke unna i stedet for targetsticken så vil hunden fremdeles løpe ut til godbiten, men siden det er godbiten i seg selv som er belønningen på en måte blir det mye vanskeligere å fjerne belønningen fra stedet du vil sende hunden til, enn å fjerne targetsticken fra det stedet du vil sende hunden til - og fremdeles få den til å løpe bort til dette stedet. Vanskelig å forklare, men jeg veit at Benedicte sikkert får det til mye bedre enn meg.

Skrevet
Tror nesten jeg må prøve' date=' det hørtes gøy ut :lol: Og det er det samme hva man bruker som Targetstick?[/quote']

Det er det samme hva ja. Noen ganger kan det være kjekt å bruke f.eks. håndflata som target til labben og fingeren som target til snuten, mens andre ganger er det kjekkere med noe som du kan sette lenger bort/ned/opp/til høyre/venstre osv, som f.eks. targetstick, musematte, post-it-lapp, skrujern, teiprull, ullsokk - hva som helst. Poenget er (som med klikkeren) ikke hva hunden setter snuten eller labben mot, men at den faktisk gjør det liksom. :wink:

Skrevet
Men blir det ikke litt forvirrende hvis man ofte skifter target' date=' og hunden ikke vet helt hva den skal sette snuta eller labben på?[/quote']

Tja, det er jo greiest å ha en eller to faste targets for hver kroppsdel. Sånn at du alltid bruker enten fingeren eller targetsticken når du vil at hun skal touche targeten med snuta, eller alltid bruker håndflata eller musematten når du vil at hun skal touche targeten med labben.

Ellers så går det jo fint å lære inn en ny midlertidig target på noen ganske så få klikk - eller du kan lære inn kommandoen touch - "sett snuten på det jeg holder fram eller peker på".

Men for enkelthetens skyld bør man prøve å holde seg til noen av de samme targetene når man trener.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har nylig vært gjennom det samme med min tispe på snart 9 år. Hun var for det meste i sengen sin den første uken, så vi gå henne våtfor og vann ved sengen (hun nektet å spise tørrfor, så hun fikk vårfor i ca 10 dager). hun beveget seg litt mer etter 7 dager, men ble ikke seg selv før stingene ble tatt av
    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...