Gå til innhold
Hundesonen.no

Flytting av pus


Izziebelle

Recommended Posts

Skrevet

Vi skal flytte med 1 stk katt og 2 hunder i midten av Juni. Katten er en utekatt som på sommer gjerne er kun et par timer inne i løpet av et døgn. Hvor lenge trengs hun å holdes inne den første tiden? Og kanskje noen som har noen andre tips til hvordan vi kan lykkes med dette vi vil jo ha med oss pusen til vårt nye hjem :ahappy:

Skrevet

Jeg ville hatt katten inne i 1-2 uker etter flytting. Deretter ville jeg vært litt ute sammen med den et par dager i hagen (hvis dere har det)for så å ta den med inn igjen. Nå vet ikke jeg hvordan deres katt er, om den holder seg sammen dere eller er glad i å utforske på egenhånd.

Men vil den ta seg en runde, så la den gjøre det, la verandadøra stå åpen :)

Jeg har flyttet med katt et par ganger og gjort det på denne måten, og det har fungert bra :ahappy: Det var katter på over året.

Lykke til!

Skrevet

Mener å huske jeg har hørt at du skal ha de inne i minst 3 uker etter flytting. Så slippe de ut gradvis ved at du er ute med dem noen timer av gangen før de slippes ut helt på egenhånd.

Skrevet

Hovedregelen er ca. 2 uker? Litt avhengig av hvor mye katten streifer, men med denne ville jeg brukt minst det. Pass på å gi den nok aktivitet (klatremuligheter, klore-/tyggeting?) disse ukene, og gode sovesteder, så den blir glad i det nye huset. :ahappy:

Skrevet

Takk for tips! 2-3 uker høres greit ut for meg så lenge katten trives med det såklart. Hun går gjerne tur med meg og hundene, så vi kan jo ta noen sånne turer etter hun har vært inne i noen uker. Flere som har tipsa meg om bånd, men det å putte bånd på en 5 år gammel katte som aldri har gått med det tror jeg rett og slett ikke går.

Skrevet

Vi slapp ut vår kastrerte hannkatt med et uhell etter 3 dager! men gikk fin det åsså:ahappy:

Jeg har lært det slik at ukastrerte hannkatter bør holdes inne i ca 3 uker, mens kastrerte hannkatter kan slippes ut etter 1-2 uker. Pusen til søstern ble luftet i bånd utenfor huset fra dag 1 han var hos henne, og fikk først gå ut alene 1 uke etter han var blitt kastrert.

Lykke til:)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...