Gå til innhold
Hundesonen.no

Hundebøker?


Shilamon

Recommended Posts

Det dukker stadig opp tråder der folk spør om ulike bøker, anbefalinger av bøker til ulike formål osv osv.

Jeg hadde nå tenkt til å lage enda en slik tråd, men så fant jeg heller ut at jeg kunne prøve å samle alle disse spørsmålene i en tråd.

Lettere for folk å finne frem når alt er på ett sted, og kanskje slipper vi 5 tråder om samme bok/ tema?

Jeg lurer først på om noen har lest boka "Hundens stell og helse"? Jeg har en tilsvarende bok for hest som jeg synes er ganske bra og vurderer dermed denne også. Noen som kort kan fortelle hva som var bra/ dårlig med boka?

Om man har andre bøker man gjerne vil dele noe om ønsker jeg å oppfordre til korte anmeldelser der gode/ negative sider ved bøkene blir dratt frem. Om noen har skrevet om en bok før deg, suppler eventuelt bare med det du er uenig i. Liker du anmeldelsen kan du bare si "enig med XXX" og så evt anmelde en annen bok:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei jeg har ikke lest "hundens helse og stell", men derimot gikk jeg forelden til innkjøp av (for den nette sum av av 498 kr.) boka "Hundens språk og atferd - en illustrert håndbok" /Barbara Handelmann / Canis forlag 2009. Lore I Haug (også forordet) og Sue Alexander har vært medredaktører. Donaldson og andre guruer er sitert her og der, og eller kildedrøftet mot hverandre.Boka er lagt opp etter leksikonprinsippet

Så langt har jeg ikke angret meg. .

Introen begynner slik: Hunders atferd er et fagområde under utvikling og trenger et konsekvent vokabular for å beskrive den observerte atferden

Ikke minst nyttig når man deltar på forum som dette - hjertesukkene har vært der ser jeg.

Dessuten - og det viktigste synes nå jeg - tar boka presist og ordentlig hensyn til det siste tiårets forskning på hundeatferd, hvordan den skiller seg fra ulvers, samt hvorfor den gjør det. Har noe balansert og velbegrunnet å si om dominans- tekning og hvem-som-er-sjefen - filosofien i opplæringssammenhenger.

Hvorfor den da benytter så mange bilder av ulver for å illustrere atferd? (- noe jeg ved første gjennomblaing syntes var merkelig inkonsekvent og skjemmende.)er forklart og godt begrunnet.

Skikkelig belagt med kilder hele veien, der det er nødvendig. Dessuten kildekritiske kommentarer underveis.

I det hele tatt:

God lærebok som er uttømmende på temaet (endelig), kilde og forsknings"riktig", samt hundeklok, - bygd på grundig erfaring.

Rikelig illusrert - og en Quiz- (gjett på atferd liksom) - med fasit til slutt.

Kanskje jeg ble for begeistret? Andre synspunkter?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

"Hundens språk og atferd - en illustrert håndbok" har jeg også skaffet meg, og er veldig fornøyd med den. Deler trps synspunkter, og anbefaler den videre til andre!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Å bra at folk kom med kommentar om den boka for har den på listen over "bøker å kjøpe når man vinner i lotto". Har lest Turid Rugaas sin bok (koselig liten barnebok:P) og sett mye blant hunder i mellom, så kommunikasjon er vel noe jeg alltid har hatt interesse for. Hmm, høres ut som en bok jeg vil like.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er veldig fornøyd med 100 % hverdagslydighet (Arne Aarrestad, Canis)! Syns den er innmari fin for oss nybegynnere i klikkertrening, og jeg liker den bedre enn f.eks. "Klikkertrening for din hund" som jeg også har. 100 % hverdagslydighet dekker på en måte "alt" det aller mest grunnleggende for en ny hundeeier/klikkertrener, evt en som trenger repetisjon. Den sier litt om hundens utvikling fra før fødsel til voksen hund, og beskriver kort de ulike mer eller mindre krevende stadiene den skal igjennom, og hvordan hundeeieren bør forholde seg til disse mtp hverdagsliv så vel som trening. I tillegg til treningsteknikker og øvelser, går boka gjennom alt fra forberedelser før hunden kommer inn i familien, til sosialisering (hos oppdretter og i familien), samt grunnleggende hundespråk a´la Turid Rugaas. Forklarer hva lydighet egentlig er, og hvordan man kan lære valpen/hunden gode hverdagsmanerer og grunnleggende, praktiske øvelser med steg-for-stegforklaringer, pluss noen aktiviseringsøvelser. Forklarer også litt hvordan og hvorfor den/de metodene som er beskrevet vil fungere, uten å være altfor "besserwissersk". Alt i alt en veldig fin bok for de som trenger å lære/repetere før de får hund i huset, som dekker alt det viktigste, og bruker fine steg-for-steg forklaringer, slik at man ikke blir forvirra av 10 ulike spesialiserte bøkene man eller ville hatt, som i tillegg ofte beskriver ulike måter å gjøre ting på...

Alt i alt en lettforståelig bok med alt det grunnleggende man trenger for å få en hyggelig, fornøyd og lydig familiehund vha klikkertrening. Er kanskje litt rotete og springende til tider, kunne trengt en grafisk designer :lol: og jeg hadde ønsket meg å lese mer om apportering eller slippkommando, men det er veldig godt å få "alt i en bok". Jeg var også glad for å se kapitler som het ting som "den ville valpen" (og den er normal, hurra!), altså behandler den litt vanskelige temaer/hunder også.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

har den jeg og men synes kanskje den er litt rotete oppbugd?

Jeg skjønner hva du mener, tenkte det samme selv da jeg bladde i den første gangen. Men så vente jeg meg til det, liker innholdet godt da. Enig i at den kunne vært bygd opp litt annerledes.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

ja det er helt klart en bok som er verdt å ha i bokhylla selv om oppbygningen kunne vært annerledes. jeg kunne tenkt meg en mer "etologisk" oppbygning, ikke alfabetisk (mener den er det, etter de engelske betegnelsene- dermed blir det helt kaos med norske betegnelser)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja det er helt klart en bok som er verdt å ha i bokhylla selv om oppbygningen kunne vært annerledes. jeg kunne tenkt meg en mer "etologisk" oppbygning, ikke alfabetisk (mener den er det, etter de engelske betegnelsene- dermed blir det helt kaos med norske betegnelser)

Takker for alle synspunkter og er enig om at oppbygningen er klundrete, nå som jeg har lest mer i den. Det løser seg med å slå opp den alfabetiske stikkords-ordlista bakerst som regel, men...

Å lære seg termene på engelsk er jo ellers bare nyttig synes jeg, siden vi bruker nettet og at vi ikke er kommet fram til noe helt sams terminologi på norsk, men bruker begge deler.

Ser ellers at boka har fått mange kommentarer på "canis", og bare skryt der.

Til Nansen: takk for synspunkter på "100%". Fint å kunne peile seg direkte på slike som tar opp helheter og mer metaperspektiv på som her f.eks på trening. Bøker trengs, men er dyrt, så for mange feilkjøp bør det jo ikke bli.

(For min del kjøpte jeg den rådyre "språk og atferd" på impuls for å feire at jeg ble millionær plutselig, faktisk. Og bikkja på luksus spa-opphold samtidig! Vannhunder liker jo å svømme. Regner det på "klokkeren" , så skal det jammen dryppe på dyret også, og penger er ikke verdt mer enn det man kan få for dem, som bekjent. Derfor er det også viktig at man ikke kaster vekk kroner på dårlige bøker, og kjempefint med tråder som dette - vurderinger fra erfarne hundefolk - for kvikke oppslag når man vil plassere kronene rett.)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

ja, har sendt bokanmeldelse til canis der jeg nevnte oppbygningen, men tror merkelig nok ikke den kom med. Heller ikke den gangen jeg anmeldte en bra bok med elendig layout kom det med. Anmeldelsen til den boken jeg bare skrev bra om kom med

men men. det ER en bra bok altså!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Eg og bruker 100% positiv hverdagslydighets boka.

Men eg har også litt sansen for Turid Rugaas sine bøker.

Min bokliste for tiden er følgende.

100% positiv hverdagslydighet (arne aarrestad)

Valpesosialisering (Gry Løberg)

På talefot med hunde, de dempende signalene (Turid Rugaas)

Ikkje skyt hunden (Karen Pryor)

Hva gjør eg når hunden drar i båndet (Turid Rugaas)

Fra valp til voksen hund (Åsa Ahlbom)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er det noen som har lest "Lydighetstrening i teori og praksis"?

Ja, det er "bibelen" min når det kommer til lydighetstrening. Er utrolig glad i den boken, og den begynner å bli slitt, hehe. Veldig bra bok om man vil konkurrere i lydighet eller NBF-bruks, da den beskriver detaljert hvordan man lærer inn alle lydighetsøvelsene til begge deler.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nei, en slik statistikk finnes ikke. Vi kjenner til titalls antall hunder som er avlivet, noen bare for bagateller og andre uten bevis, vi vet siden vi har fulgt med i sakene hva som lå til grunn og hvordan de endte. Ifølgje Martinsen har alle som har klaga på avlivingsvedtak sidan 2014 fått avslag. Det finst ingen nasjonale tal for kor mange hundar som blir avliva kvart år. Berit visste ingenting då hunden vart avliva Quercus og Nala De siste fire årene har politiet sørget for at 77 hunder er blitt avlivet på bakgrunn av den nye hundeloven. Fra 2014 til 2018   Det har ikke blitt bedre etter den nye hundeloven kom i 2021 - 2022 for politi og rettsvesen som selv mangler kompetanse på hunder og hundeatferd bruker bare klipp og lim fra tidligere vedtak og domsavgjørelser. Dette er bare så trist både for hundene og deres eiere og jeg lurer på hvor mange saker vi ikke har hørt om enda. Noen av sakene er tilfeldig at vi fikk høre om og det var dette som var bakgrunn for å spørre her på forumet.                
    • Utallige? Hvor mange hunder har blitt avlivet i Norge etter anmeldelser de siste 10 årene? Jeg antar det finnes klar statistikk på dette?
    • "Vi" er to uavhengige personer, se brevet jeg linket til for våre fulle navn, som selv ikke har hatt noen hendelser med egne hunder eller hunder jeg har hatt for trening før omplassering. Vi har kun fulgt sakene fra sidelinjen, for min del fra rundt 2010, og har gjennomgått vedtak og dokumentasjoner vi har fått fra hundeierne. Jeg skulle virkelig ønske at det var slik som du tror, men sånn er det dessverre ikke. Det er derfor vi har valgt å engasjere oss for bak dette finner man utallige døde hunder og ruinerte hundeeiere som har mistet alt de eide hvor de prøvde å redde livet til hunden sin som betydde alt for dem, men alene har de ikke hatt en sjanse mot maktapparatet som overkjørte dem på en skremmende kynisk og ulovlig måte. Hvis du har Facebook, jeg er ikke der, så er det en gruppe Hund hjelper hund hvor flere av sakene er omtalt. En hund Tonic som var i bånd hvor en unge kom løpende og tråkket ham på poten, Tonic glefset og det ble et rift i buksa til gutten, Tonic ble avlivet. Luna sitter på kennel nå hvor eier kjemper i retten, en nabo påsto Luna lagde et lite blåmerke på ham, men det finnes ingen bevis. En annen hund, Rex i bånd som forsvarte seg selv mot en løs hund som bet den, begge hundene ble skadet, men Rex ble avlivet fordi han var størst. Huskyen Luk, også i bånd, slåss med en annen hannhund og der ble Luk avlivet fordi politiet trodde en husky er større enn en tervueren. Sistnevnte hendelse har jeg beskrevet i en kommentar under dette innlegget publisert i avisa Nordlys. Saken om Milo beskrives i selve innlegget og i brevet til justisministeren. I denne videoen er Luk, Luna og Milo.
    • Hvem er "vi" i denne saken? Det har vært flere avlivingssaker de siste årene, og mange som kjemper mot. Enkelte av sakene har virket ganske urimelige, men uten å ha førstehåndskjennskap til situasjonen og saksbehandlingen så er det vanskelig å si hva som er riktig. Politiet har rutiner for dette, og jeg vil tro at det langt oftere er tilfelle at slike saker blir henlagt, enn at en hund avlives. Både på grunn av kapasitet, bevissituasjon og fakta. En avliving foretas ikke normalt etter vurdering av en enkelt saksbehandler og om de har en god eller dårlig dag. Politiet har hundekyndige folk der minst to ulike vurderer en hund før et slikt vedtak. Jeg er sikker på at noen som kjenner systemet bedre enn meg kan beskrive prosessen fra anmeldelse til potensiell avliving av hund. Likevel er politiet også mennesker med ulike meninger og motivasjoner og systemet kan svikte.  Jeg har vært på forumet her en del år nå, og kan ikke huske at noen her har fått hunden sin avlivet etter anmeldelse, selv om noen har vært borti uheldige tilfeller med bitt. Men flere av sakene som har vært i media har selvfølgelig vært diskutert her også.
    • Jeg ønsker å høre om hundeeiere her på forumet har opplevd å få sin hund avlivet etter uhell hvor saken ble anmeldt til politiet? Uansett, dette er viktig informasjon om du ikke har opplevd det - enda. Vi har fulgt en del slike saker over mange år og er sjokkerte over hvor små hendelser som skal til, et lite rift i et klesplagg eller et lite blåmerke, hunden blir omtrent alltid dømt til døden selv om den har opptrådt helt normalt i gitte situasjoner. Gjengangeren i sakene er at politi og rettsvesen helt uten kompetanse på hund bryter hundeloven, forvaltningsloven og dyrevelferdsloven for å gå til slike drastiske skritt. Nå har vi sett så mye urett er blitt begått at vi har valgt å skrive brev til justisministeren, der har vi tatt for oss den siste saken hvor hunden Milo skal avlives selv om han sto fastbundet i et bånd på ca. en meter og uten fluktmulighet bet han en unge. Det finnes sprikende forklaringer på hendelsen, men felles for de to vitnene som ble avhørt er at hundens handlinger ikke kan betegnes som uprovosert, og det var ikke flere bitt eller skadeomfang som oppfyller kravet til betydelig skade. Andre tiltak skal da etter loven prøves først, men politiet går rett til avliving som de nesten helt uten unntak gjør uansett foranledning og skadeomfang. Et fåtall, kan telles på en hånd, har hatt flaks og truffet en menneskelig saksbehandler eller noen som kan litt om normal hundeatferd, men sånn skal det ikke være at hundens liv avgjøres av hvilket politidistrikt som får saken. Brev til Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen ligger her: Vi krever at politi og rettsvesen følger loven Vil du forebygge at din hund blir neste offer for offentlig maktmisbruk anbefales det på det sterkeste å underskrive brevet. Alle kan være uheldige og neste gang er det kanskje deg og din hund det gjelder, men da er ingen der som vil kunne gjøre noe for dette er siste mulighet for å få stanset denne praksisen. Alt annet er prøvd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...