Gå til innhold
Hundesonen.no

Min hund skal hilse på alle hunder


Martemor

Recommended Posts

Skrevet

En ting jeg sliter litt emd i forhold til min hund er at han skal hilse på absolutt alle hunder vi møter. Går vi tur og møter en hund skal han bort og hilse med en gang. Får han ikke lov trekker og drar han utrolig. Han skal også snuse og markere veldig der som den andre hunden har gått.

I hagen hjemme har vi Buster løs når vi også er ute, og han leker mye med nabohunden som også er løs. I går kom det en mann med hund på andre siden av gjerdet vårt, og det så Buster. Han løp da avgårde, hoppet over gjerdet og rett bort til denne hunden. Jeg var rask, og kom bort til dem med en gang. Heldigvis gikk dette møtet bra, og eieren bare smilte og tok det pent.

Jeg kan jo ikke garantere at hunden han treffer tar det pent å møte en løs hund, heller ikke eier.

Er det noen som har tips til hva jeg kan gjøre her? Hvordan kan jeg best trene han til å kunne møte andre hunder uten å måtte bort til de hele tiden.

Han er ellers flink når det kommer til inkalling og "vær her" kommando, men akkurat når det gjelder andre hunder lukker han ørene helt.

Må bare si at jeg har bånd på han når vi er ute og går, det er bare i egen hage han går løs.

Skrevet

Det er vel bare å gå uten å la han hilse på hunder. Endre retning når han drar og vil fram.

Du bør ha den i bånd i hagen også, eller ordne deg et gjerde som er høyt nok.

Skrevet

Det er vel bare å gå uten å la han hilse på hunder. Endre retning når han drar og vil fram.

Du bør ha den i bånd i hagen også, eller ordne deg et gjerde som er høyt nok.

Jeg går bare nå, men det er veldig irriterende at han ikke klarer å passere andre hunder.

Det går stort sett bra ute i hagen. Det er bare denne ene gangen han har stukket av gårde, men vi skal ordne litt bedre gjerdløsninger hos oss.

Skrevet

jeg har litt det samme problemet, er ikke kult å bytte retning 100ganger iløpet av en tur bare fordi hunden ikke kan passere andre hunder.

Men en ting som jeg vet er lurt men som jeg aldri får begynt på, er at hunden aldri skal få hilse på andre hunder så lenge man går på tur. fordi hunden skjønner ikke hvorfor den får hilse på noen men ikke alle...

Skrevet

Passering må trenes på som så mye annet. Hvis ingen andre kommer med forslag til framgangsmåte innen jeg ser innom her igjen, skal jeg se om jeg kan komme med noen tips. Nå er jeg for trøtt. Det er flere hundeskoler som har passeringskurs, også. Der vi prøvde oss, var det dessverre bare svære, sinte hannhunder som skulle lære å ikke fly på andre svære og sinte hannhunder, så lille Solo tollerdame smeltet ned i asfalten og forsvant. Da tok hun et agilitykurs i steden og hadde det gøy med det :)

Skrevet

Passering må trenes på som så mye annet. Hvis ingen andre kommer med forslag til framgangsmåte innen jeg ser innom her igjen, skal jeg se om jeg kan komme med noen tips. Nå er jeg for trøtt. Det er flere hundeskoler som har passeringskurs, også. Der vi prøvde oss, var det dessverre bare svære, sinte hannhunder som skulle lære å ikke fly på andre svære og sinte hannhunder, så lille Solo tollerdame smeltet ned i asfalten og forsvant. Da tok hun et agilitykurs i steden og hadde det gøy med det :D

Har kommet med forslag til fremgangsmåte jeg :) Finn en hund som ikke bryr seg, se om det hjelper å gå sammen med denne. Ros når hunden din er oppmerksom på deg :) Ha med supergode godbiter eller leke hvis den liker det :) Og belønn for små fremskritt :D

Skrevet

jeg har litt det samme problemet, er ikke kult å bytte retning 100ganger iløpet av en tur bare fordi hunden ikke kan passere andre hunder.

Men en ting som jeg vet er lurt men som jeg aldri får begynt på, er at hunden aldri skal få hilse på andre hunder så lenge man går på tur. fordi hunden skjønner ikke hvorfor den får hilse på noen men ikke alle...

Nei, det er ikke mye morro. Jeg strammer inn båndet og kommanderer han til å gå pent når vi passerer. Dt er vel egentlig etter at vi har passert problemet kommer. Får han hilse, kan han gå fint videre, men får han ikke hilse må han lukte og markere veldig der hvor denne passerende hunden har gått.

Hva med å gå tur sammen med en rolig avbalansert hund?? Da uten at hundene får hilse og leke i det hele tatt :)

Det høres jo ut som en god ide. Men så var det å finne en sånn hund å gå tur med da. Hehe.

Passering må trenes på som så mye annet. Hvis ingen andre kommer med forslag til framgangsmåte innen jeg ser innom her igjen, skal jeg se om jeg kan komme med noen tips. Nå er jeg for trøtt. Det er flere hundeskoler som har passeringskurs, også. Der vi prøvde oss, var det dessverre bare svære, sinte hannhunder som skulle lære å ikke fly på andre svære og sinte hannhunder, så lille Solo tollerdame smeltet ned i asfalten og forsvant. Da tok hun et agilitykurs i steden og hadde det gøy med det :D

Takk skal du ha.

Men er dette noe som trenes på under et vanlig grunnkurs for lydighet, eller må man, som du sier, ha et eget passeringskurs?

Har kommet med forslag til fremgangsmåte jeg :) Finn en hund som ikke bryr seg, se om det hjelper å gå sammen med denne. Ros når hunden din er oppmerksom på deg :D Ha med supergode godbiter eller leke hvis den liker det :( Og belønn for små fremskritt :P

Dette skal i hvertfall forsøkes! :) Skal prøve å finne en hund å gå sammen med, som er litt rolig.

Guest Gråtass
Skrevet

Mitt råd er slutt å dille med bikkjene. Det er ikke noe som heter at "hunden min må". Det er du som eier som tillater hunden din hva enn det måtte være. Ikke stram båndet til hunden når du ser andre hunder, det skaper usikkerhet i hunden og ikke minst trykk skaper mottrykk, så da SKAL han mot det han blir hindret i. Start å trene hjemme med noe som han har lyst på eks et griseøre. Legg det forann hunden, ha på båndet. Si rolig nei om han prøver å ta griseøret. Når han ser på deg gi han en godbit som er bedre enn griseøret eks kylling, karbonade etc, etterhvert øker du vanskelighets graden til du kan gå forbi fremmede hunder si rolig nei, ha hunden i slakt bånd og belønne etter passering.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...