Gå til innhold
Hundesonen.no

Dårlig bakpart?


Recommended Posts

Kommer med et spm fra Happyface her inne.

Nivea(cairn 1,5 år) har vært litt rar i det siste, hun er en meget aktiv frøken, og nå i de siste så kan hun gå ifra og vere en lykkelig hyper(dvs nesten rabiat glad) cairn, til å tydeligvis få vondt i rygg/bakpart, hun stopper plutselig opp og virker stiv, halter nesten og virker rett og slett ut som hun plutselig er 13 år.

Fra igår til idag så har de vert her, så jeg har fått sett oppførselen selv, og det er noe som ikke stemmer, vi har en stoor innegjerda hage der hundene får løpe fritt og styre litt som de vil, og mine 2 pluss nivea har leka seg som normalt, men plutslelig stopper Nivea (som vanligvis ALDRI gir seg på leking) og går vekk, stiv i bakparten, halter på venstre bakbein(evt begge men det vises best på venstre) og er ikke seg selv.

De skal til dyrlegen imorgen kl 12.45, men tenkte jeg skulle høre her om noen har vert borti lignende?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har ikke sett noen cairner som har oppført seg sånn nei. :getlost: Det nærmeste jeg kommer er korsbåndsskader (sett flere cairn med det), men det høres jo ikke slik ut heller..?

hvis det var korsbåndskader, burde hun ikke ha vondt hele tiden?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Slitasje eller skade på korsbånd kan i tidlige faser gi halting nå og da, de går ikke fra flott trav til stokk halt på en-to-tre.

Men min spontane tanke var også PL, så lenge det skjer flere ganger og en vet hun ikke tråkker på noe ubehagelig (salt, spiker, kaldt, varmt, spiss, vondt).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

hvis det var korsbåndskader, burde hun ikke ha vondt hele tiden?

Jo, nemlig. :) Men også korsbåndsskader kan gi tidvis halting, i alle fall i begynnelsen har jeg sett det. Men altså nei, jeg tror ikke det er det som feilier Nivea.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det gikk vel egentli ikke så bra. Hun har en defekt korsrygg, istedet for 3 gjengrodde virvler, så er der 2 sammen grodde, og en vedsiden av som ikke er grodd sammen med de andre slik den skal vere

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det gikk vel egentli ikke så bra. Hun har en defekt korsrygg, istedet for 3 gjengrodde virvler, så er der 2 sammen grodde, og en vedsiden av som ikke er grodd sammen med de andre slik den skal vere

Oj, det er neppe godt. Hva tenker de om behandling, hva kan gjøres?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er ikke noe man kan gjøre med det. Fikk med smertestillende som hun skal få de verste dagene.

Så dillemaet er vel om hun ska tvang roes ned og holdest helt i ro(kunne gå turer, blospol ol) og få et langt liv.

Eller og la henne velge sitt eget tempo og leve et litt kortere men meningsfylt liv...

Hun har hittil vert utrolig flink og regulere seg, går vekk når hun ikke vil vere med på ting.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, dette her var ikke gøy :) Vet ikke helt hva vi skal gjøre :S er ikke så lett å holde en liten krutt-tønne av Cairn Terrier i ro for å si det sånn :) Bare nå når vi kom hjem fra vetrinæren så er hun helt i hundre igjen som vanlig, men selv mener jeg att så lenge hun er flink til å stoppe når hun kjenner hun får vondt så vil jeg la henne gjøre litt som hun vil, selfølgelig kutte ned på litt av d mest "rabiate", men jeg vil ikke la henne bli bare en 2sofa-hund" fordi det er hun virkelig ikke! Så vi får bare se hva som skjer... håper det ikke blir for mange dårlige dager :P

Er det noen som har hørt om denne tilstanden før? Vet ikke så mye om den, og vil gjerne vite mer... :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, diagnosen var ikke noe kjekk :blink:

På attesten jeg fikk står det følgende: Klinisk påvises smerte i korsrygg, rtg viser uforbeinet overgang mellom S1 og S2, samt skjevhet i dorsoventraplan.

Hva er S1, S2 og dorosoventraplan?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Å en annen ting jeg lurte på... vet`n sa også at hun hadde litt forkalkninger pga. mellomrommet mellom virvlene... er dette noe som blir verre med årene? Er det noe jeg kan gjøre for å forebygge det eller noe?

Papillonen her har forkalkninger i ene skulderen og vi gir henne dette tilskuddet: http://www.shopping4net.com/no/Helsekost/For-dyr/Animacare-Flex.htm ,synes det hjelper,hun trenger Metacam sjeldnere nå enn før hun begynte med det tilskuddet.Omega 3 er også bra :blink:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, diagnosen var ikke noe kjekk :blink:

På attesten jeg fikk står det følgende: Klinisk påvises smerte i korsrygg, rtg viser uforbeinet overgang mellom S1 og S2, samt skjevhet i dorsoventraplan.

Hva er S1, S2 og dorosoventraplan?

Alle ryggvirvlene er delt inn i forsjellige 'soner' på latin, øverst ved nakken er cervikal virvlene, ved skulderen thorakalvirvlene osv. S1 er den første virvelen i sascraldelen som er bakerst i ryggen foran halen. Det er for å beskrive nøyaktig hvor problemet sitter, og det er da mellom den første og andre sacralvirvelen.

Du kan se det på skjelettet her:

Link

Dorsoventralplan er også en måte å forklare hvor problemet er, det betyr egentlig bare skjevhet i rygglinjen.

Du kan gi tilskudd for å forebygge forkalkninger som Mini nevner; fettsyrer og glucosamin og chondrothin.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Personlig er jeg veldig glad i bichon-rasene, selv om de krever litt klipping og børsting. Med riktig sosialisering og trening så er de fine familiehunder som kan være med på det meste. Om dere lener mot spaniel så synes jeg personlig at springeren er et bedre valg. Cockeren og de mindre (king charles og cavalier) har mye helseproblemer. De er fine familiehunder, men krever også litt pelsstell. Shetland sheepdog kan være et alternativ. Hvis dere ikke vil ha pelsstell i det hele tatt så ta en titt på dansk/svensk gårdshund. De kan bjeffe når det kommer besøk, går folk på veien, osv. men ikke noe mer enn de fleste andre små raser. De er glatthåret, men røyter da korte hår minst et par ganger i året, som er normalt for alle røytende raser. De er aktive og trenger både fysisk og mental aktivisering, og kan kanskje minne litt om beagle hvis det er utseende som trekker der. Mellompuddel eller dvergpuddel er morsomme og allsidige hunder, de må klippes/børstes.
    • Takk for utfyllende svar og gode råd!  Hvis vi skulle se på en mindre hund, er det noen raser du vil anbefale da?   Hvis vi lener mot spaniel: vil en cocker spaniel eller springer spaniel være et bedre valg? 
    • Har jobbet i kafé tidligere, og etter det jeg kan huske så benyttet vi oss av et spesifikt middel for å bløtlegge bestikk i noen minutter før steamer. Het vel «Dip-It» eller noe sånt.
    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...