Gå til innhold
Hundesonen.no

Kan hunder ha sesong allergi?


Recommended Posts

Skrevet

I fjor (mars/april 09) fikk hunden min diagnosen allergi. Hun er allergisk mot husstøvmidd, lagrmidd og melmidd.

Vi merket allergien med at hun klødde mer enn normalt, og sjekket det opp. Det var da pelsmidd, men hun klødde ikke noe mindre etter behandlingen. Blodprøve ble tatt, og dyret ble bekreftet allergisk. Hun hadde litt eksem under den ene baklabben, men dette ble borte når hun fikk kortison en periode. Nå skal det nevnes, at den veterinæren som tok blodprøven osv, ikke har noe godt rykte, og jeg har byttet veterinær.

Fra April 09 til Februar 2010, har allergien vært så og si stillestående. Ja, hun har jo klødd litt mer enn normale hunder, men ikke så mye at hun har virket plaget på noen måte.

Men nå, mars 2010, virker det som at allergien er i ferd med å blusse opp. Jeg synes hun klør mer, og det virker noe plagsomt for henne. Jeg har ikke funnet noe utslett, bare litt 'mørkerosa' hud noen plasser. Avføringen er normal nå, men hun hade diare noen dager, men det var fordi hun fikk lever av en person på et hundetreff. Hun tålte visst ikke lever kan man si.

Utover dette, har det ikke vært noen forandringer her hjemme. Vi gjør så godt vi kan får å holde 'støvbestanden' nede, men er jo umulig å ha det 100% støvfritt. Hun fikk V&H en periode, men kastet opp relativt ofte. Ble anbefalt av forhandler (De jeg kjøper vommen av), å prøve Hill's Sensetive Skin, så det har hun fått i 2 uker nå, blandet med vommen.

Snøen har begynt å smelte her, så det er ganske 'rått' ute, men det burde vel ikke ha noe å si? synes også pelsen har blitt noe matt, men kan jo være fordi hun røytet seg ned da..

Så jeg lurer på, siden allergien har stått stille fra april 09 til mars 2010, kan det da være snakk om sesongallergi? skjønner ikke åssen det kan gå til, når bikkja er allergisk mot ting innendørs, men kanskej pluss gardene og luftfuktigheten gjør det mer levelig for midden osv så det blir fler.. Eller kan det være tørrfòret som har gjort utslaget? Oppblussingen av kløe og matt pels fikk hun før vi bytta fòr...Er 100% fornøyd garanti på det fòret, meeen jeg er ikke heelt fornøyd... :)

Skrevet

Ja, hunder kan ha sesongallergi, de kan være allergiske mot akkurat det samme som oss. I deres tilfelle kan den ha kryssallergi til pollen for eksempel, som gjør at i pollensesongen så blir alt mye verre, og da klarere dere ikke holde det i sjakk med det som funker resten av året.

Skrevet

Kryssallergi er når man reagerer på ting man ikke egentlig er allergisk mot, på grunn av påvirkning fra allergener man er allergisk mot. Jeg har sterk pollenallergi og kan ikke spise epler i pollensesongen fordi det er et kjent kryssallergen mot bjørkepollen. (Og jada - jeg har testet det). Så kan hende hunden din har en svak pollenallergi foreksempel, i tillegg til det andre, og når hun da blir utsatt for pollen, så slår det sterkere ut. Eller at pollenallergennene er kryssallergener med noe av det andre hun reagerer på og at hun derfor også reagerer på bestemte typer pollen, uten egentlig å være allergisk mot det.

Skrevet

Aha ja, så man kan si f.eks pollen allergien får støv allergien til å bli strekere? fryktelig avansert dette her, går det ann å teste hundne for kryssallergi?

Jeg har stussa litt på å ta ny allergiprøve og kanskje starte sklik vaksine behandling.. Årsaken til at jeg vil ta ny prøve, er at Jatzy fikk kortison før hun tok den forrige prøven. Og det er fler som har sagt til meg at kortison kan messe med prøve resultatet. For om hun evnt skulle ha prøvd det vaksinasjons programmet, så vil jeg jo ikke at hun skal få hestedoser..

D.farinae - 5768

Tyrophagus putrescentiae - 4856

Acarus slro - 2633

Etter hva jeg har forstått, så er alle verdier over 150 allergi? Da har jeg liksom litt vanskelig for å tro at en hund med verdi på nesten 6000 kan være 'frisk' store deler av året, unnatt mars-april. Bare lettet litt på tankene :D:)

Skrevet

Ja, eller at støvallergien gjør at hun reagerer på pollen i tillegg.

Jeg skjønner forvirringen din, og jeg personlig, hadde nok tatt en ny test uten kortison på forhånd.

Skrevet

Takk for svar da :D Føler meg bittelitt klokere på dette med kryssallergi, men selve allergien er veldig forvirrende..Blir nok til å ta en ny prøve så fort lommeboka er enig, er så dyre de testene.. :):D

Skrevet

Hei.

Jeg har en dobermann gutt på 22 mnd som i fjor sommer fikk konstantert hustøv/husstøvmidd allergi. Han har gått på kortison, og allergi tabletter, og jeg har prøvd forskjellige typer for. Bla vom og hundemat.

Men i januar i år så var jeg til behandling hos ei som driver med naturmedisin, og fikk tips om et homeopatmiddel, som heter House Dust, begynte på det og byttet til Norwegian Polar hundemat og det tok under 3 uker så var kløen borte, han rant ikke lenger i øynene og pelsen som har vært flekkevis har begynt komme kjempe fint tilbake.

Så jeg hadde veldig god erfaring med dette. Ikke sikkert det fungerer for alle, men ville hvertfall tipse dere om min erfaring.

Lurer du på noe så kan du bare ta kontakt med meg:)

Hilsen Linda og Dollar

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Den trenger ikke å bli det, og det avhenger av mange faktorer. Dessverre er jo eurasier også en rase som er litt utsatt for nervøsitet og usikkerhet, så da blir det ekstra nøye med disse tingene. Oppdretter og linjer. Sunne linjer både fysisk og mentalt, og foreldre som er trygge og har tidligere kull der valpene jevnt over er stødige hunder.  God sosialisering og miljøtrening - alene, uten den andre hunden. Vi hadde en fryktaggressiv hund da vi fikk valp, vi gikk ikke tur med dem sammen det første halvåret for at valpen ikke skulle lære av den voksne. Valpen må lære å gjøre alt på egenhånd, og vennes til ulike miljøer og situasjoner. Er du alene, eller har du familie som kan hjelpe til? Hvis ikke kan det bli krevende å lufte, trene og sosialisere både en valp og en voksen hund hver for seg. En annen ting er to hunder av motsatt kjønn. Det er jo en ganske stor risikofaktor med stress under løpetid, og dette kan forverre situasjonen både for tispa og hannhunden. Jeg ville vurdert å få en tispe til, rett og slett for å gjøre hundeholdet veldig mye enklere. Det kan være krevende nok med to ellers stabile hunder under løpetid. 
    • Vurdere å skaffe meg en hund nummer 2. Har en voksen labrador tispe fra før av, hun er en nervøs type, litt skvetten og var på lyder og skygger. Ønsker meg en Eurasier, hannhund, men lurer på om denne rasen er av typen som vil adoptere hennes oppførsel og nervøsitet? Eller vil eurasier valpen, siden det er en ganske egen og sta rase, være nærmest uaffektert av det? Jeg ønsker jo ikke å skaffe en hund til dersom den også blir en nervøs hund..
    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...