Gå til innhold
Hundesonen.no

Melde på utstilling i Finnland for første gang.


Hampus

Recommended Posts

Sitter og prøver å få på plass de siste utstillingene i ferien vår som nærmer seg med stormskritt.

Har vært veldig i tvil om vi skulle avslutte i Gällivare ( Sverige ) eller prøve oss på tittel i Oulo, Finland.

Meeeen så er det dette med språket da.

Har startet stevner med hest i Finland, og jeg synes det ble rimelig tungvindt, da de fleste faktisk ikke snakket engelsk, eller Svensk.

Og jeg som er såpass blåst i hodet til hverdags, og enda værre på utstilling, klarer jeg å komme meg i rett ring til rett tid om alt går på Finsk liksom?!"!

Så dere som stiller i Finland, er det forståelig for tomsinger som meg fra Norge? :D

Tror faktisk jeg hadde hatt mindre sperre for å stille i Tyskland, eller Frankrike...hehe...

Og sist men ikke minst, er det der som i Sverige og Danmark at man må sende kopi av stamtavla med påmeldinga?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mange finner snakker svensk - også hundefolk.¨

Men jeg tror jeg hadde alliert meg med en finne, jeg - finne en med samme rase som ser hyggelig ut. Begynn å snakke med vedkommende (lenge før rasen starter, såklart), spør om "alt mulig" i forbindelse med utstillingen.

Annet tips - meld på for dommer som snakker et annet språk (gjerne engelsk) - da er ringsekretæren NØDT til å snakke det med dommeren...

SI ifra til ringsekretæren at du ikke forstår språket, be henne gi deg ekstra beskjed når det nærmer seg du skal inn. (Ha katalog tilgjengelig - følg med som en haug på hva som foregår selv også, såklart).

Det er IKKE noe å være redd for - de er mer vant til utlendinger som ikke snakker språket enn det vi er på våre utstillinger i alle fall.

Meeeen... Jeg stite i veteranBIS'et der borte... DET var ekkelt, det -når de ropte opp plasseringene. (Selv rasenavnet er jo oversatt der borte!) Jeg sto der som en dust til noen vinket, jeg..

Susanne

(ang. påmelding - aner ikke. Men ta det sikre for det usikre, send med stamtavlen - kan ikke skade i alle fall)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg stite i veteranBIS'et der borte... DET var ekkelt, det -når de ropte opp plasseringene. (Selv rasenavnet er jo oversatt der borte!) Jeg sto der som en dust til noen vinket, jeg..

:P:D

Jeg hadde dødd av stress, hehe

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest janson

Finner er dessverre veldig dårlige på både svensk og engelsk. Min familie (og venner) bor hovedsakelig i et område hvor de svenskspråklige er mange. Likevel kan de minimalt. Min far er jo norsk og han kan ikke et ord finsk (med unntak av ordet dampbåt), men likevel klarer min onkel og han diskutere både nyheter og sport med litt norsk/svensk, gjetting og armbevegelser. Så det går an! :D

Ellers er var det et godt tips fra Susanne. Ved å sjekke ut oppdretternettsider på forhånd kan du også kanskje få litt oversikt over hvem som kan klare å kommunisere litt på svensk/engelsk og som kanskje skal være i Oulu. Ellers kan det også være greit å sjekke litt relevante ord på forhånd. De fleste (engelske) rasenavn vi har er oversatt på finsk (og selv om det ikke skulle være det så uttales de på en helt annen måte). Bare si i fra om du trenger hjelp til oversetting! :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Finner er dessverre veldig dårlige på både svensk og engelsk. Min familie (og venner) bor hovedsakelig i et område hvor de svenskspråklige er mange. Likevel kan de minimalt. Min far er jo norsk og han kan ikke et ord finsk (med unntak av ordet dampbåt), men likevel klarer min onkel og han diskutere både nyheter og sport med litt norsk/svensk, gjetting og armbevegelser. Så det går an! :P

Ellers er var det et godt tips fra Susanne. Ved å sjekke ut oppdretternettsider på forhånd kan du også kanskje få litt oversikt over hvem som kan klare å kommunisere litt på svensk/engelsk og som kanskje skal være i Oulu. Ellers kan det også være greit å sjekke litt relevante ord på forhånd. De fleste (engelske) rasenavn vi har er oversatt på finsk (og selv om det ikke skulle være det så uttales de på en helt annen måte). Bare si i fra om du trenger hjelp til oversetting! :P

Joda, det er utrolig hva man kan få til med litt kreativitet.

Men hvorfor snakker ikke Finner så mye engelsk egentlig?

Vi er da så like ellers tenker jeg...

Har bekjente i Oulo, og har allerede fått oversatt Dansk / Svensk gårdshund til Finsk...

Shiba var enkelt, men gårdis kunne jeg nok aldri funnet uten hjelp.

Tenker jeg må høre om de er hjemme den helga, og kan gi litt assistanse om vi går oss helt fast :D .

Og så må jeg jo ta kontakt med hoteller, og prøve å formidle at vi ønsker rom for hund...

Det kan jo bli interessant, men regner med at folk i hotellbransjen snakker engelsk da.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest janson

Joda, det er utrolig hva man kan få til med litt kreativitet.

Men hvorfor snakker ikke Finner så mye engelsk egentlig?

Vi er da så like ellers tenker jeg...

Har bekjente i Oulo, og har allerede fått oversatt Dansk / Svensk gårdshund til Finsk...

Shiba var enkelt, men gårdis kunne jeg nok aldri funnet uten hjelp.

Tenker jeg må høre om de er hjemme den helga, og kan gi litt assistanse om vi går oss helt fast :P .

Og så må jeg jo ta kontakt med hoteller, og prøve å formidle at vi ønsker rom for hund...

Det kan jo bli interessant, men regner med at folk i hotellbransjen snakker engelsk da.

Blant annet så er det jo en annen språkgren. Mener å huske at norsk og engelsk er i samme, mens finsk er jo for seg selv. For oss finnes det da noen logiske koblinger mellom ord, som for eksempel velkommen og welcome, på finsk er det tervetuloa. Så nordmenn har jo helt klart noen fordeler der. I tillegg har man i flere tiår oversatt populære engelske låter til finsk (jeg har blant annet en artig finsk versjon av I Will Survive) og jeg tror også de har hatt litt dubbing av filmer/serier á la Frankrike. I tillegg har de et litt annet system på skolen. Her i Norge må alle ha engelsk fra en viss alder/klassetrinn, mens i Finland velger du enten svensk eller engelsk i 2./3. klasse og så må du begynne med det andre språket noen år senere. Slik var det i alle fall en 10-15 år tilbake, mulig det har endret seg i dag. Husker også at jeg bladde gjennom en venninnes lærebok for noen år siden og til tross for at vi da hadde hatt engelsk like lenge så inneholdt læreboka oppgaver vi her i Norge hadde vært gjennom et par år tidligere.

Ville ellers tro at man ville ansette folk som kunne litt engelsk/svensk på et hotell, så det går nok bra! Lykke til! :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Meeeen... Jeg stite i veteranBIS'et der borte... DET var ekkelt, det -når de ropte opp plasseringene. (Selv rasenavnet er jo oversatt der borte!) Jeg sto der som en dust til noen vinket, jeg..

Ja, så jeg har lært meg bl.a. rasenavnene mine på finsk :D Shetlanninlammaskoira og australianpaimenkoira!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tusen takk! 🥰 Tusen takk! Spørs om ikke det blir malle asså 🙈🙈 drømmer om en stor, balansert og sosial hann malle 😍 Tusen takk! 🥰🥰 tiden går sykt fort!  Vi skal først ta en IGP2, og så krysser jeg fingra for at vi også får tatt IGP3 ila året 😁    vi tok røntgen av rygg på fredagen, litt pga jeg har tenkt på å gjøre det uansett, og litt fordi hun alltid har hatt dårlig hopp teknikk. Alt så helt fint ut, og veterinæren sa til og med at det så overraskende bra ut til at hun var en 6 år gammel igp hund. 👏🏼👏🏼👏🏼    
    • Flere hundeskoler og instruktører tilbyr dette. Lundqvist hundeskole har også et teorikurs som kan være veldig nyttig før man skaffer seg hund. Å få oppdrettere til å kreve det tror jeg nok heller er en dårlig idé. En oppdretter vil at kjøper skal ha satt seg grundig inn i deres rase. Hvis et slikt kurs skal dekke alle raser og hundetyper grundig nok så vil det bli veldig langdrygt og kjedelig når man går gjennom de rasene som ikke er relevante for en person. Om jeg står mellom cocker spaniel og golden retriever er jeg ikke interessert i å høre om husky, vorsteh, bulldog og pekingneser. I tillegg har folk veldig ulike forutsetninger. Selv om man ikke har hatt  hund er det stor forskjell på folks erfaring og omgang med både hunder og andre dyr. Det er veldig fint at det er et tilbud som finnes, men en formalisering tror jeg koster mer enn det nytter.  
    • Det holdes valpekurs, kurs i hverdagslydighet, kurs i passering osv osv. Hva med å utvikle et "forkurs"? Altså et kurs for folk som skal skaffe seg hund for første gang. Et kurs som gir veiledning hva de enkelte rasene krever. Folk får hjelp til å velge hund som passer den enkelte. Dette kurset kan knyttes opp til seriøse oppdrettere som krever dette kurset av førstegangskjøpere. Altså "skal du kjøpe valp av meg, må du ha dette kurset først".
    • Problemet vedvarer. Ede er villig til å sitte, dekke og stå uten lure, no problem. Han VAR villig til å komme fra avstand og svinge bakparten inn i utgangsstilling også på bare verbal cue. Hva som har skjedd vet jeg ikke, men han NEKTER nå plent å gå i utgansstilling uten lure. Veiledende hånd uten godbit i blir han genuint fornærmet av. Tar det som et hån og fnyser i moralsk disgust mot den nedlatende frekkheten han synes det er fra meg. Han er så STA på det der nå, da han et øyeblikk lot seg lure av at det luktet av hånden, og lot seg lede et stykke, så svingte han inn bak og stakk hodet mellom bena mine istedenfor da han oppdaget at hånden var tom. Ikke sjans at han nedlater seg til å gå i utgangsstilling på mine premisser. Han KAN ordet. Jeg VET at han KAN det ordet, for han VAR stabil på å utføre, men somehow har han nå endret reglene, og det holder ikke å presentere en godbit i den andre hånden når jeg ber ham heller, den må være i venstre hånd.  Det er så utrolig hva som foregår inni det hodet der. Bare 4 mnd gammel og er så STA på å oppdra meg til å adlyde ham. Jeg er sta og tålmodig selv og lar ham ikke oppnå hva han vil med det der, men det får meg til å grue meg intenst til puberteten hans.  'Teppe!' går smooth da. Fikk nettopp spise et helt kjøttmåltid i fred med en vakkert selvbehersket Ede på teppet. Har skjønt hva som lønner seg i den sammenhengen. 
    • Bilder fra tur på Hemnessjøen.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...