Gå til innhold
Hundesonen.no

Min hund skal hilse på alle hunder


Martemor

Recommended Posts

En ting jeg sliter litt emd i forhold til min hund er at han skal hilse på absolutt alle hunder vi møter. Går vi tur og møter en hund skal han bort og hilse med en gang. Får han ikke lov trekker og drar han utrolig. Han skal også snuse og markere veldig der som den andre hunden har gått.

I hagen hjemme har vi Buster løs når vi også er ute, og han leker mye med nabohunden som også er løs. I går kom det en mann med hund på andre siden av gjerdet vårt, og det så Buster. Han løp da avgårde, hoppet over gjerdet og rett bort til denne hunden. Jeg var rask, og kom bort til dem med en gang. Heldigvis gikk dette møtet bra, og eieren bare smilte og tok det pent.

Jeg kan jo ikke garantere at hunden han treffer tar det pent å møte en løs hund, heller ikke eier.

Er det noen som har tips til hva jeg kan gjøre her? Hvordan kan jeg best trene han til å kunne møte andre hunder uten å måtte bort til de hele tiden.

Han er ellers flink når det kommer til inkalling og "vær her" kommando, men akkurat når det gjelder andre hunder lukker han ørene helt.

Må bare si at jeg har bånd på han når vi er ute og går, det er bare i egen hage han går løs.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er vel bare å gå uten å la han hilse på hunder. Endre retning når han drar og vil fram.

Du bør ha den i bånd i hagen også, eller ordne deg et gjerde som er høyt nok.

Jeg går bare nå, men det er veldig irriterende at han ikke klarer å passere andre hunder.

Det går stort sett bra ute i hagen. Det er bare denne ene gangen han har stukket av gårde, men vi skal ordne litt bedre gjerdløsninger hos oss.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

jeg har litt det samme problemet, er ikke kult å bytte retning 100ganger iløpet av en tur bare fordi hunden ikke kan passere andre hunder.

Men en ting som jeg vet er lurt men som jeg aldri får begynt på, er at hunden aldri skal få hilse på andre hunder så lenge man går på tur. fordi hunden skjønner ikke hvorfor den får hilse på noen men ikke alle...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Passering må trenes på som så mye annet. Hvis ingen andre kommer med forslag til framgangsmåte innen jeg ser innom her igjen, skal jeg se om jeg kan komme med noen tips. Nå er jeg for trøtt. Det er flere hundeskoler som har passeringskurs, også. Der vi prøvde oss, var det dessverre bare svære, sinte hannhunder som skulle lære å ikke fly på andre svære og sinte hannhunder, så lille Solo tollerdame smeltet ned i asfalten og forsvant. Da tok hun et agilitykurs i steden og hadde det gøy med det :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Passering må trenes på som så mye annet. Hvis ingen andre kommer med forslag til framgangsmåte innen jeg ser innom her igjen, skal jeg se om jeg kan komme med noen tips. Nå er jeg for trøtt. Det er flere hundeskoler som har passeringskurs, også. Der vi prøvde oss, var det dessverre bare svære, sinte hannhunder som skulle lære å ikke fly på andre svære og sinte hannhunder, så lille Solo tollerdame smeltet ned i asfalten og forsvant. Da tok hun et agilitykurs i steden og hadde det gøy med det :D

Har kommet med forslag til fremgangsmåte jeg :) Finn en hund som ikke bryr seg, se om det hjelper å gå sammen med denne. Ros når hunden din er oppmerksom på deg :) Ha med supergode godbiter eller leke hvis den liker det :) Og belønn for små fremskritt :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

jeg har litt det samme problemet, er ikke kult å bytte retning 100ganger iløpet av en tur bare fordi hunden ikke kan passere andre hunder.

Men en ting som jeg vet er lurt men som jeg aldri får begynt på, er at hunden aldri skal få hilse på andre hunder så lenge man går på tur. fordi hunden skjønner ikke hvorfor den får hilse på noen men ikke alle...

Nei, det er ikke mye morro. Jeg strammer inn båndet og kommanderer han til å gå pent når vi passerer. Dt er vel egentlig etter at vi har passert problemet kommer. Får han hilse, kan han gå fint videre, men får han ikke hilse må han lukte og markere veldig der hvor denne passerende hunden har gått.

Hva med å gå tur sammen med en rolig avbalansert hund?? Da uten at hundene får hilse og leke i det hele tatt :)

Det høres jo ut som en god ide. Men så var det å finne en sånn hund å gå tur med da. Hehe.

Passering må trenes på som så mye annet. Hvis ingen andre kommer med forslag til framgangsmåte innen jeg ser innom her igjen, skal jeg se om jeg kan komme med noen tips. Nå er jeg for trøtt. Det er flere hundeskoler som har passeringskurs, også. Der vi prøvde oss, var det dessverre bare svære, sinte hannhunder som skulle lære å ikke fly på andre svære og sinte hannhunder, så lille Solo tollerdame smeltet ned i asfalten og forsvant. Da tok hun et agilitykurs i steden og hadde det gøy med det :D

Takk skal du ha.

Men er dette noe som trenes på under et vanlig grunnkurs for lydighet, eller må man, som du sier, ha et eget passeringskurs?

Har kommet med forslag til fremgangsmåte jeg :) Finn en hund som ikke bryr seg, se om det hjelper å gå sammen med denne. Ros når hunden din er oppmerksom på deg :D Ha med supergode godbiter eller leke hvis den liker det :( Og belønn for små fremskritt :P

Dette skal i hvertfall forsøkes! :) Skal prøve å finne en hund å gå sammen med, som er litt rolig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Gråtass

Mitt råd er slutt å dille med bikkjene. Det er ikke noe som heter at "hunden min må". Det er du som eier som tillater hunden din hva enn det måtte være. Ikke stram båndet til hunden når du ser andre hunder, det skaper usikkerhet i hunden og ikke minst trykk skaper mottrykk, så da SKAL han mot det han blir hindret i. Start å trene hjemme med noe som han har lyst på eks et griseøre. Legg det forann hunden, ha på båndet. Si rolig nei om han prøver å ta griseøret. Når han ser på deg gi han en godbit som er bedre enn griseøret eks kylling, karbonade etc, etterhvert øker du vanskelighets graden til du kan gå forbi fremmede hunder si rolig nei, ha hunden i slakt bånd og belønne etter passering.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tatt bilder av pliktfølelse i dag. Han pleier være flink til å bli sittende/stående/liggende når jeg står oppreist, ter seg som et skolelys, men somehow har han tolket det at jeg setter meg ned på huk som: "Kom!" Forståelig nok. Et ekstra håndsignal mens jeg setter meg ned var alt som skulle til for å fikse den, men når jeg tar frem mobilen virker det som han er redd den skal fange mamsen, og han klarer ikke holde posisjonen, men haster inn for å redde turen fra den gledesdreperen der.  En real tålmodighetsprøve for begge å få lov til å ta bilder av de flotte sitt/dekk/stå han vanligvis har, da vi ikke snakker samme språk og har vidt forskjellige oppfatninger av hva den der svarte, flate greia er for noe, men vi fikk det da til etterhvert. Tjue bilder av naturskjønne omgivelser forsøplet av en lilla gummisnor, noen av dem også med hale og rumpestump på lagt i søpla, og så presenterer vi oss som om vi har litt fotoskills og hverdagslydighet sånn noenlunde på stell. Å få tatt fine bilder med langlina skjult eller litt penere dandert får være neste mål.    BTW, han har fått seg en praktisk custom klipp. Korrekt riesen frisyre drar nemlig inn sånne MENGDER med sand, en blir tullerusk. Fra å være vant med korthårede hunder på asfalt og gress i bymiljø, ble jeg virkelig smågal av all sanden de nydelige riesenbeina dro inn fra gårdsveiene her. Dessuten er flared jeans silhuett SÅ 90's. Vi gikk for en 2020 women's jeans fashion silhuett istedenfor. Praktisk. Ørene klarer jeg ikke klippe før det blir virkelig varmt, for han er så nuskesnusk kosemose søt med sånn spanielpels på dem. Litt sånn Lady og Landstrykeren hybrid look nå. Gen Z synes sikkert han ser ut som en skikkelig kjekkas hen/them/they. 
    • Dette albumet har flere låter han liker. Artisten har gitt ut flere: https://music.youtube.com/playlist?list=PLQKkIV10JKf_ZFZxjvkB-LUc00Kyiifhz&si=Hc2-qFcJVQEsqZ_G
    • Om økonomien er stram låner man bøker på biblioteket. 100% positiv hverdagslydiget (eller Hverdagslydighet fra valp til voksen som den nye versjonen heter), På talefot med hunden, eller andre gode hundebøker. Men ta en titt på fra Bølle til bestevenn-seriene, Maren bruker mye metoden der med å få hunden til å legge seg og være trygg i sengen sin.
    • Jeg har ikke lyst til å beskrive metode å trene inn ro med tekst på internett. Kroppspråk, toneleie, timing og ikke minst følelser. Jeg anbefaler å leie inn en instruktør. Det er alltid det beste, fordi de ser en utenifra. En ser ikke sitt eget kroppsspråk, og når en har fokus på hunden og barna så er det fort gjort å glemme eget kroppsspråk. Alternativt, om økonomien er veldig stram: Dunbar Academy abonnement? 
    • Jeg tenker at hvis du har en solid "gå og legg deg på plassen din"-kommando så er det en fin avledning når hun maser sånn. Men pass også på at hun ikke blir eksludert når det er barn inne i bildet. Ellers så er det kontrollert og rolig omgang med barn. Sett dere ned på litt avstand til en barnehage i hentetid, og belønn ro og kontakt. Gå tur sammen med små barn og/eller barnevogn, helst uten nærkontakt mellom hund og barn. Lær hunden at hun får være med selv om det er barn der, men at hun ikke trenger å bry seg om dem.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...