Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva må man kunne på juniorhandling?


Wilma

Recommended Posts

Skrevet

Ja, hva må man faktisk kunne? :innocent:

Jeg har skjønt at det er sånn at man skal kunne litt generelt, feks. hvor mange tenner hunden har eller hvor albuen er. Og siden man bytter hun bør man jo vite hvordan litt forskjellige raser skal stilles opp.

Men hva mer? Er det noen som kan fortelle eller har linker til en "mal"? :banana:

Tusen takk for svar. :)

Skrevet

Du må selvfølgelig kunne stille hund, vite hvordan du skal oppføre deg i ringen, hvordan du løper en trekant osv.

Det finnes ingen mal på dette, fordi ulike dommere spør og vektlegger forskjellige ting.

Men typiske spørsmål kan være "hvor mange tenner har en hund?", "hvor er lenden og krysset på hunden?", "hvor er stoppet og nakkeknølen på hunden din?" osv. Mange dommere spør også om rasens hjemland (enten det er din egen hund, eller en hund du nettopp har fått byttet til), hva rasen opprinnelig ble brukt til, hvilken FCI-gruppe den tilhører, godkjente farger, hva som er tillatt av bittyper på rasen osv. Evt bare "fortell litt om rasen".

Skrevet

Forrige gang jeg gjorde det lærte jeg mye. :banana: Hun spurte mye om puddelen, farger, hjemland osv. også litt generelt om hunder. Heldigvis spurte hun meg ikke så mye om den nye hunderasen, for den visste jeg ikke så mye om... :innocent:

Men når du løper i en T (det er en T, ikke sant?) så skal hunden hele tiden være mot dommeren? Sånn at jeg har henne på høyreside også? Samme som at hvis vi løper i ent trekant så skal vi løpe mot dommeren om han/hun har flyttet seg på tilbakeveien?

Skrevet

Hunden skal alltid være mellom hund og dommer, så ja. Du må se an enhver situasjon. Husk at dommeren skal se hunden fra siden, forfra og bakfra dersom du må løpe en trekant, men dersom dommeren flytter seg må du sørge for at du ikke kommer mellom hund og dommer. Dersom dommeren flytter seg, så ville jeg ha løpt tilbake til utgangspunktet.

Skrevet

dommerfrerhund.jpg

Når jeg løper i en trekant, blir det sånn da?

lp1.jpg

Men hvis dommer flytter seg feks. sånn:

lp1ogenhalv.jpg

Hvor løper jeg?

Forrige gang løp jeg tilbake sånn at det ble en trekant, men det var feil sa hun? Hun mente jeg skulle løpe bort til henne sånn at jeg ikke kom mellom hunden, det er rett, ikke sant?

Skrevet

Da hadde jeg løpt en trekant. Du har fått beskjed om å løpe en trekant, og da gjør du det. Jeg hadde løpt tilbake til utgangspunktet, men tatt et bytte i det siste hjørnet, slik at jeg ikke kommer mellom hund og dommer.

Skrevet

Jeg var ikke kjent med at juniorhandlerne faktisk må svare på spørsmål også, takk for at du fortalte det! :innocent: Ellers har jeg aldri hørt om at noen løper i en T, på alle de utstillingene jeg har vært på og de jeg også har stilt hund på sjøl, er det kun sirkel, trekant, stå og løpe som gjelder.

Skrevet

Jeg var ikke kjent med at juniorhandlerne faktisk må svare på spørsmål også, takk for at du fortalte det! :innocent: Ellers har jeg aldri hørt om at noen løper i en T, på alle de utstillingene jeg har vært på og de jeg også har stilt hund på sjøl, er det kun sirkel, trekant, stå og løpe som gjelder.

Men så er det jo forskjell på eksteriør der man skal bedømme hundens utseende vs juniorhandling der man skal bedømme handleres ferdigheter da. En T er jo en meget avansert måte å se hunden fra alle sider..

EDIT; L er vel kanskje mer brukt en T, faktisk. Men lenge siden sist jeg gikk jh da :banana:

Skrevet

Men så er det jo forskjell på eksteriør der man skal bedømme hundens utseende vs juniorhandling der man skal bedømme handleres ferdigheter da. En T er jo en meget avansert måte å se hunden fra alle sider..

Det er klart, er sikkert stor forskjell der. Jeg har aldri sett en juniorhandlingskonkurransen, så bær over med meg, hehe. Kom forresten på at det rett som det er gjelder å løpe rett fram og tilbake også. :whistle:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Men hva gjør man om det ikke går? Og hvor lenge prøver man å få det til å funke? 
    • Det er veldig individuelt. Jeg har aldri hatt noe problem med hundene og sjelden kattene, men tok til oss en voksen omplasseringskatt som gikk etter hundene og angrep dem, han ble levert tilbake. Har tatt til meg både kattunger og voksene katter, men aldri prøvd med "ikke kattevante" voksene hunder. Har hatt Sheltie (gjeterhund) og aldri hatt noe problem, men har du hund med høyere gjeterinstinkter kan det bli problemer.  Noen ganger går det sånn også. Passhund (Jämthund) og ny ungkatt.  
    • Generelt sett, ja. Gjeterinstinktet er et "subsett" av jaktinstinkt. Det betyr ikke at det ikke kan gå, mange gjeterhunder lever jo for eksempel på gårder sammen med katter. Men å leve inne i samme hus blir fort noe annet igjen. Du kan jo snakke med oppdretter om hvordan foreldre og søsken evt. går med katt, og du vet kanskje selv hvordan hundene dine reagerer på katter og andre smådyr på tur? Selv om det er noe litt annet så gir det en indikasjon på hvor sterkt jaktinstinktet er.
    • Har gjetere høyt jaktinstinkt? Jeg har gjeterhunder.
    • Det kommer an på hunden og katten, gemyttene deres, og hvem som kom først i hus. Hunder med høyt jaktinstinkt (gjetere, mynder, terriere mm.) går generelt dårligere med katter fordi de trigges lettere til å jage dem. Vi hadde to katter da vi fikk hund, og det gikk aldri bra. Vi endte med å omplassere kattene. De var dog voksne omplasseringskatter som ikke var spesielt trygge i utgangspunktet, og vi kunne ingenting om hundetrening og fikk en rase med mye jaktinstinkt.  En voksen og trygg katt og en valp med mindre jaktinstinkt har større sjanse for at det går bra, eller en kattunge sammen med en voksen hund som ikke har vist mye interesse for å jage katter. De fleste kan trenes og tilvennes med litt kunnskap, men ikke alle. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...