Gå til innhold
Hundesonen.no

Planlagt multirase


PsychoLynx

Recommended Posts

*ler og ler av en annonse på finn nå*

En planlagt miks av masse forskjellige hunder. Moren er huskey og labrador men med ukjent far. sannsynligvis border collie. Mens faren er planlagt miks mellom samojed og vorsther.

Yapp, jeg ser for meg en multirase her ja. En hund som jakter (vorsther) og gjeter (border collie) på byttet, sannnligvis dreper (huskey) det, og helt sikkert spiser det opp i tilegg. (labradoren)

Hva samojeden vil gjøre for noe godt er jeg usikker på.

Men ja, vil dere ha valper?

Egentlig usikker på om denne tråden var lov å legge ut, men jeg prøver. Kan jo lage en sånn "hvilke blandingshund ville du ikke hatt" vinkling her også da.. :wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 63
  • Created
  • Siste svar

Det var litt av en mix det ja :o

Her i bygda hadde vi en stund en Borzoi/rottweiler mix, det er IKKE en mix jeg kunne tenkt meg nei :lol:

Oi, den vil jeg se bilder av! Slank slank lurvete rottis??

Samojeden kan jo trekke byttet med seg tilbake? Skikkelig alt-i-etthund, bare å slippe den ut så kommer den met mat til deg.

En miks jeg gjerne skulle likt å sett er faktisk en av elevene mine sin, blanding av riesen og deg.

riesen og MEG sier du???? :wub::lol:

Edit: det vil ikke jeg se.... :o

Lenke til kommentar
Del på andre sider

*ler og ler av en annonse på finn nå*

En planlagt miks av masse forskjellige hunder. Moren er huskey og labrador men med ukjent far. sannsynligvis border collie. Mens faren er planlagt miks mellom samojed og vorsther.

Yapp, jeg ser for meg en multirase her ja. En hund som jakter (vorsther) og gjeter (border collie) på byttet, sannnligvis dreper (huskey) det, og helt sikkert spiser det opp i tilegg. (labradoren)

Hva samojeden vil gjøre for noe godt er jeg usikker på.

Men ja, vil dere ha valper?

Mulig jeg er blÅnn her igjen nå asså, men hvordan kan far både være ukjent sannsynligvis bc OG miks mellom samojed og vorsteh? Ikke bare har den en fantastisk mix, men den har også to fedre, hvorav en ukjent...?

Gjetter meg uansett til at dette blir et jevnt kull, både i utseende og egenskaper og at det kan brukes til ALT! Vil du ha en gjeter så henter du bare fram dette genet, vil du ha en jakthund henter du fram det og vil du ikke ha hverken jakt eller gjeting i hunden din så er det bare å fortelle den det! :wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, iblant ser man blandinger man lurer på hvor "gale" er. Som ovennevnte rottweiler/borzoi :wub: Denne ville ikke jeg møtt en mørk natt, eller latt gå løs rundt noen andre dyr. Må jo ha vært stor som en elg :o

Det "værste" er jo at det går forbausende bra, mange av disse blandingene skulle man tro ga mye større problemer enn de faktisk gjør. Om det er ren flaks eller noe annet vet jeg ikke.

Jeg er selvsagt imot slik blandingsavl, og synes det er forkastelig at de med vilje avler på individer med ukjent stamme, som ikke er helsesjekket for rasenes arvelige sykdommer og som i tillegg er blandinger selv. En slik "multikrysning" gir jo virkelig uforutsigbarhet i hvilke egenskaper valpene får. Slikt ser jeg veldig tydelig siden jeg i flere år har drevet krysningsavl på kanin. Veldig lærerikt, men jeg holder meg til kaniner når det kommer til den type eksperimentering i avlen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

på hundeklubben hos oss nå har det kommet noen med en rottweiler / hovawart miks. Den har fått høyden til en DIGER hoffe, og bredden til en rottis. Mens ansiktet ser skikkelig mastiff ut. Flott diger sak, også så utrolig godt gemytt som det virker å være på den! tiltross for x antall hjem osv. Diger og sterk selvfølgelig, men virker snill som dagen er lang på det vi har sett av den.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg kjenner noen som akkurat har fått seg en blandingsvalp mellom rasene golden, schäferhund, labrador (hittil standardraser) og papillon :wub: Jeg ser ikke heelt hva den gjør inne i blandingen, muligens med unntak av å bidra med ørestørrelse og lyd? :o

En blanding jeg ikke kunne tenke meg å møtt en mørk kveld måtte vært noe sånt som JRT, KO og Borzoi ... Diiiger, territorial og med JRT-gemyttet i tillegg :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mulig jeg er blÅnn her igjen nå asså, men hvordan kan far både være ukjent sannsynligvis bc OG miks mellom samojed og vorsteh? Ikke bare har den en fantastisk mix, men den har også to fedre, hvorav en ukjent...?

Mor's Far er ukjent, men sannynligvis BC. :wub: (ble forvirra jeg også, men så kom jeg over annonsen på finn :o )

Men må si, valpene var jo hærlige da. Synst de ligna på Labrador valper med litt "spesielle" farger jeg :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kuleste blandingen ever var Jumbo-dachs.. Blanding av labrador og basset, hadde labbis kropp og basset bein..

Her i nærheten bor det en hund som er blanding av rottweiler og strihåret dachs. Den ser ut som en strihåret dachs, har korte bein og er like stor som en rottweiler i kroppen. Utrolig kul.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ei venninne av meg vil at Frøya skal parres med hennes corgi når Frøya blir gammel nok :wub:

Noen som kan seg for seg NAKENCORGIER???? :o

Nei, der setter jeg foten ned gitt.... :lol:

Om ikke jeg tar feil er nakengenet dominant, så din PP kan ikke gi nakenvalper. Så nakencorgier ville det ikke blitt :o

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her jeg bor er det også en blanding av rottweiler og dachs. Den ser ut som en minirottis med veldig korte bein og stort hode - bortsett fra selve kroppsformen har den liksom alle rottistrekk. Personlig synes jeg den er ganske rar fremfor fin :wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Rottweiler og dachs? nå er det ikke bare blandingen i utseende som gjør meg litt i stuss.... Hvordan i H***** har bikkjene greid det da? :o

Åh de greier det meste! Kjente en liten blandingssak med korte bein en gang som bodde sammen med en rottweiler. Når hun hadde løpetid så nådde han ikke opp så ingen tenkte at det var noe fare, før de fant dem i trappa... Han i andre trappetrinnet og hun "rygget inntil"... :lol: Ble ingen valper av dette da (heldigvis!), men where there's a will, there's a way! :wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hva samojeden vil gjøre for noe godt er jeg usikker på.

Den bjeffer, selvsagt. :o

Og nei, jeg ville ikke hatt valper fra en slik blanding. Eller noen blanding. Egentlig. Lenger. Jeg har så mye jeg vil gjøre med hundene, utstilling, bruks, div, jeg vil vite hva jeg får, ergo ingen blanding. :wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Kors i taket! Trussel om anmeldelse gjorde vei i vellinga, så i dag kom det melding fra NKK med eierskifte som jeg måtte godkjenne! Da er saken løst 🤗
    • At de aldri har hatt syke hunder synes jeg høres rart ut. Men det er ikke alt man kan se på forhånd, og at en hund utvikler en plage som er vanlig hos rasen er nok en risiko dere må ta. At hunden ikke er registrert på dere er en annen sak. Det burde dere jo få ordnet, og jeg synes det er noe NKK burde rådgi dere om hva dere skal gjøre når oppdretter ikke responderer. 
    • Hei. Det ligger tilbakemeldinger fra tidligere kjøpere både på facebooksiden til kennelen og på googlesiden. Kennel har drevet i flere år og har mange hunder registrert i NKK. Ja, valpen hadde vetattest og chip. Vi kontaktet Dyreid også og der hadde de ingenting registrert på Idnummeret som fulgte helseattesten, men de begrunnet det med at ikke alt var i orden med NKK-registreringen. Nå som det er ordnet så har Idnummeret dukket opp hos dyreid, men valpen står da på oppdretter. Vi ble ikke informert om risiko for utvikling av noen helseproblemer i det hele tatt. Oppdretter sa mens vi stadig fikk svar at hen aldri har hatt syke hunder noen gang. 
    • Hva mener du med registrert oppdretter og anmeldelser? Hvor er disse anmeldelsene fra, har dere snakket med tidligere kjøpere?  Det er ikke oppdretter som er registrert i NKK, men foreldrehundene. Dette bør man såklart sjekke på forhånd, men ser også ut til å stemme i dette tilfellet siden valpene omsider er registrerte. Det kan også være lurt å sjekke om oppdretter er registrert hos raseklubben og kullet er godkjent etter deres retningslinjer, eventuelt hvorfor ikke. De fleste raseklubber har rimelige krav som de fleste seriøse oppdrettere følger, men det finnes unntak både når det gjelder krav og seriøsitet der også. Hadde valpen veterinærattest og chip ved levering? Hvis valpen hadde anlegg for å utvikle sykdom da så skal det være dokumenter, og kan være grunnlag for avslag i pris eller heving av kjøp. Har dere kontaktet Dyreidentitet om dette? 
    • Hei. Lang historie kortet ned. Kjøpte valp i starten av desember av nkk-registrert oppdretter med gode reviews. Hen virket seriøs og svarte ”riktig“ på det vi hadde av spørsmål. Eneste var at stamtavle skulle ettersendes pr post pga en feil i registreringen til far. Tiden gikk og ingen stamtavle kom. DyreId vi fikk med helseboken dukket heller ikke opp ved søk og vi tok kontakt med NKK som sa vi måtte ta det med oppdretter. Valpen vår (en corgi) fikk påvist short ulna syndrom tidlig og vi hadde store problemer med å få svar/responser fra oppdretter ang dette, så vi hadde ikke rare håpet om svar ang manglende registrering og der står saken vår nå 6 mnd etter kjøp. Kullet er omsider registrert i nkk, men med oppdretter som eneste eier. Hen står da også som eier hos DyreId fant jeg ut i dag. Meldte hen på nytt i dag morges og fikk ikke svar, så har nå informert om at vi kommer til å anmelde for svindel om ikke forholdet blir rettet innen utgangen av morgendagen. Vi har kjøpt en valp på falske premisser når oppdretteren ikke sørger for å ordne ting i henhold til kontrakten. Det er en rimelig fortvilet situasjon. Vi ønsker å være registrerte eiere hos NkK og DyreID slik at alt er i orden. Hva mer/annet kan vi gjøre? Føler vi ikke har en sak når ikke oppdretter gjør det hen skal og NkK ikke vil hjelpe. Er det bare tull da at det lønner seg å kjøpe valp fra registrert oppdretter? 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...