Gå til innhold
Hundesonen.no

Ekstrem pesing..


Recommended Posts

Okay, det her blir nok litt vanskelig å forklare, men skal gjøre mitt beste.

Min hund har alltid hatt et høyt aktivitetsnivå og blir lett stresset. Men nå i det siste så har hun blitt helt ekstrem.. Spesielt i forbindelse med turer. Hun peser som en gal etter bare korte avstander og det er klin umulig å få kontakt med henne. Når vi kommer hjem så peser hun så mye at hele hunden vibrerer, så jeg klarer ikke å sjekke pulsen hennes. Jeg tenker jo at det umulig kan være særlig bra og blir jo selvfølgelig bekymra. Hun ser helt fjern ut.

Både på tur og etter at vi kommer hjem så "tvangsroer" jeg henne, og da sitter/ligger hun rolig, men det går laaaang tid før hun puster roligere. Og det har ikke noe med varmen å gjøre for de dagene det er varmt så går jeg på kvelden og har i tillegg med meg vann. Kan også nevnes at hun blir litt "smågal" når vi møter andre hunder i bånd, men dette jobber vi med og det går til tider litt bedre...

Denne stressinga har blitt virkelig ille den siste uka og jeg lurer litt på om det feiler henne noe? Sånn ellers er hun seg selv!

Vi har dyrlegetime til onsdagen, men kanskje noen her har noen forslag?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er klar over det med varmen, men det kan ikke være grunnen! For vi har liggi på plenen (har har hatt tilgang på skygge altså) på dagen da det er på det varmeste og den pesinga kan ikke sammenlignes med den som er når vi går på tur. Og som sagt så går vi på tur enten på kvelden når det er mye kjøligere. Og da har vi jo også med vann! Passer en hund nå av samme rase og hun peser også når vi kommer hjem fra tur pga at hun er sliten, men det er normal pesing... Jeg får det ikke til å stemme at det er varmen som er grunnen :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Få sjekket hjertet grundig når du er hos vet, gjerne med (doppler) ultralyd. Det kan være at hun har vann i lungene (også). Prøv å få med deg om hun puster virkelig dypt innimellom, eller er det bare helt overfladisk pust/pesing hele tiden? Hvordan puster hun når hun sover?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Dratini

Få sjekket hjertet grundig når du er hos vet, gjerne med (doppler) ultralyd. Det kan være at hun har vann i lungene (også). Prøv å få med deg om hun puster virkelig dypt innimellom, eller er det bare helt overfladisk pust/pesing hele tiden? Hvordan puster hun når hun sover?

Var noe slikt jeg også skulle foreslå.

Hvordan er det med "stemmebånd-kollaps" på Stor Puddel?

Jeg vet at enkelte raser sliter med dette og da høres pesinga mye værre ut (som regel det ene stemmebåndet som blir slapt og da dekker for endel av luftrøret). Dette fører til skikkelig pesing samt at hunden ikke får nok oksygen, dette igjen kan føre til skjelvninger når hunden har vært eller er fysisk aktiv.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sier som andre, få en skikkelig sjekk på hjertet. Det er ikke alle veterinærer som er like gode på å sjekke hjertet bare ved å lytte så vær litt obs på det. Haldor på Jeløya er veldig flink på hjerter.

Håper du finner ut av det. Er ikke noe gøy å kjenne at alt ikke er som det skal, men ikke vite hva det er.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Åååh, tusen takk for at dere tar meg seriøst og gir meg gode svar :blink: Nå ble jeg så glad altså!

Jeg skal ta med meg infoen videre til dyrlegen.

Når hun sover så puster hun vel for det meste normalt, men det er etter at hun har klart å roe seg ordentlig. Er noen ganger hun prøver å legge seg for å sove (hun er jo tross alt sliten), men vekker seg selv med pesing. Ikke den helt ekstreme pesinga da, men fortsatt mer enn vanlig. Etter en stund så puster hun helt normalt og da klarer hun å sove.

Som dere nevner så virker det som om hun kanskje sliter med å få nok oksygen. Hun sperrer på en måte øynene opp mer og hun ser stressa/ukomfortabel ut... Og dette er ikke en hund som sutrer for småting.

Jeg skal prøve å studere pusten hennes i kveld og i morgen før vi drar til dyrlegen. I morgen skal hun være med på kontoret, så da får jeg fulgt med ganske nøye mens hun slapper av.

Tusen takk igjen for tips dere kommer med. Håper bare de finner ut av noe hos dyrlegen, for jeg er helt sikker på at det her ikke er normalt...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja da får jeg vel oppdatere litt.

Vi var hos dyrlegen i 2 timer i går og hun ble sjekket i huet og ræva... Vi tok urinprøve, blodprøver, røngten og en grundig fysisk sjekk.Og ingenting unormalt ble funnet :P Hadde jo selvfølgelig håpet at de hadde funnet noe konkret.

Men hun fikk en sprøyte med no astmamedisin for å se om det hjelper. Vi gikk en liten tur i går kveld, men det var litt vanskelig å si om jeg så noe stor forandring. Syns det virket veldig bra en periode og så så det ut som om det gikk dårlig. Men kanskje jeg bare vil så innmari at det skal virke at jeg så ting som ikke stemte?! Ble ikke lange turen heller, for Java var temmelig redusert i hele går. Det tok visst på et stakkars krøllehode :) Hun fikk jo beroligende før røngten og det tar jo litt tid å komme seg til hektene igjen.

Men vi skal nok gå en lang tur i kveld å se om vi ser noen forandring. Jeg krysser fingrene for at medisinene hjelper...

EDIT: Ble bare stille fordi jeg ikke bruker pc så mye hjemme. Har en ekstrem pc som henger seg hele tiden... ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Du får det til å høres fryktelig dramatisk ut. Bikkja skal være innendørs om morran og det er ikke min feil at han ikke har vært det for jeg har sagt ifra om dette før, senere på dagen har jeg oversikt og stopper han før han løper langt avsted, da har vi kontroll, men ikke hvis han er 200+ meter unna, da er det for sent for da gidder han ikke å høre. Det er på morran han legger ut på langturer for da er det ingen her til å stoppe ham. Det er jorde rundt her.
    • Når hunden løper lang vekk fra deg, så har du ikke kontroll. Da må hunden være i bånd, og under kontroll. Å ha gps på han hjelper ikke, da hunden fortsatt løper og jager uten kontroll. Her bryter du faktisk loven uansett om det er båndtvang eller ikke. Og denne hunden kan ha skremt eller skadet mange dyr.
    • Takk for svar, denne rare småbitinga er bare i bånd, da er vel det forklaringen,    vi har normalt kontroll på ham litt senere på dagen, det er tidlig på dagen dette er et problem mht å løpe avsted er det gps som sier fra om han er på villspor, men er han et stykke unna gidder han ikke å høre så må trene mer på innkalling, rasen er også sta og egenrådig så dette er ikke så lett Ps takk for dvd tips, sitter i bilen skal se på det ikveld
    • 1. Er dette i bånd, eller løs i lek med andre hunder? Etter min mening skal hunder ikke hilse/leke med andre hunder i bånd, det blir lett konflikter av det. Hvis de er løse har hundene bedre forutsetninger for å bruke språket sitt og unngå konflikt. Hvis denne småbitingen skjer løs i lek/hilsing med andre kan det være smisking eller lek. Det er vanskelig å si uten å se situasjonen. Om dette er noe andre hunder reagerer på så ville jeg unngått å la ham komme inn på hunder på den måten i det hele tatt. 3. Det er båndtvang. Hunden skal være i bånd eller forsvarlig inngjerdet, og ikke være løs utenfor båndtvangen uten at den er under kontroll. Det vil si at du rimelig skal kunne kalle inn hunden under de fleste forhånd. Også utenfor båndtvangen skal du ha kontroll, det er ikke bare å slippe ut hunden for å lufte seg selv, den kan gjøre stor skade om den møter på feil hund, person, bil eller vilt dyr. Eller bli skadet selv. Når det er snakk om å trene innkalling så er det for å lære hunden en respons på innkallingskommandoen som er å komme til deg, uansett hva som skjer. Det handler om å venne hunden til å alltid lytte til deg, og alltid respondere på kommandoen. Langlinen gir deg mulighet til å holde igjen hunden og stoppe den fra å f.eks. løpe etter folk eller dyr, uten å måtte bruke en innkallingskommando som ikke virker. Jo oftere du bruker innkallingskommandoen der hunden IKKE responderer, jo dårligere blir den. Jeg kan anbefale opplegget Really Reliable Recall, som du kan kjøpe på DVD eller bokform:https://www.dogwise.com/really-reliable-recall-train-your-dog-to-come-when-called-no-matter-what-dvd/    
    • 1) hunden min går veldig opp i ansiktet på andre hunder og på  kan han "småbite" han dem i leppa/nesa, det blir ikke sår men hva er dette for noe? Det er ikke noe koselig, hunden vår har voldsomt mye energi, er ekstremt sosial og merket han kan være litt alfa (dominerende) 2) på asfalt holder jeg kanskje 15 km/t med kickbike, dvs rask jogging eller rask trav, prøver å bremse så han ikke akuratt løper, ellers er han mye på siden av asfalten men håper det er ok fart 3) bikkja vår har hatt det litt for enkelt med å gå hvor han vil, han har faktisk blitt venn med en rådyr familie fra da han var valp som jeg ikke har skjønt hvordan har skjedd men katter går ikke bra. Vi bor landlig til men i vår fikk han en uvane med å løpe bort til en vei der det ofte luftes andre hunder hvis han slipper ut om morgenen, dette er ikke bra særlig nå når det er båndtvang. Når det snakkes om å trene innkalling med langline er det bare å venne ham til å være i nærheten når vi går en liten tur med langline over jordet feks og gi beskjed om å komme tilbake når han går for langt? Takk for svar.  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...