Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Da er det et faktum i år også. Her i regionen begynner det å bli et mønster.

Når vi bikker nyttår begynner grunneierene og almenningen å snakke sammen, de prater litt med kommunen og før vi vet ordet av det er den ekstraordinære båndtvangen (ut sesongen) et faktum.

I år heter det bl.a.:

§ 1 Grunnet ekstraordinære forhold for viltet, med mye løs snø, innføres ekstraordinær 

båndtvang på hele XXX. Dette innebærer at hunder skal holdes i bånd eller forsvarlig 

inngjerdet eller innestengt, slik at de ikke kan jage eller skade hjortevilt. 


§ 2 Denne forskriften gjelder alle hunder med følgende unntak: 

- dressert bufehund som brukes til å vokte bufe 

- hunder i aktiv politi-, toll-, militær- og redningstjeneste eller under trening for slik  

tjeneste 

- hunder i bruk som ettersøkshund etter såret eller sykt vilt 


§ 3 Kommunen kan for særlige formål eller avgrensede områder gi dispensasjon fra denne 

forskriften for bruk av løs hund i kommunen. 


§ 4 Enhver kan oppta hund som er løs i strid med denne forskriften. Hunden skal leveres til 

hundeholderen, dersom denne er til stede. Hvis hunden ikke blir levert til hundeholderen, 

skal den snarest leveres til politiet. For øvrig gjelder Hundelovens § 10 for opptak og 

behandling av løse hunder. 


§ 5 Grunneier, noen som opptrer på dennes vegne, eller jakt- og fangstberettigede kan avlive 

en hund ved direkte angrep på hjortevilt, likevel ikke en hund som er i aktiv bruk som 

ettersøkshund etter sykt eller såret vilt. 


§ 6 Overtredelse av denne forskriften kan straffes med bøter eller fengsel inntil 6 måneder. 


§ 7 Denne forskrift trer i kraft straks og gjelder inntil videre, dog ikke utover 1. april 2010 når 

ordinær båndtvang etter Hundelovens § 6 første ledd inntrer. Kommunen kan, dersom 

forholdene tilsier det, oppheve forskriften umiddelbart. 


Kommunens innføring av båndtvang etter bokstav f kan påklages til Fylkesmannen. 

Vedtaket er fattet i henhold til kommunestyrenes vedtak.

Jeg er selv biolog, og levende opptatt av biologisk mangfold, samspill i naturen og alt det der. Men siden jeg flyttet hit har vi aldri hatt så lite snø som nå. Og det at noen slår hodene sine sammen og "er enige" er ikke en faglig begrunnelse for meg.

Det begynner å gå opp for meg at dette ikke er basert på en faglig vurdering, det er basert på synsing og "grunneierpolitikk", og det er ingen vurdering i det hele tatt.

Jeg kjenner jeg blir så sint at jeg får tårer i øynene! Dette føles så urettferdig.

Jeg kommer til å klage vedtaket inn for Fylkesmannen. Dersom jeg ikke får hundeklubben til å stå bak det klager jeg det inn personlig, om ikke annet så for å vise at man ikke bare kan slenge fra seg vedtak uten at man har noen form for faglig argumentasjon annet enn "mye snø" og "vi er enige om det". Hvordan vurderte dere om det var mye snø eller ikke? Hvor går terskelen for "mye snø" og "vanlige snømengder"? Metoder brukt? Observasjoner? Målinger? Hvor ble målingene gjort, med hva? Hvor går terskelen for hva som er skadelig for viltet? Hvem har foretatt vurderingene, hvilken kompetanske har de? Hvor har de fått sine fakta fra?

Kan de fremvise så mye som et snev av tegn på at det faktisk er foretatt en reell vurdering i forhold til vilt og hund, så skal jeg være den første til å gi meg.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...