Gå til innhold
Hundesonen.no

Hund på buss, tog osv.


Aina&Kaizer

Recommended Posts

Skrevet

Jeg spør kanskje litt dumt nå, men. Jeg har tatt buss, tog og hurtigbåt med minihunden min uten å betale for ham. Men så har jeg hørt at hunder som er høyere enn en viss grense må man betale for, på samme måte som man må betale for sykler osv. Stemmer det?

Skrevet

Jepp det stemmer. Eller på buss skal du betale uansett størrelse egentlig. Men på feks båt er det gratis hvis hunden er under 30 cm. Var hvertfall sånn for noen år siden. Tog er jeg ikke sikker da.

Guest lijenta
Skrevet

Det er forskjell fra sted til sted og sjafør til sjafør så å svare deg san eksakt det går ikke. Jeg har stor hund som jeg tok buss med en veg og måtte da betale barnebilett for den andre vegen gikk hunden min gratis. Samme buss selskap men to forskjellige sjafører. OG det ene selakpet ahr den regelen mens et annet har den regelen

Skrevet

Over 40 cm på langdistansetog: barnepris

På regiontog er det ingen skikkelige regler tror jeg, men en venninne med chihuahua fikk høre at dersom hunden kan bæres inn går den gratis (måtte betale for sin siden den fikk gikk inn på toget :hmm: ).

Buss er det veldig varierende.

Skrevet

I Oslo/Akershus via Ruter skal ALLE hunder betale barnepris likeså buss, tog, båt osv.

I Trondheim sist oktober måtte jeg betale barnebillett for Zaira (14 uker) og hun var under 40cm da. Så jeg tror det er noe lignende der å.

Sakset fra NSB.no

"Pris

For hund med skulderhøyde på over 40 cm er prisen 50% av en ordinær voksenbillett

Hunder med skulderhøyde under 40 cm reiser gratis sammen med deg

På lokaltog innenfor Oslo og Akershus betaler du barnebillett for hund, uansett størrelse på hunden

Førerhund

Førerhund for blinde og svaksynte som har offentlig godkjenning eller er under opplæring reiser gratis med NSBs tog når den er i tjeneste. Det vil si når den er utsyrt med sele og håndtak for den svaksynte.

Hunder fra Norsk Redningshunder

Hunder som trenes i Norske Redningshunder og skal på kurs eller er i tjeneste, reiser gratis med NSBs tog. Det vil si når den er merket med merketrekant. Gyldig medlemskontingent i Norske Redningshunder må også fremvises."

Skrevet

Betaler barnebilett på hurtigbåten. Egentlig skulle jeg fått reist helt gratis, siden man blir trykket inn i et klaustofobisk rom uten vinduer eller noe, og burene er alt for små for å ha store hunder inn der, og man må ha den på gulvet, og hvis det da kommer en annen person med stor hund må en sitte ute på gulvet i gangen.

Så ikke noe man har lyst å gjøre så ofte nei..

På bussen husker jeg faktisk ikk om jeg betalte..

Skrevet

I Trondheim sist oktober måtte jeg betale barnebillett for Zaira (14 uker) og hun var under 40cm da. Så jeg tror det er noe lignende der å.

Jepp, alle hunder skal det egentlig betales barnepris for på bybussene i Trondheim, men noen bussjåfører er snille og lar hunder gå gratis (jeg har opplevd det med labradoren min også, så man trenger ikke å ha chihuahua for at det skal skje).

Ulike selskaper opererer med ulike tariffregler, så man bør sjekke opp med det selskapet man skal reise med før man kjøper billetter - men generelt tar vel bortimot alle barnepris for hunder (om ikke alle, så i alle fall de av en viss størrelse). Dog ... jeg kan ikke huske sist jeg betalte for Tinka på tog...

Skrevet

Jeg har fått høre at det er 40 cm regel på buss og tog, men har av og til fått beskjed om å betale for min 28 cm høye hund på buss. Jeg har bare sagt at jeg aldri har hørt det før og at jeg ikke har penger med så funker det. Men nå sist fikk jeg vite at når som Skyss overtar for Tide busselskap så må man begynne å betale barnebilett for alle levende dyr. Jeg tenkte å få Blondie til å spille dø :ahappy:

Jeg har tatt lokaltog uten å betale for henne :ahappy: Men nå får jeg vell kjøpe barnekort til henne da for bussen fremover..

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...