Gå til innhold
Hundesonen.no

Hundebøker?


Shilamon

Recommended Posts

Skrevet

Det dukker stadig opp tråder der folk spør om ulike bøker, anbefalinger av bøker til ulike formål osv osv.

Jeg hadde nå tenkt til å lage enda en slik tråd, men så fant jeg heller ut at jeg kunne prøve å samle alle disse spørsmålene i en tråd.

Lettere for folk å finne frem når alt er på ett sted, og kanskje slipper vi 5 tråder om samme bok/ tema?

Jeg lurer først på om noen har lest boka "Hundens stell og helse"? Jeg har en tilsvarende bok for hest som jeg synes er ganske bra og vurderer dermed denne også. Noen som kort kan fortelle hva som var bra/ dårlig med boka?

Om man har andre bøker man gjerne vil dele noe om ønsker jeg å oppfordre til korte anmeldelser der gode/ negative sider ved bøkene blir dratt frem. Om noen har skrevet om en bok før deg, suppler eventuelt bare med det du er uenig i. Liker du anmeldelsen kan du bare si "enig med XXX" og så evt anmelde en annen bok:)

Skrevet

Nei jeg har ikke lest "hundens helse og stell", men derimot gikk jeg forelden til innkjøp av (for den nette sum av av 498 kr.) boka "Hundens språk og atferd - en illustrert håndbok" /Barbara Handelmann / Canis forlag 2009. Lore I Haug (også forordet) og Sue Alexander har vært medredaktører. Donaldson og andre guruer er sitert her og der, og eller kildedrøftet mot hverandre.Boka er lagt opp etter leksikonprinsippet

Så langt har jeg ikke angret meg. .

Introen begynner slik: Hunders atferd er et fagområde under utvikling og trenger et konsekvent vokabular for å beskrive den observerte atferden

Ikke minst nyttig når man deltar på forum som dette - hjertesukkene har vært der ser jeg.

Dessuten - og det viktigste synes nå jeg - tar boka presist og ordentlig hensyn til det siste tiårets forskning på hundeatferd, hvordan den skiller seg fra ulvers, samt hvorfor den gjør det. Har noe balansert og velbegrunnet å si om dominans- tekning og hvem-som-er-sjefen - filosofien i opplæringssammenhenger.

Hvorfor den da benytter så mange bilder av ulver for å illustrere atferd? (- noe jeg ved første gjennomblaing syntes var merkelig inkonsekvent og skjemmende.)er forklart og godt begrunnet.

Skikkelig belagt med kilder hele veien, der det er nødvendig. Dessuten kildekritiske kommentarer underveis.

I det hele tatt:

God lærebok som er uttømmende på temaet (endelig), kilde og forsknings"riktig", samt hundeklok, - bygd på grundig erfaring.

Rikelig illusrert - og en Quiz- (gjett på atferd liksom) - med fasit til slutt.

Kanskje jeg ble for begeistret? Andre synspunkter?

Skrevet

"Hundens språk og atferd - en illustrert håndbok" har jeg også skaffet meg, og er veldig fornøyd med den. Deler trps synspunkter, og anbefaler den videre til andre!

Skrevet

Å bra at folk kom med kommentar om den boka for har den på listen over "bøker å kjøpe når man vinner i lotto". Har lest Turid Rugaas sin bok (koselig liten barnebok:P) og sett mye blant hunder i mellom, så kommunikasjon er vel noe jeg alltid har hatt interesse for. Hmm, høres ut som en bok jeg vil like.

Skrevet

Jeg er veldig fornøyd med 100 % hverdagslydighet (Arne Aarrestad, Canis)! Syns den er innmari fin for oss nybegynnere i klikkertrening, og jeg liker den bedre enn f.eks. "Klikkertrening for din hund" som jeg også har. 100 % hverdagslydighet dekker på en måte "alt" det aller mest grunnleggende for en ny hundeeier/klikkertrener, evt en som trenger repetisjon. Den sier litt om hundens utvikling fra før fødsel til voksen hund, og beskriver kort de ulike mer eller mindre krevende stadiene den skal igjennom, og hvordan hundeeieren bør forholde seg til disse mtp hverdagsliv så vel som trening. I tillegg til treningsteknikker og øvelser, går boka gjennom alt fra forberedelser før hunden kommer inn i familien, til sosialisering (hos oppdretter og i familien), samt grunnleggende hundespråk a´la Turid Rugaas. Forklarer hva lydighet egentlig er, og hvordan man kan lære valpen/hunden gode hverdagsmanerer og grunnleggende, praktiske øvelser med steg-for-stegforklaringer, pluss noen aktiviseringsøvelser. Forklarer også litt hvordan og hvorfor den/de metodene som er beskrevet vil fungere, uten å være altfor "besserwissersk". Alt i alt en veldig fin bok for de som trenger å lære/repetere før de får hund i huset, som dekker alt det viktigste, og bruker fine steg-for-steg forklaringer, slik at man ikke blir forvirra av 10 ulike spesialiserte bøkene man eller ville hatt, som i tillegg ofte beskriver ulike måter å gjøre ting på...

Alt i alt en lettforståelig bok med alt det grunnleggende man trenger for å få en hyggelig, fornøyd og lydig familiehund vha klikkertrening. Er kanskje litt rotete og springende til tider, kunne trengt en grafisk designer :lol: og jeg hadde ønsket meg å lese mer om apportering eller slippkommando, men det er veldig godt å få "alt i en bok". Jeg var også glad for å se kapitler som het ting som "den ville valpen" (og den er normal, hurra!), altså behandler den litt vanskelige temaer/hunder også.

Skrevet

har den jeg og men synes kanskje den er litt rotete oppbugd?

Jeg skjønner hva du mener, tenkte det samme selv da jeg bladde i den første gangen. Men så vente jeg meg til det, liker innholdet godt da. Enig i at den kunne vært bygd opp litt annerledes.

Skrevet

ja det er helt klart en bok som er verdt å ha i bokhylla selv om oppbygningen kunne vært annerledes. jeg kunne tenkt meg en mer "etologisk" oppbygning, ikke alfabetisk (mener den er det, etter de engelske betegnelsene- dermed blir det helt kaos med norske betegnelser)

Skrevet

Ja det er helt klart en bok som er verdt å ha i bokhylla selv om oppbygningen kunne vært annerledes. jeg kunne tenkt meg en mer "etologisk" oppbygning, ikke alfabetisk (mener den er det, etter de engelske betegnelsene- dermed blir det helt kaos med norske betegnelser)

Takker for alle synspunkter og er enig om at oppbygningen er klundrete, nå som jeg har lest mer i den. Det løser seg med å slå opp den alfabetiske stikkords-ordlista bakerst som regel, men...

Å lære seg termene på engelsk er jo ellers bare nyttig synes jeg, siden vi bruker nettet og at vi ikke er kommet fram til noe helt sams terminologi på norsk, men bruker begge deler.

Ser ellers at boka har fått mange kommentarer på "canis", og bare skryt der.

Til Nansen: takk for synspunkter på "100%". Fint å kunne peile seg direkte på slike som tar opp helheter og mer metaperspektiv på som her f.eks på trening. Bøker trengs, men er dyrt, så for mange feilkjøp bør det jo ikke bli.

(For min del kjøpte jeg den rådyre "språk og atferd" på impuls for å feire at jeg ble millionær plutselig, faktisk. Og bikkja på luksus spa-opphold samtidig! Vannhunder liker jo å svømme. Regner det på "klokkeren" , så skal det jammen dryppe på dyret også, og penger er ikke verdt mer enn det man kan få for dem, som bekjent. Derfor er det også viktig at man ikke kaster vekk kroner på dårlige bøker, og kjempefint med tråder som dette - vurderinger fra erfarne hundefolk - for kvikke oppslag når man vil plassere kronene rett.)

Skrevet

ja, har sendt bokanmeldelse til canis der jeg nevnte oppbygningen, men tror merkelig nok ikke den kom med. Heller ikke den gangen jeg anmeldte en bra bok med elendig layout kom det med. Anmeldelsen til den boken jeg bare skrev bra om kom med

men men. det ER en bra bok altså!

Skrevet

Eg og bruker 100% positiv hverdagslydighets boka.

Men eg har også litt sansen for Turid Rugaas sine bøker.

Min bokliste for tiden er følgende.

100% positiv hverdagslydighet (arne aarrestad)

Valpesosialisering (Gry Løberg)

På talefot med hunde, de dempende signalene (Turid Rugaas)

Ikkje skyt hunden (Karen Pryor)

Hva gjør eg når hunden drar i båndet (Turid Rugaas)

Fra valp til voksen hund (Åsa Ahlbom)

Skrevet

Er det noen som har lest "Lydighetstrening i teori og praksis"?

Ja, det er "bibelen" min når det kommer til lydighetstrening. Er utrolig glad i den boken, og den begynner å bli slitt, hehe. Veldig bra bok om man vil konkurrere i lydighet eller NBF-bruks, da den beskriver detaljert hvordan man lærer inn alle lydighetsøvelsene til begge deler.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...