Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva gjør at du er fornøyd med en konkurranse?


Nirm

Recommended Posts

Skrevet

I dag debuterte jeg og Vida i B spor. Resultatmessig sett var dette en helt forferdelig konkurranse (en av de dårligste jeg har gjennomført...). Ikke kom vi oss igjennom sporet, og vi hadde tre nuller og en 5 på appellen og totalsummen ble "ikke godkjent". Resten av appellen lå på 9-9.5

Likevel er dette en av de konkurransene jeg har vært mest fornøyd med. Samarbeidet vi hadde i dag, trykket og gleden hun viste gjennom lydighetsprogrammet selv om hun gjorde feil. At hun ikke var preget av varmen. At vi gjorde et utrolig sporoppsøk, og et flott felt. Og hun gjorde sin hittil beste fri ved fot på konkurranse. Og alle de nye innsittene våre fungerte i alle øvelser. De tingene betydde så utrolig mye for meg kjente jeg. Det andre får vi trene på...

Men på en måte så føler jeg meg litt merkelig at jeg kan være strålende fornøyd etter en slik konkurranse også. :ahappy:

Men hva gjør at du er fornøyd med en konkurranse? Går det for det meste på resultater, eller er det andre ting som gjør at du faktisk kan være fornøyd med en veldig resultatmessig dårlig konkurranse? Og hva er det du kan være strålende fornøyd med, selv om det går dårlig resultatmessig?

Skrevet

Gratulerer med godfølelsen etter en konkurranse :ahappy: Den er herlig!

Det som først og fremst gjør meg fornøyd med en konkurranse er at samarbeidet med meg og min hund fungerer og at vi begge har det gøy! Det er jo derfor vi holder på med dette. Også er det viktig at det vi har fokusert på og trent på går på frem. Resultatene kommer, om man bare jobber målrettet, tar for seg ting for ting, men uten glede og samarbeid kommer man ikke så langt. Det er min filosofi. Har feks gått to konkurranser i lp klasse 2, med 3. premiering begge gangene. Men fy søren så fornøyd jeg var. Hunden var glad, det vi hadde jobbet med fungerte, noe av det vi ikke hadde jobbet med fungerte, og noe av det vi ikke hadde jobbet med fungerte (naturlig nok) ikke, tilbakemeldingene var utrolig gode. Ja, den følelsen kjenner jeg fremdeles på :(

I tillegg fikk jeg en pekepinne på hva vi må jobbe videre med. Alt i alt en positiv opplevelse for både meg og hunden, og mye motivasjon og inspirasjon til å jobbe videre. :D

Skrevet

Tja, det varierer. Jeg har hatt flotte opplevelser på stevne med bismak pga dårlig resultat. Jeg har også fått fine resultater, men vært skikkelig ufornøyd med gjennomføringen (som på NKK Lillestrøm i LP1 med Tia). Noen ganger er jeg fornøyd pga gode resultater, eller fordi vi fikk til noe vi har slitt med lenge, eller fordi hunden hele tiden av lykkelig og hadde mye motivasjon, fordi vi fikk mange fine tilbakemeldinger på noen øvelser osv. Det er alltid positive ting å se på etter en konkurranse, men noen ting teller mer for meg :ahappy:

Skrevet

Nå har jeg stort sett bare startet i kl.1, men så har jeg gjort det 5 ganger med samme hund, så jeg svarer allikevel, jeg :ahappy:

Det stevnet jeg er mest fornøyd med, var på NKK Bø. Nora er jo ei lita skrulle, og var veldig berørt av hallen, så berørt at jeg egentlig hadde tenkt å trekke henne. Men så ropte de oss inn, og jeg er jo en lydig sjel, og brått så hadde vi vært gjennom tannvisninga og fellesdekk, liksom :( Nå lå hun ikke helt rolig på fellesdekken, hun syns både smellene i døra (og hun lå selvsagt ytterst, mot døra) og blafringa i ringbåndene var ekkel, så hun hadde litt kryping, men ikke så mye at vi ikke fikk poeng (5 poeng.. hehe), så jeg bestemte meg for å prøve og heller avbryte hvis det ikke gikk bra.

Resten av programmet gikk forholdsvis bra. Vi nullet på fvf fordi jeg tok tak i henne når hun prøvde å løpe ut av ringen (til en annen terv, hun syns at belgere er trygge å ha rundt seg i sånne miljøer), og fikk 7.5 på dekk fra holdt, antageligvis var hun litt berørt av at jeg hadde huket tak i henne (det var en refleks), men resten av karakterene var bare 9'ere og 10'ere (vel, det var 8 på helhet også), og vi endte opp på 131 poeng totalt. Da var jeg veldig fornøyd og stolt! Ikke først og fremst pga karakterene, men fordi hun ville og klarte å jobbe så fint sammen med meg i en hall hun syns var vanskelig..

I ettertid så har hun vært mindre miljøberørt enn før Bø, så jeg føler vi kom over en terskel der. Først og fremst for meg, tror jeg, jeg har en tendens til å synes synd på henne.. Jeg har vel fortsatt det, jeg syns jo at det er slemt å be henne jobbe i et miljø hun er så berørt av - men hun imponerte meg uansett. Hun har en enorm arbeidsvilje, lille skrulla mi, hun skal ha for det :D

Skrevet

Tror gjennomføringen teller mye, men det kommer kanskje ann på målet med å bli med i konkurransen? Meldte man seg på for å prøve og se, eller hadde man et intenst ønske om opprykk, cert eller noe annet?

Har ikke startet mye, men var mest fornøyd med debuten vår fremfor andre gang, fordi da var det 0 på fellesdekk som ødela men hun gikk så bra på de andre øvelsene. Sist gang gikk hun også bra, men var litt mer slit å gå programmet og hun hadde litt mer stress i begynnelsen da vi kom til stevneplassen.

(Så stemningen rundt teller også tydeligvis :ahappy: )

Skrevet

Hos oss er det ikke resultatet som gjelder, siden agility er skikkelig uforutsigbart :getlost:

Men det at samarbeidet meg og Ace imellom, hvordan vi leser hverandre. Rett og slett at han tenker det jeg tenker, og ser hva jeg prøver å vise han. Ellers tenker jeg ikke på hvordan han tar hinderne lengre, for det kan han. I hele vinter har vi trent på felt (stige, møne), så de sitter uansett hva. Og jeg kan stole 100% på at han gjør alt riktig. Om han derfor hadde gjort en feil og hoppet over et felt feks ville jeg vært missfornøyd, med han og med meg, fordi han slurver.

Men alt i alt er et bra løp, for meg, er et løp hvor vi tenker likt og begge gir alt. Om vi disker, fordi jeg er for sen med kommando eller plasserer meg feil, vil jeg likevel være superfornøyd med hunden, fordi han har gjort sitt beste. Han gjør jo som jeg sier, og om han har gjort feil, har jeg gitt han feil signaler. Så en disk er alltid eier sin feil, når en kommer så langt som vi er kommet.

Skrevet

For meg er det samarbeidet mellom meg og hunden, og det at det føles som vi er på lag som gir en god følelse. Da gjør vi begge vårt beste, og da kan resultatet være det samme i grunnen. Det kan også være når noe vi har trent mye på har fungert veldig godt på konkurranse.

Skrevet

Som Marie&Ellie nevner; forventningene til konkurransen har endel å si. Hvis målet er å få napp og vi ikke klarer det, er ikke følelsen alltid like god. Hvis målet er å ikke diske og ellers gjøre det så bar man kan, kan følelsen være veldig god. Jeg har hatt mang en god disk pleier jeg å si, men det er ikke alle nappene jeg er like fornøyd med. :lol: Hvis jeg fokuserer på samarbeidet ser jeg at jeg har lettere for å få en god følelse etterpå, fordi vi stort sett samarbeider bra. Hvis det er noen spesielle ting vi har jobbet med før konkurransen som fungerer slik det skal under konkurransen, blir jeg også veldig glad. Jeg kan bli glad for "småting" eller skuffa over småting, jeg blir jo også glad for et godt resultat premieringsmessig, men det betyr ikke at jeg er fornøyd med prestasjonene vår for det om.

Skrevet

Jeg har bare erfaring fra utstilling, men det blir vel det samme når det gjelder hva som kreves for å være fornøyd. Jeg kan jo nevne at jeg var glad og fornøyd etter høstens siste utstilling i Orklahallen, der Symra fikk blå (!). Grunnen var at Symra, som har hatt en tendens til å vantrives på innendørsutstillinger, var hoppende glad og fornøyd. Hun trivdes, gikk fint i ringen og sto som en statue. At dommeren syntes hun hadde for lite frambryst var helt greit for meg, (de fleste dommere synes hun har ok frambryst).

Jeg tror nesten jeg var like fornøyd etter denne utstillingen som etter utstillingen før det igjen, der hun ble BIR og fikk cert.

Det er jo klart at det ikke bare er resultatene som teller, men også at det skjer gledelige forandringer som lover bra for framtiden. :lol:

Skrevet

Jeg har bare erfaring fra utstilling, men det blir vel det samme når det gjelder hva som kreves for å være fornøyd. Jeg kan jo nevne at jeg var glad og fornøyd etter høstens siste utstilling i Orklahallen, der Symra fikk blå (!). Grunnen var at Symra, som har hatt en tendens til å vantrives på innendørsutstillinger, var hoppende glad og fornøyd. Hun trivdes, gikk fint i ringen og sto som en statue. At dommeren syntes hun hadde for lite frambryst var helt greit for meg, (de fleste dommere synes hun har ok frambryst).

Jeg tror nesten jeg var like fornøyd etter denne utstillingen som etter utstillingen før det igjen, der hun ble BIR og fikk cert.

Det er jo klart at det ikke bare er resultatene som teller, men at det skjer gledelige forandringer som lover bra for framtiden. :lol:

Sånn har jeg også det! Jeg drar jo ofte på utstillinger i håp om å få et godt resultat, men hvis Tulla trives i ringen, er ikke resultatet like viktig nei.. :lol: Egentlig føler jeg det sånn med mye av det jeg driver på med hundene; jeg gjør det jo strengt tatt for min egen del - hundene hadde jo hatt et flott liv uten konkurranser liksom. Og da er det så utrolig viktig for meg at hvis jeg skal drive med sånne ting, så er det også noe hundene setter pris på. :lol:

Skrevet

hehe, nå skal jeg være kjærringa mot strømmen :lol: Jeg starter så godt som aldri uten å vite at dette kan hunden med ekstreme forstyrrelser. Ene og alene fordi jeg hater å tape, selv etter alle nederlagene med Z, så er det like ille :lol: Jeg er en kronisk taper, men den som gir seg er en dritt.

De gangene, eller den gangen, jeg følte meg helt på topp i ringen med Z var den gangen vi fikk opprykk fra 3 til elite med 298 p. Da hadde Z og jeg ett godt samarbeid. Jeg prøvde å bringe frem den følelsen igjen, men den dukket aldri opp, dessverre.

Så er vel bare å innrømme, joda det er poengene jeg liker :lol: Flere 8,5, 9 og 9,5, 10, desto lykkeligere er jeg.

Skrevet

Det er vel ingen som har sagt at man ikke kan være fornøyd med deler av en konkurranse, og misfornøyd med andre deler? Men jeg tenkte nå mer på at man faktisk kan sitte igjen med en følelse at man virkelig har gjort det bra, selv om resultatet var dass. Men skjønner at jeg burde presisert at man være misfornøyd med noe og da, slik at ikke folk blir forvirret her inne...

Men det er godt å se at det er fler som kan tenkte at man gjorde det virkelig bra, selv om ikke resultatene ble de helt store. Jeg synes det er deilig å kunne glede meg over andre ting som gikk bra, enn å grine over resultatet som uteble. Og at det ikke er dommeren som avgjør om man har hatt en bra dag i ringen eller ikke.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...