Gå til innhold
Hundesonen.no

Romeo og Daisy


Cairmal

Recommended Posts

Skrevet

Mine nydelige :ahappy:

Er Romeo som er på bilde hvor jeg holder han. Dette var dagen vi hentet han. Vi var fullstendig smeltet ved første øyekast.

Etter et halvt år var gått ønsket vi en søster for Romeo. For en flaks at akkurat da vi var på utkikk så viste det seg at hun vi kjøpte Romeo av hadde fått enda et kull. Den minste jenta i kullet falt vi for raskt. Hun heter da Daisy, og er hun som ligger å koser seg på teppet. De er nå sjelevenner/søsken og har det kjempe godt sammen :thumbs:

post-6484-1277131314,1056_thumb.jpg

post-6484-1277131675,8622_thumb.jpg

post-6484-1277131736,5179_thumb.jpg

post-6484-1277131791_thumb.jpg

Skrevet

Spennende blanding! Nå kjenner ikke jeg malteser i det hele tatt, men jeg lurer også på hvordan pelsen deres er, og om de må nappes? På bildet kan i alle fall deler av den se ganske stri ut?

Skrevet

Ja,pelsen er ganske stri og stiv,men myk i underlaget.Det rette er å nappe de,men det har jeg ikke prøvd ennå. Børster dem en del,for de røyter noe veldig.

Kullet de kommer fra fikk jo både valper med malteserpels og cairn terrierpels. Er litt usikker på hvordan man steller malteserpelsen,men forstod på en som kjøpte to av søsknene til Romeo at malteserpelsen røytet omtrent ingenting. Men vil jo tro den trenger en god del stell fordet.

Noen som har gode tips til napping? Har liksom aldri vært borti det,og er redd for å gjøre noe som blir feil eller enda verre,vondt for hundene :ahappy:

Skrevet

Det kan høres ut som om de har pels som ligner endel på cairnpels. Underullen er myk, dekkhårene er strie og stive. De strie hårene skal nappes ut; da tar du tak i en liten tust hår (i begynnelsen veldig få, kanskje 6-7 hårstrå), og rykker kjapt til. Du kan sammenligne det med å nappe øyebryn; både i måten det gjøres på, og måten det kjennes ut på - i starten er det mer vondt enn når man har gjort det endel ganger. Du kan jo også spørre oppdretteren av hundene hvordan h*n steller pelsen til sine hunder (hvis h*n har samme blanding), evt hvordan h*n tror at pelsen skal stelles. Hvis h*n har cairn, bør h*n i alle fall kunne nappe!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lapsk vallhund kanskje? Kjenner ingen personlig, men kjenner til en oppdretter, og forstår det slik at det er mer å hente der enn hos finsk og svensk
    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
    • Jeg har min med på trening i all slags vær, og da kan det fort bli timer i bilen. Men ved å parkere i skyggen (hvis mulig), silvershade duk og alle vinduer åpne pluss glippe på bagasjerommet (med krok) så er det alltid behagelig i bilen, selv i 30 varmegrader. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...