Gå til innhold
Hundesonen.no

Hunden oppfører seg unormalt


Recommended Posts

Skrevet

Jeg er litt usikker på hva som feiler Java om dagen og om det i det hele tatt feiler henne noe... Hun har plutselig blitt veldig vanskelig å få kontakt med, hun spiser nesten ikke og har problemer med å roe seg inne.

Jeg kan bare glemme å prøve å få kontakt med henne mer enn et par sekunder ute.. Hun er veldig obs på alt annet som skjer rundt. Kan heldigvis trene litt inne da, der er fokuset bedre. Maten er fullstendig uinteressant og det er ikke hver dag hun spiser i det hele tatt. Men for all del, jeg veit at hu ikke sulter seg selv. Er bare ikke helt typisk henne å spise så lite.

Jeg prøver å få henne til å legge seg ned å slappe av hele tiden mens vi er inne, men hun klarer ikke å ligge lenge av gangen. Selvom hun egentlig burde være kjempesliten...

Ellers er hun helt som vanlig! Godt humør og like spretten som alltid.

Hun var ferdig med løpetida for 2-3 uker siden.

Kan det være innbilt svangerskap? :rolleyes2:

Skrevet

Hvor gammel er hun, er det første løpetiden hennes? Det er veldig vanskelig å si om det er innbilt; jeg har inntrykk av at tispene ofte blir motsatt av det du beskriver: mer glad i mat, og mer lat/sovete/daff, i tillegg får noen melk, lager seg valper osv. Det er i alle fall logisk i forhold til at de tross alt skal "late som" om at de er drektige; da blir de i alle fall ikke urolige og de spiser heller ikke lite veldig lenge om gangen vanligvis. Men som sagt; vanskelig å si..

Skrevet

Hvor gammel er hun, er det første løpetiden hennes? Det er veldig vanskelig å si om det er innbilt; jeg har inntrykk av at tispene ofte blir motsatt av det du beskriver: mer glad i mat, og mer lat/sovete/daff, i tillegg får noen melk, lager seg valper osv. Det er i alle fall logisk i forhold til at de tross alt skal "late som" om at de er drektige; da blir de i alle fall ikke urolige og de spiser heller ikke lite veldig lenge om gangen vanligvis. Men som sagt; vanskelig å si..

Som oftest er de sånn, men ikke alltid :rolleyes2: Dina her burde alltid være hormonell syns jeg, da er hun leken og - til henne å være - gæern, og hun er mer glad i å trene når hun har løpetid eller er innbilt. Hadde det ikke vært uetisk, hadde jeg satt henne på hormoner hele tiden :)

Så jo, Marianne, det kan være innbilt :P Dina er sånn at hun er veldig urolig i noen dager, stresser og klenger, samt at hun adopterer "valper" og varsler mer enn hun pleier (og jeg tror alltid hun er syk selv om hun alltid har et par sånne dager ca 2 mnd etter løpetid :rolleyes2: Og før noen har lyst til å diskutere Dina som avlshund pga disse innbilte drektighetene - ingen av døtrene hennes som jeg kjenner, er innbilt drektig).

Det er et kort "svangerskap" da, om det er bare 2-3 uker siden løpetid. Nå er det innimellom sånn på unge tisper har korte "svangerskap", men for sikkerhets skyld ville jeg tatt tempen på henne og sjekket om hun har utflod eller lignende, i tilfelle det er livmorbetennelse (nei, jeg mener ikke å skremme deg, jeg er bare obs på sånt). Om det varer til over påska, så ville jeg tatt henne med til veterinær for en sjekk.

Skrevet

Som oftest er de sånn, men ikke alltid :) Dina her burde alltid være hormonell syns jeg, da er hun leken og - til henne å være - gæern, og hun er mer glad i å trene når hun har løpetid eller er innbilt. Hadde det ikke vært uetisk, hadde jeg satt henne på hormoner hele tiden :P

Så jo, Marianne, det kan være innbilt :P Dina er sånn at hun er veldig urolig i noen dager, stresser og klenger, samt at hun adopterer "valper" og varsler mer enn hun pleier (og jeg tror alltid hun er syk selv om hun alltid har et par sånne dager ca 2 mnd etter løpetid :rolleyes2: Og før noen har lyst til å diskutere Dina som avlshund pga disse innbilte drektighetene - ingen av døtrene hennes som jeg kjenner, er innbilt drektig).

Det er et kort "svangerskap" da, om det er bare 2-3 uker siden løpetid. Nå er det innimellom sånn på unge tisper har korte "svangerskap", men for sikkerhets skyld ville jeg tatt tempen på henne og sjekket om hun har utflod eller lignende, i tilfelle det er livmorbetennelse (nei, jeg mener ikke å skremme deg, jeg er bare obs på sånt). Om det varer til over påska, så ville jeg tatt henne med til veterinær for en sjekk.

De kan nok være annerledes enn det jeg har opplevd ja, mulig det har med raser å gjøre også; at noen raser blir oftere innbilte på X måte, mens andre raser blir innbilte på Y måte? Hmm, selv om mine inntrykk forsåvidt stammer fra flere raser da, men men. :P

Ang å diskutere om innbilt og avl; jeg mener at innbilt ikke er en sykdom, det er en helt naturlig ting som skjer med hunder; så om døtrene hennes hadde hatt det eller ikke hadde ikke kunnet bry meg mindre i alle fall. :rolleyes2:

Slik du beskriver Dina under løpetid/innbilt, slik er Tulla før løpetid; ca en mnd eller to før løpetiden kommer, har hun en god periode på flere uker hvor hun er sånn - veldig morsomt, og finner du en pille for å holde de sånn, så si gjerne ifra. :P

Skrevet

Tusen takk for svar begge to :blink:

Hun har nettopp blitt 3 år, så det er ikke akkurat første løpetida hennes. I dag har hun vært flinkere til å legge seg ned å roe seg ihvertfall, så håper egentlig at det bare går over av seg selv snart.

Men jeg skal få tatt tempen hennes og tar henne med til dyrlegen hvis det ikke går over.

Er ikke så lett når jeg egentlig ikke er sikker på om det virkelig er no galt med henne liksom! :) Men sjekker heller en gang for mye altså...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...