Gå til innhold
Hundesonen.no

Fryse ned sæd


Carina

Recommended Posts

Skrevet

Ja, jeg lurer kort og greit på når en bør tappe og fryse ned sæd av hannhunden sin, hvis en ønsker å gjøre dette? Altså i hvilken alder?

Jeg har jo en hannhund som jeg ønsker å bruke på egne tisper i fremtiden, men kan dessverre ikke regne med å ha han for alltid, så dette er noe jeg ønsker å gjøre.

Jeg har forøvrig prøvd å skjønne noe av den prislista, men det var ikke helt enkelt. Er det noen som kan gi et overslag på hva det koster å ha "sånt noe" lagret, per år?

Skrevet

Jeg ville tappet i "hans beste" alder, mellom 2-6 år? Vanskelig å si. Sæden kan forringe seg med alder sies det, men jeg vet da om eldre hannhunder som har parret med meget godt resultat, så det gjelder nok ikke alle.

Jeg har 8 strå med en hannhund lagret, og 2 strå med en annen. Jeg betaler det samme for begge hannhundene. Tilsammen betaler jeg 315 kr i kvartalet for dette.

Dvs 157,50 hver 4. mnd pr hannhund, eller ca. 39 kr/mnd pr. hund.

Skrevet

Tusen takk for svar! Han er jo 3 nå, så da er det kanskje en idè å tenke på dette i løpet av året, evt til neste år kanskje.

Nå må jeg spørre litt teit også, bruker man normalt sett ett strå for å inseminere en tispe, eller kan det gå flere?

Kan jeg også spørre hva tappingen og det kostet?

Skrevet

Tapping koster 2500-3000 ca., man bruker 4 strå pr. inseminering ca. og ofte 2 insemineringer.

En tapping gir ca. 15-30 strå for de fleste hunder.

Skrevet

Jeg har aldri tappet egen hannhund (men bevitnet det) jeg har kun importert sperm.

Man bruker minimum 2 strå pr. parring, men vet. pleier å anbefale 2 insemineringer med (minimum) 2 strå pr. inseminering.

Jeg har inseminert 3 forskjellige tisper, og alle ble kun inseminert en gang, men de har fått mllom 2- 4 strå på den ene insemineringen og fikk henholdsvis 5, 6 og 6 valper- hvilket er over gjenommsnittet for rasen :aww:

Skrevet

Tusen takk for svar begge to, her var visst litt forskjellige svar, men det går iallefall flere strå per inseminering. :aww:

Hvis man skulle få "kun" 15 strå, rekker jo det til to insemineringer i følge deg, Emte. Koster det 2500-3000 til for en til tapping da, eller?

Edit: Slik jeg forstår dette:

Frysing av sæd:

- Ett sæduttak m/frysing (grunntakst) kr. 2000,-

- To uttak innenfor 1 time m/frysing kr. 2600,-

- To eller tre hanner samtidig (inkl. to uttak), pr. hannhund kr. 2000,-

- Omkostninger (engangsutstyr og nitrogen) kr. 200,-

Så er det mulig å tappe en og samme hannhund to ganger innenfor en time? Produserer de nytt så fort? :lol: Eller bør man bare gjøre det en gang til senere, hvis man ønsker to tappinger?

Skrevet

Hva mener dere med strå? Hehe, gøy å plukke med seg sånne ting også til videre i livet, har jo en liten slik valpekull drøm (ikke at det må gjøres med insemering)..

Skrevet

Har inseminert mange ganger med frossen sæd og ALDRI vært med om at de har brukt noe mindre enn 3 strå, men oftest 4.

Priser:

http://www.nkk.no/nkk/public/openIndex?ARTICLE_ID=296

Sædbanken

Tlf.nr. til Norsk Kennel Klubs Sædbanks vakthavende på dagtid er 22 96 48 62

Takstene ved Sædbanken-NKK/ProdMed er gjeldende fom. 1. januar 2009.

For tiden kommer 25 % moms i tillegg

Frysing av sæd:

- Ett sæduttak m/frysing (grunntakst) kr. 2000,-

- To uttak innenfor 1 time m/frysing kr. 2600,-

- To eller tre hanner samtidig (inkl. to uttak), pr. hannhund kr. 2000,-

- Omkostninger (engangsutstyr og nitrogen) kr. 200,-

Mottak, kontroll og overføring av frossen sæd:

- Med etablering av lagring i NKKs sædbank (div. skjema) kr. 700,-

Eksport av frossen sæd m/div. attester:

- Inkl. klargjøring (fylling) av dunk, overføring av sæd kr. 800,-

- Omkostninger (nitrogen og div.) kr. 300,-

Eksport av fersk sæd, inkl. attester: kr. 800,-

Sædkontroll: kr. 600,-

Brunstkontroll:

- 1. gang kr. 350,-

- 2. gang kr. 200,-

- 3. gang og senere kr. 150,-

- Tillegg for progesteronanalyse (blodprøve) kr. 250,-

- Tillegg for bakteriologisk prøve kr. 300,-

Intrauterin inseminasjon (inkl. brunstkontroll):

- 1. gang kr. 1500,-

- 2. gang og senere kr. 1000,-

Paringshjelp (inkl. brunstkontroll) kr. 800,-

Drektighetskontroll v.h.a. ultralyd: kr. 500,-

-------------------------------------------------------------------------

Div. tillegg:

- Kjøring (bil + kjøretid) kr. 200,- - 300,-

- Lørdag/søndag/sen kveld (pr. eier) 50 % tillegg

- Andre helligdager 100 % tillegg

- Rekvisita kr. 50,-

Nitrogen

- Nitrogen, pr. liter kr. 40,-

Annet:

Leie/depositum - sæddunk (betales til Lill-W.)

- Ved eksport av sæd (tilbake 1500,- ved levering av dunk) kr. 2500,-

- Ved import av sæd (tilbake 500,- ved levering av dunk) kr. 1500,-

Priser på lagring av frossen sæd:

Følgende priser gjelder fra 01.01.08. Prisene kan endres uten forutgående varsel ihht. kostnadsutvikling. Alle priser er eks. mva.

1 - 15 strå kr. 42,- pr. mnd.

16-40 strå kr. 72,- pr. mnd.

41-70 strå kr. 84,- pr. mnd

71-100 strå kr. 102,- pr. mnd

Over 100 strå etter avtale.

Disse prisene gjelder pr. lagret hannhund. Fakturering skjer fra NKK, forskuddsvis for 3. mnd. av gangen.

Skrevet

Mine frossne kull er:

----Rase-----Hund---------------------------Ant--År født

D--Malinois--Ultra du Domaine de Cameleon-----3--1992

F--Malinois--Flap de la Fonatine aux Sylphes--7--1992

J--Malinois--Ultra du Domaine de Cameleon-----3--1994

K--Malinois--Flap de la Fontaine aux Sylphes--9--1994

Ab-Malinois--Mask des Deux Pottois------------3--1999

Am-Groenendael-Uzo de la Poumyroffe-----------9--2000

Ao-Groenendael-Valkohampaan Dumbarton---------7--2000

---Malinois--Mask des Deux Pottois------------0--2000

As-Malinois--Pois Kottoo Alfonso--------------4--2001

Bk-Groenendael-Ceres Gambler of Z.------------3--2005

Br-Malinois--Mask des Deux Pottois------------1--2007

Jeg har trappet ned på bruken av dette etter at grensene åpnet i større grad. Nå er det faktisk lettere å reise ut å kjøpe en seg en valp fra interessante linjer enn å importere sæd.

Så for min del er det primært å spare ekstra gode hunder som jeg bruker sædbanken til nå.

Har akkurat hatt en opprydning og solgt unna alt jeg hadde liggende av frosne malinois hanner (forsvaret).

Men jeg har enda noe liggende av gamle groenendael hanner:

-Ceres Gambler f. 1986

-Chac Mool C. av Nangijala f. 1991

(ikke min, men det finnes etter han)

-Vanistica Equinox f. 1996

-Risky Black of Dark Brightness f. 2000

Kommer trolig å ta vare på dette fremover, da noen av de hadde kvaliteter som ikke er vanlig i dag.

Og så kommer jeg til å fryse sperma etter min siste import hann i god tid. Kommer ikke til å vente til han blir 5 år, men sannsynligvis få ordnet det innen han blir 3 år.

Best kvalitet på unge hanner.

Skrevet

Utrolig interessant dette her egentlig.. Hvor lenge kan man oppbevare spermet? Kan man i utgangspunktet parre tispa si med en 20-30år gammel hund da.. er jo kjempeinterressant egentlig.

Spesielt hvis noen kvaliteter begynner å forsvinne, sjeldne farger som er ønskelige osv.

Skrevet

Skal ikke være noen grense for hvor lenge det kan lagres.

Det som kan skje er uhell ved uttak etc. i sædbanken.

Jeg har opplevd at det skulle være igjen endel strå etter en hann og så var halvparten skadet / borte. Det er skjøre saker, og plasten kan sprekke (rørene som sæden lagres i).

Men går det bra, så er det like livlig når det tines opp, i teorien, om 100 år.

Skrevet

Skal ikke være noen grense for hvor lenge det kan lagres.

Det som kan skje er uhell ved uttak etc. i sædbanken.

Jeg har opplevd at det skulle være igjen endel strå etter en hann og så var halvparten skadet / borte. Det er skjøre saker, og plasten kan sprekke (rørene som sæden lagres i).

Men går det bra, så er det like livlig når det tines opp, i teorien, om 100 år.

Det er jo helt fantastisk!.. Da kan man jo på en måte fryse ned mennesker og dyr, ihvertfall en halvpart.. selvom man trenger et levende hunnkjønn for å fullføre prosessen.

Skrevet

Personlig har jeg ikke noe behov for å fryse ned mennesker ;-)

Men dyrene: JA !!

Noen ganger blir en hannhund først verdsatt etter sin død har jeg erfart. Både Gambler og Mask har vært mer etterspurt etter det ;-)

Skrevet

4 strå er det vanlige å parre med, men da jeg fikk mindre enn ventet og ønsket å ha to parringer med sæden benyttet vi kun en parring på 2 strå. Resultatet ble 7 valper (hvorav en dødfødt).

De andre gangene har jeg benyttet 4 strå :icon_cry:

Skrevet

Så er det mulig å tappe en og samme hannhund to ganger innenfor en time? Produserer de nytt så fort? :whistle: Eller bør man bare gjøre det en gang til senere, hvis man ønsker to tappinger?

Noen som vet? :icon_cry:

Et siste spørsmål også, foreløpig iallefall. Er det kun et sted de gjør dette, og hvor er det nøyaktig, isåfall?

Skrevet

Så er det mulig å tappe en og samme hannhund to ganger innenfor en time? Produserer de nytt så fort? :whistle: Eller bør man bare gjøre det en gang til senere, hvis man ønsker to tappinger?

Noen som vet? :icon_cry:

Du, dette lærte jeg på oppdretterskolen i dag, og jepp det er mulig å tappe en og samme hannhund to ganger innenfor en time :blink:

Skrevet

Et siste spørsmål også, foreløpig iallefall. Er det kun et sted de gjør dette, og hvor er det nøyaktig, isåfall?

Tapping kan vel gjøres flere steder, men nedfrysingen og sædbanken er i Oslo (veterinærhøyskolen), så jeg anbefaler å ta hele prosessen der, for å få det best mulig og uten forsinkelser og unødvendige mellomledd.

Og jeg skriver under på det med at en hund kan få økt avlsverdi etter å ha sluttet å være avlsdyktig, jeg kan gråte blod for at jeg ikke får brukt gamlisen vår, som nå er steril, og aldri var aktuell som avlshund da han var ung og fertil :icon_cry:

Skrevet

Du, dette lærte jeg på oppdretterskolen i dag, og jepp det er mulig å tappe en og samme hannhund to ganger innenfor en time :whistle:

Åh, jeg hadde så lyst til å ta den der oppdretterskolen. I Stavanger skulle ikke kurset være enda, og da jeg hadde flyttet hit opp fant jeg ut at del 1 allerede har vært her. Men håper å få med meg del 2 når den kommer iallefall. :lol:

Tapping kan vel gjøres flere steder, men nedfrysingen og sædbanken er i Oslo (veterinærhøyskolen), så jeg anbefaler å ta hele prosessen der, for å få det best mulig og uten forsinkelser og unødvendige mellomledd.

Tuuusen millioner takk for hjelpen. :lol:

Og jeg skriver under på det med at en hund kan få økt avlsverdi etter å ha sluttet å være avlsdyktig, jeg kan gråte blod for at jeg ikke får brukt gamlisen vår, som nå er steril, og aldri var aktuell som avlshund da han var ung og fertil :icon_cry:

Uff ja, det er jo kjempeleit. :blink:

Takk til alle sammen for hjelpen, håper å få gang på dette i løpet av året, evt tidlig neste år. :)

Skrevet

Åh, jeg hadde så lyst til å ta den der oppdretterskolen. I Stavanger skulle ikke kurset være enda, og da jeg hadde flyttet hit opp fant jeg ut at del 1 allerede har vært her. Men håper å få med meg del 2 når den kommer iallefall. :icon_cry:

Anbefales. Jeg går del 2 nå, men skal ta del 1 en gang også tenkte jeg :whistle:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...