Gå til innhold
Hundesonen.no

Bull Terrier


Dobber:)

Recommended Posts

Skrevet

Noen her med erfaring med bull terrier som kan fortelle litt om rasen?

Ser litt rundt på forskjellige raser, og bull terrier er en rase jeg har vært interessert i lenge.

- Hvor høyt aktivitetsnivå har den? hvor mye krever den av mental aktivisering og mosjon?

- Hvordan er gemyttet?

- Hvordan er den mot andre hunder (og andre dyr)?

- Forskjell på hannhund og tispe, hvordan går en bullehann/tispe sammen med en annen hund (av annen rase) av samme kjønn? om jeg eks. hadde en tispe fra før, burde jeg skaffe en bulle av motsatt kjønn, samme kjønn eller spiller det ingen rolle?

- Hvilke sykdommer er den mest utsatt for?

- Forskjeller på standard og miniatyr bull terrier

- Hva bør jeg være obs på sånn generellt om rasen?

Ellers vil jeg vit alt som er å vite om rasen, egne erfaringer, negative/positive sider.

Takker for svar :hmm:

Skrevet

- Hvor høyt aktivitetsnivå har den? hvor mye krever den av mental aktivisering og mosjon?

Vel, de er relativt aktive og krever en del mosjon, tid og oppfølging. Og med en del mosjon, mener jeg gjerne 3-5 turer pr dag.

- Hvordan er gemyttet?

Det er en kjærlighetsfull hund, som krever kjærlighet og omsorg som alle andre hunder. En god familiehund, samt god vakthund. Den er også veldig leken, energisk, utholdende, modig, men også rolig og stabil. Den bjeffer også sjeldent, noe som igrunn er positivt. Den kan være litt sta til tider, og den anbefales vel for noen som allerede har litt erfaring fra før av. Altså, ikke nykommere.

- Hvordan er den mot andre hunder (og andre dyr)?

Den er regelmessig avlet for å være snill mot alle individer, mennesker, dyr o.l. Med riktig oppdragelse så kan vel alt gå, antar jeg. Tilbake til det med dyr, så KAN den være dominant (altså, være sta mot dyr). Men, man finner den GJERNE snill (med god oppdragelse).

- Forskjell på hannhund og tispe, hvordan går en bullehann/tispe sammen med en annen hund (av annen rase) av samme kjønn? om jeg eks. hadde en tispe fra før, burde jeg skaffe en bulle av motsatt kjønn, samme kjønn eller spiller det ingen rolle?

Litt usikker, noen andre hjelp til med denne?

- Hvilke sykdommer er den mest utsatt for?

De kan slite med mage og tarm-problemmer, men forutenom det så tror jeg ikke det er noe spesielt egentlig.

- Forskjeller på standard og miniatyr bull terrier

Dem er helt like, forutenom størrelsen. Standard er større, mens miniatyr er mindre.

- Hva bør jeg være obs på sånn generellt om rasen?

Du må være villig til å gi den ekte kjærlighet, og god mosjon til å trives i hjemmet.

Dette bør ikke være din første hunderase, ettersom det krever en del jobb (erfarenhet).

Negative/positivt sider:

Du får tolke dette selv:

Bjeffer sjeldent generelt, god familiehund & vakthund, standard levetid 10-12 år, størrelse (Liten) 6-9 Kilo, (Voksen)30-35 kg. Skiller rundt 3 kg fra tispe til hann.

Miniatyr terrier (10-15 kilo).

Vet ikke om dette var til noen særlig hjelp. Hvis noen andre har noe å legge til, så gjør gjerne det!

Lykke til med valg av hund.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Helt enig! Savner mer aktivitet, ironisk nok, siden jeg ikke har vært aktiv her på snart 20 år. Hadde vært moro å hørt hvordan det gik nå med alle «gamle». For min del handler det nok litt om at småbarnsliv og jobb har tatt mye tid, og det at jeg har vært hundeløs i en del år. Å når jeg skriver n innser jeg også at det handler om at jeg ikke sitter å surfer på pcen lenger, forum fra mobil er ikke helt det samme. 
    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...