Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvis dere skulle ha gått et kurs i konkurranselydighet


Imre

Recommended Posts

Skrevet

Jeg holder på å sette opp en kursplan for et konkurranselydighetskurs som jeg skal holde.

Har hatt flere sånne kurs før men kjenner at jeg vil endre litt på opplegget.

Kom med ideer på alt fra teori til praktiske oppgaver!!

Skrevet

På konkurransekurs liker jeg å kjøre det så mye individuelt som mulig. Om to og to går sammen og hjelper hverandre f.eks, mens instruktøren går rundt. Jeg liker å få hjelp til øvelser vi sitter fast med, ikke alt annet som vi kan trene hjemme. Liker også at instruktøren pusher oss til å starte på nye, avanserte øvelser. Jeg husker jeg syns det var veldig motiverende å trene apportering med dirigering for mange år siden, selv om jeg ikke hadde hund i eliten. Vi kom ikke så langt på kurset, men vi kom i gang og da er det enklere å bygge videre på det :)

Skrevet

Ja det er sånn jeg har gjort hittil i alle fall :)Men kjenner enda at jeg enten skulle trenge litt nye ideer eller bli overbevist at det opplegget jeg har er bra nok :)

Skrevet

Jeg liker veldig godt individuell tilpasning. Altså at en og en er på banen og fokuserer på problemer fører har. Jeg er ikke så glad i to og to, da det lett blir surr og skravvel i stedet :) Det siste kurset jeg gikk på, hadde instruktør med seg eggklokke og hver ekvipasje fikk 10 min hver. Det blir jo litt venting, men det er også nyttig for andre å plukke opp hva den enkelte får tips om.

På denne måten kan man jo ikke ha så mange på kurs da...

Skrevet

Helgekurs/endagskurs bruker jeg å kjøre på det viset. Men et vanlig kurs på 7-10 ganger så blir det veldig lite treningstid på hver. Og jeg opplever at nybegynnere i evnet ikke forstår det opplegget.

Skrevet

Yey til individuell tilpasning! Eller der kursdeltakerne kan avtale på forhånd hva de faktisk selv mener de trenger mer trening på. Og dele disse momentene utover, om du skjønner?

Sånn at man faktisk kan trene på det, mens instruktøren underveis kan se på deg, og gi deg tips og råd på veien videre.

Skrevet

Ja individuell tilpasning er en selvfølge.

Jeg tenkte at de på første kurskvelden skal få sette opp en plan for hva de vil jobbe ekstra med under kurset.

Er kjempeglad for alle innspill her :)

Guest Jonna
Skrevet

På konkurransekurs liker jeg å kjøre det så mye individuelt som mulig. Om to og to går sammen og hjelper hverandre f.eks, mens instruktøren går rundt. Jeg liker å få hjelp til øvelser vi sitter fast med, ikke alt annet som vi kan trene hjemme. Liker også at instruktøren pusher oss til å starte på nye, avanserte øvelser. Jeg husker jeg syns det var veldig motiverende å trene apportering med dirigering for mange år siden, selv om jeg ikke hadde hund i eliten. Vi kom ikke så langt på kurset, men vi kom i gang og da er det enklere å bygge videre på det :)

Hadde jeg kommet på ett konkurransekurs hvor dette ble gjort så hadde ikke jeg kommet neste dag :D

Når jeg melder meg på ett kurs for en instruktør så forventer jeg å bli instruert av den instruktøre jeg melder meg på til.

Trene sammen med andre kan jeg gjøre på "fritiden" :D

Skrevet

Jeg har kjørt det på flere kurs og fått bare positive tilbakemeldinger på det fra kursdeltagerne. Det får kursdeltagerne til å begynne å tenke mer selvstendig og starte diskusjoner.

Men da har vi som regel hatt 2 instruktører få grupper så hver gruppe har fått mye tid med instruktør.

Men har også begynt å fundere på om det virkelig er så bra med ganske ferske kursdeltagere som ikke helt hva det er de skal se etter og så er spørsmålet om alle våger å si meningen sin til den som er ute og jobber med sin hund.

Opplever også iblant at det kan bli mye snakk og lite verksted...

Jeg hadde først tenkt å ha det opplegget på dette kurset også, men jeg begynner å tvile litt på det altså...

Skrevet

Jeg ville gjerne hatt mye konkurranse trening, med bånd, kommandering og forstyrrelser utenfor ringen..

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
    • Jeg har min med på trening i all slags vær, og da kan det fort bli timer i bilen. Men ved å parkere i skyggen (hvis mulig), silvershade duk og alle vinduer åpne pluss glippe på bagasjerommet (med krok) så er det alltid behagelig i bilen, selv i 30 varmegrader. 
    • Det kan være mange grunner til at en hund ikke fungerer i hundemøter. Mye av grunnlaget legges i valpekassa, hvordan mor og søsken interagerer, og sosialisering med andre hunder i valpe- og unghundtiden. I tillegg kommer rasetypisk adferd og arvelighet. Avhengig av adferden til mor og hva slags sosialisering hunden har fått i ung alder så har hunden lært seg hvordan den skal eller kan oppføre seg rundt andre. Eller ikke lært det, forsåvidt. Det er aldri for sent å trene på sosialisering, men er viktig å lese språket til alle de involverte hundene og gå inn og avbryte adferd som ikke er greit. Hvis andre hunder sier fra og setter grenser uten at hun respekterer det er det ditt ansvar som eier å fjerne henne fra situasjonen. Om hun får fortsette lærer hun jo bare at det er greit å holde på slik.
    • Kan en hund ha null sosiale ferdigheter med andre hunder? Hun har konflikter med alle hunder hun møter. Akkurat som hun ikke skjønner at hun er for mye og ikke tar til seg til at andre hunder sier i fra til henne? Hun tar jo ikke hintet.
    • Det er nok ikke pga navnene du ikke har fått svar🙂I mange år nå har det vært fryktelig liten aktivitet på forumet her. Syntes alle navnene var fine jeg likte Lilly best. Masse lykke til med valp!!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...