Gå til innhold
Hundesonen.no

Trenger du/kan du være figurant - eller vil du ha noen å miljø- og lydighetstrene med?


Mami

Recommended Posts

- - Syns hunden din at alle fremmede mennesker er skumle, eller bare de med rulleskøyter/paraply/krokrygg/koffert/handlevogn?

- - Prøver du å lære din oppspilte/redde/sinte hund å passere andre hunder på en rolig måte, eller å få den til å vente høflig på ditt "ok" før den hilser pent på mennesker eller hunder?

- - Har du lyst til å oppsøke "rare" steder/situasjoner med hunden for å venne den til (i dens tempo)forskjellige forstyrrelser? Kanskje trene litt lydighet sammen med andre?

Jeg "kan ikke alt", og har ingen perfekt hund, men jobber med saken. :blink: Er det noen som vil være med å trene på forskjellige ting (tid/sted blir vi enig om) eller som trenger en figurant (meg eller andre)? (Figurant = En person som etter avtale med hundeføreren later som om h*n er noe hunden skal lære å forholde seg til (som f.eks et skredoffer eller en dritings person på vei til byen).

NB! Folk har forskjellige måter å jobbe med hundene sine på, og vi kan lære av hverandre. Men - man er ikke enig om alt, og trenger heller ikke alltid å være det for å hjelpe hverandre med hundene. Hvis vi føler at andre jobber på feil måte, uten å ta imot våre konstruktivt mente råd/tips, syns jeg at vi likevel må huske respekten for andres handlefrihet.

Vi holder til nær Carl Berner, og går som regel dit vi skal. Men buss/bane/tog-reiser (båt må vi prøve)går greit for å oppsøke forskjellige miljøer. :D - Kontakt oss på personlig melding her inne.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Jeg er fremdeles tilgjengelig som figurant for de som har lyst til å gjøre hunden sin tryggere i møtesituasjoner/passeringssituasjoner med fremmede (m. eller uten hund). Hva syns hunden din er skummelt/hva "trigger" den reaksjonen du helst ikke vil ha?

Avh. av hva hunden trenger, kan jeg i alle fall stille i/ta med hettejakke, skistaver, skateboard, sykkel, gitar+gitar"ryggsekk", paraply, in-lines ("rollerblades"), fotball eller hva det nå måtte være.

Og dere andre som kan tenke dere å stille som figuranter for å hjelpe fremmede med å gjøre hundene deres til trygge og gode medborgere - skriv inn et svar med hvilket område du kan stille i, og om du har noen "spesialiteter" (som f.eks om bruker rullestol, noe en del (ung-)hunder stusser på. Eller om du har krykker/stokk or whatever).

Hvis noen har lyst til å bli med og grille grisehaler osv. med hundene på en av Oslo-øyene til neste uke (ca 20.4.10(, si ifra! :) Ta m engangsgrill, tepper å sitte på, noe godt å grille til hunden(e), fotoapparat og annet du trenger til deg og hunden. Jeg skal ta årets første småbåt-tur med hunden min, og tenkte å kombinere det med "hunde-grilling". :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Fordommene mine sier "vokst opp på landet uten mye rammer eller struktur, og heller ikke mye sosialisering og miljøtrening". Det trenger ikke å være riktig, men hvis det er tilfelle kan det ta ganske lang tid å venne seg til et nytt sted, nye folk og nye rutiner. Jeg ville startet med en fysioterapeut for å utelukke muskulære problemer, og så bare gitt det tid. En måned er ikke lenge å omstille seg på for en voksen hund. Prøv heller å aktivisere med lydighetsøvelser, triks, lek og søk. Hva skjer hvis du har ham løs og bare går? Går dere på samme sted, har du evt. mulighet til å prøve ulike områder? Ikke ofte jeg anbefaler ballkasting, men hvordan er han der?  
    • Han er en omplasseringshund som jeg tok over for en måned siden. Har tidligere bodd hos oppdretter på landet - hvor han har løpt i timesvis rundt i fjellene og på heiene. Det er ikke det fysiske det står på. Problemet nå er at jeg ikke får gitt han det han egentlig trenger. Jeg er selv ute og løper mye - og skulle gjerne hatt ham med. Men med en gang jeg begynner å løpe begynner han å "krype" og legger seg nesten umiddelbart ned.  Det er som om han blir redd når min fart blir stor...Eller at frekvensen på skrittene mine blir høyere enn vanlig gange. Har prøvd både med sele og ha han løs.  Ingen forskjell.  Har også prøvd å sette han i hanefot med en annen hund for å skape tryggere ramme og kanskje mer motivasjon - men ingen forskjell. Må være eneste engelske setter i Norge som ikke liker å løpe.... 😆
    • Yoshi fylte 3 år den 31. august og har begynt å bli voksen selv i hode. Siden sist har vi: Deltatt i og vunnet endel blåbær, til og med 2 cuper. Også plassert seg i åpen hopp. Kommet igjennom mer enn en offisiel hopp bane, og faktisk kommet på en 3. plass. Konkurrert hos søta bror, de hadde vist merkelig slalåm så Yoshi skjønte ikke hvordan den skulle passeres 😆 Vært på japaner spesialen og fått exc og ck (mye bedre en den gule i fjor). Begynt surfetrening
    • Er det tatt røntgenbilder? Er dette et nytt problem, har det oppstått plutselig, eller gradvis? Hvor mye tur får han til daglig? Hvor langt/lenge går dere? Går dere på samme sted hver dag, eller ulike steder?  Bruker dere alltid sele?  Det er slett ingen selvfølge at det ikke er noe fysisk galt selv om veterinær ikke finner noe. Jeg ville vurdert å få en hundefysio til å undersøke grundig.  Ellers avhenger det veldig av svarene på spørsmålene over. Det kan ha med ubehagelige opplevelser å gjøre, det kan være utstyret du bruker, det kan være fysisk ubehag eller noe i området han reagerer på. 
    • 4 år gammel engelsk setter vil tidvis ikke gå på tur... Selv i svært sakte gå-tempo kan han finne på å sette seg ned midt i turløypa og setter frembeina i bakken demonstrativt. Hvis jeg kobler han løs og begynner å gå - dilter han til slutt etter på god avstand. Når han setter seg ned og jeg ber han komme, kommer han tuslende saaakte med bøyd hode. Så kan vi kanskje gå 100m i svært sakte tempo før det samme skjer igjen... Det pussige er at andre dager kan han ligge i selen og dra 2t på tur uten problemer. Akkurat som hodet er skrudd på den ene dagen, og ikke den andre. Han er undersøkt av veterinær og det er ikke noe galt fysiologisk. Så problemet sitter nok i toppetasjen... Noen som har vært borti noe liknende?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...