Gå til innhold
Hundesonen.no

Debut


Tollertassen

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har trent med B siden høsten og lurer på å starte i mai, men lurer litt på hva normen er for start? Jeg tror ting vil sitte enda bedre til da, men er fremdeles litt usikker. Slalomen er feks ikke 100 prosent fra venstre med vanskelige innganger og markering på felt er heller ikke 100 %. Synes det er litt vanskelig å vite siden vi ofte får satt opp klasse to og tre baner.

Skrevet

Spør de du trener med hva de synes :lol: De kjenner deg og hunden bedre enn oss. Et halvt års trening sier ikke så mye, da det varierer på både hund og fører.

Skrevet

Hehe er jo sant det da Martine, de starter vel selv med sine nye hunder nå og synes nok at vi også skal gjøre det samme. Jeg tenker vel at det bare er å hoppe i det, men det meste bør jo sitte. Hadde vel egentlig bestemt meg for å starte, men har hatt to økter nå hvor jeg føler vi sliter litt igjen (hestemøkken har tint og blitt så yummy).

Skrevet

I mai er det ingen hestemøkk :lol: Om du konsentrerer deg om at konkurransen skal være en positiv opplevelse for hunden, så spiller det ingen rolle. Blir det feil, så er det bare å fortsette. Om feltene ikke sitter, så kan du jo bare starte i hopp for eksempel.

  • 2 weeks later...
Skrevet

Jeg har ikkke felt jeg stoler på enda.... Men kommer til å starte i hopp i mai. Da er Bea 15 mnd og vi starter for å få konkurranse trening. Resultatet får bli hva det blir!

Skrevet

Vi gikk første konkurranse rundt 6 mnd etter vi begynte. Det gikk i grunn helt fint for oss, men jeg tror det var en kombinasjon av at Ace var voksen og vi hadde både innkalling og kontakt inne. Så det var i grunn å få han hindersikker.

Likevel tror jeg at det er greit å vente, til man vet at hunden skjønner hva de forskjellige kommandoene er, og at de tar hinderne 100% riktig. Det tar jo ofte litt tid før fører/hund blir kjent med hverandre, og klarer å samarbeide. Spesielt på ag banen.

Men en god trening kan jo være å gå uoffisielle stevner. Der fungerer det jo slik som det gjør på en offisiell konkurranse. :)

  • 1 month later...
Skrevet

Jeg begynte vel egentlig lenge før jeg var klar :icon_confused: Men jeg syns det funket slik. Vi tok nybegynner kurs i August og startet vell i April eller noe. Og da hadde vi også hatt lang vinterpause. Det gikk utrolig dårlig, men man lærer bare av det. Hun gikk bare å snuste i banen og fikk 3 vegringer på de 3 første hinderene. Men det var en uofisiell da.

Vi startet første ofisielle 2 måneder etterpå og det gikk bedre, men fortsatt ikke bra nok. Men jeg lærte av det og vi kom tilbake sterkere. Fortsatt sitter ikke ting 100 % på konkurranse, men det går fremover.

Skrevet

Tror egentlig man må se an hunden litt.

Min blir demotivert av å feile mye, og er ikke vant til å gå lenge uten belønning. Derfor tar jeg ikke sjans på å starte med henne enda, kjedelig om hun tror hun feiler fordi belønning ikke kommer og da blir demotivert.

Jeg kommer ikke til å starte å med henne før hun selv er 100% sikker, hun takler å feile uten å bli demotivert, og takler å løpe et helt løp uten belønning. Vi startet å trene i oktober, og jeg har ikke noe hast med å starte å konkurrere. Kanskje er hun klar til neste vår, eller kanskje allerede til høsten. Har ikke peiling.

Dog kommer vi til å starte i uoffisiell før vi egentlig er klare, og belønne etter så og så mange hindre, (selv om vi blir disket), så får hun konkurransetrening på det nivået hun er på.

  • 2 weeks later...
Skrevet

Da har vi startet og det var ikke skummelt i det hele tatt, bare veldig gøy egentlig. Er jo et utpreget konkurransemenneske. Det blir derimot vanskelig å slå disse fordømra BCene;)

Skrevet

Kita og jeg skal ha vår debut uoffesielt vell og merke den 23. mai :D hjelp, hva har jeg gjort :wub: Får håpe det beste, er bronsemerkeprogrammet, eneste som ikke sitter helt er enkelt dekk i 2 min... Men fortsatt litt tid å trene på :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Men hvis hun spiser opp maten er det vel bare å enten gi henne mer, eller mer energirik mat? Høyenergifôr for jakthunder er for eksempel et godt alternativ.
    • Maten blir som oftest spist opp med en gang. Jeg har sett at hun spiser både tørr for og vom men hun spiser ikke nok siden hun fortsatt er undervektig. Skal bestille en time hos vetrinæren.
    • Mat fremme hele tiden er generelt en dårlig metode for småspiste hunder. Noen få, små måltider om dagen er bedre.  Antar du har testet med vårfôr og råfôr også.  Jeg ville nå uansett tatt en tur til dyrlegen og utelukket at det er noe galt, og få en profesjonell vurdering på om hunden er undervektig eller bare naturlig tynn.
    • De får mat til forskjellig tidspunkt. Hunden virker helt frisk og rask. Ellers hadde jeg tatt hun med til veterinæren alt. Når jeg gir henne godbiter vil hun alltid ha.  Hun er også lavere enn rasestandarden i mankehøyde og er ellers liten på alle områder.
    • Parasitter er det ikke da hun også lever med andre hunder og de er normalvektige. Ellers hadde de også blitt smitta. Hun får lik mat som de andre. Noen ganger er det mat fremme hele dagen mens andre dager blir det spist opp. Har ikke merka noen forskjell men gjør dette for at det skal være en forandring. Har prøvd flere for. Burde jeg da dra til dyrlegen for å sjekke stoffskifte?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...