Gå til innhold
Hundesonen.no

Noen spørsmål om foring til Valp


bisQuit

Recommended Posts

Skrevet

Hei.

Min lille samojed er blitt 11 uker nå og lurer litt på hvor mye og hvordan eg bør fore han fremmover. Pr dags dato får han 80g 3 ganger daglig. Vått - tørt - vått. Men når og hvor mye bør eg øke mengden? når kan eg slutte på våtfor?

Oppdretter hadde egentlig ikkje så mye og komme med siden hun pleier og la foret stå hele tiden.

Noen tips?

Skrevet

Hm, jeg har i alle fall fått beskjed (både her og der...) om å fôre 4 ggr om dagen til 3 mnd, 3 ggr om dagen til ca 6 mnd, så 2 ganger om dagen til rundt 1 år, og så velger man om man vil gå ned til 1 fôring om dagen, eller ikke. Siden jeg liksom skulle gi to tørre og to våte måltider fra starten, tenker jeg at hver gang jeg kutter ned på et måltid, så kutter jeg et våtmåltid. Men akkurat det der aner jeg ikke, så er det noen erfarne, flinke mennesker som vet bedre? Merker at Nansen ikke blir like mett av å få det tørt, da. Stakkars matvrak. Gjør treninga veldig mye enklere :icon_confused:

Siden Nansen kom til meg, tror jeg at jeg har økt mengden med ca 50 %, men jeg har tatt det litt på feelinga. Kjenner på magen hans om den er fylt men ikke stappa, men enda mer merker jeg at han blir helt panisk etter godbiter når han ikke får nok :wub: Men jeg kontrollsjekker litt med "fôringsskalaen" bakpå fôrsekken (som sier at hvis han er 8-11 kg tung og 6-12 uker gammel skal han ha 280 - 350 gram om dagen, så jah, må ta det litt på feelinga). Har du sjekka fôringsskalaen for specific? (det er vel det du bruker?)

Skrevet

Takk nansen :icon_confused: nei hadde ikkje sjekket. sitter i florø hos mine foreldre så hadde ikkje for sekken for meg her :wub: tok bare med meg en boks.

Skrevet

Hmmm... nå fôrer jeg vått 2 ganger og tørt 1 gang om dagen (og han får mest mat i det tørre måltidet, siden han har vanskeligere for å bli mett av tørt fôr), men jeg mikser ikke egentlig. Eller, hvis han fortsatt er tydelig sulten etter å ha fått oppbløtt mat, får han litt tørt bare fordi det tar sånn tid og bløte opp mer. Og så har jeg trappa litt ned på hvor mye vann jeg har oppi maten, så den er litt sånn halvtørr her og der, men det er mest fordi han liker maten sin bedre når den ikke er helt vassen.

Ellers så fikk han tørr kveldsmat i går, som vanlig, men denne gangen var det første gangen han bare hadde 3 måltider i løpet av dagen, altså hadde det gått 2 timer mer enn vanlig siden forrige måltid...han ble så ivrig at han 2 ganger klarte å sette maten i luftveiene så han måtte klappes litt hardt på for å få det ut igjen :whistle: Skummelt! Glad jeg var på besøk hos foreldrene mine nå, slik at de visste hvordan man skulle hjelpe ham med å få ut maten så han kunne puste igjen, jeg fikk helt panikk... :whistle: I kveld tror jeg at jeg skal starte med litt oppbløtt mat før han får det tørre, og trene litt på forhånd så han får roa ned sulten med noen godbiter. For et matvrak! :D

  • 2 weeks later...
Skrevet

Tenkte bare og oppdatere litt her.

Eg har gått bort fra tørt her nå da maar har mistet litt interessen for dette. Snakket med veterinæren i dag som også er oppdretter for golden. Han mente at eg trygt kunne gå bort fra våt foring sålenge eg passet på at maar hadde rikelig tilgang på friskt vann noe han også har hele tiden.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Enig, "gamle erfaringer" er vanskelig å bli kvitt. Skal ikke mye til hos oss heller før gammelt grums flyter opp. Bra hun får oppfølging av fagfolk, som sikkert hjelper med å holde fokus på hunden som ER og ikke hunder som VAR🌸
    • Håper på det. Behandler er iallefall positiv, jeg blir litt negativ merker jeg basert på tidligere erfaring. Men det er positivt at hun ikke halter eller noe sånt og tilsynelatende bygger fin og jevn muskulatur og ifølge behandler er myk og fin med god bevegelsesfrihet i ledd. 
    • Artig med rykk-og-napp-voksing😬 Håper vondt'er er forbigående🤞
    • Zelda vokser som ugress, dessverre i så stor grad at hun har litt problemer med muskulære spenninger (håper iallefall det er alt det er), men vi koser oss masse og hun utvikler seg fint tross alt og litt enkel behandling holder ting i sjakk. Gleder meg dog til hun ser litt penere og mer balansert ut, så fort fronten tar igjen bakparten så skyter bakparten fart igjen og vokser 5 cm "over natten".  Og håper hun ikke blir alt for stor. 🙈 Håper på mange fine valpevennlige turer ila høsten,  har så smått begynt å trene litt, lærer utrolig fort, men merker godt at det ikke er en rase som er avlet for bruk lenger. Iallefall ikke særlig målrettet. Men det bor en del i henne så tipper det blir en gøyal hund å trene på sikt når man bare får kanalisert det litt bedre.   
    • Det er hundrevis av hunderaser, så det er litt av en jobb å liste alle. I prinsippet er kanskje myndene de mest krevende fordi de er selvstendige, egenrådige og har høyt jaktinstinkt. Men det er også individuelt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...