Gå til innhold
Hundesonen.no

Første løpetid!


Rilla

Recommended Posts

Skrevet

Hei hei!

Er det noen som har god peiling på løpetid hos sheltie her?

Min lille sheltie Josefine på snart 7 mnd (som er min første hund) har oppført seg veldig rart i det siste.

Hun bjeffer ekstra mye, helt hyperaktiv, biter i alt osv. I dag rømte hun faktisk. Hadde bitt over langlinen sin og stukket av. I går var hun vanskelig å gå tur med for hun ville bare snuse. Hun har ikke røytet noe særlig, men vet ikke om det kan komme av at det har vært rundt - 20 hver dag. Det ser ut som hun har litt blod nedetil, men det er vanskelig å se for hun er så flink til å pusse seg. Er ikke 7 mnd litt tidlig? Hun er tidlig utviklet og stor for rasen men..

Er dette løpetid og hva skal jeg gjøre? ( kan hun stå ute alene o.s.v.?)

Setter STOOOR pris på svar! :banana:

Skrevet

Vis hun blør så er det nok løpetid ja, men uansett så kan de få perioder med slik oppførsel rundt denne alderen, så oppførsel trenger ikke ha noe med løpetid og gjøre. Mine hadde slike perioder rundt 5-7mnd og rundt 1år+- og rundt 2 år.

Hvis hun har løpetid er det kanskje ikke så lurt og ha henne bettet ut uten tilsyn, men det kommer vel litt an på bosituasjonen din. Faren er jo at det kommer en laus hannhund da.. Hvor stor den risken er kan bare du finne ut.

Skrevet

Mine tisper har lett for å bli "sveiseblinde" når de har løpetid. Gammel kunnskap går i glemmeboksen og det er klin umulig å lære dem noe nytt disse ukene. Det er heller ikke unormalt at de blir selektivt døve og finner på å ta en avstikker hit og dit. Så det du beskriver virker naturlig i forhold til at det er en mulig løpetid på gang.

Når jeg sjekker om mine tisper har løpetid så tørker jeg med litt hvitt toalettpapir, da er det lett å se om det er blod. Du vil nok også kunne se at vulva er litt opphovnet og "svulstig".

Det er normalt for en sheltie å få sin første løpetid mellom 6 til 14 mnd. Så hun ligger godt innenfor det også. Etter ca 4 mnd etter første løpetid vil du oppleve at tispen røyter VELDIG.

Jeg ville ikke latt min tispe stått ute alene under løpetid. Jeg har mine tisper i bånd, under tilsyn i 3-4 uker etter første bloddråpe.

Skrevet
:whistle: Tusen takk for svar! :hmm: Skal prøve med papir og passe godt på henne! Hun kan vel ikke ha rukket å parre seg den lille tiden hun hadde rømt i dag? (kanskje ca 20 min) Er det slik at hun ikke kan bli drektig før hun har sluttet å blø? Hun har hatt "bjeffe kontakt" med hunden over gata i hele går kveld. Hjelp!
Skrevet

20 min er nok til å kunne parre seg ja. Men det er nok ikke veldig sannsynlig at hun står nå når hun er på sine første dager i løpetiden. Etter en 9-14 dager vil hun stå, og det er da hun er mest fruktbar og en eventuell parring vil kunne gi valper som resultat. Likevel er det en grei regel å ha henne under oppsyn i 3-4 uker etter første løpetidtegn.

Hun kan bli drektig før hun slutter å blø ja. Jeg hadde en tispe før som tok seg på dag 9 og blødde friskt til hun var på dag 20...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er slett ikke alle som får katter og hunder til å gå sammen. Hva slags hunder har du, og hvor gamle er de? Vi måtte omplassere våre katter, da de og hunden aldri kom overens. Det beste er nok om de kan se hverandre, men ikke komme fysisk bort til hverandre. En kompostgrind er ikke mye til hjelp mot ivrige hunder hvis de er større enn en chihuahua.  Jeg har ikke noe erfaring med dette etter det første forsøket for 20 år siden, så jeg har dessverre ingen gode råd, utover å overhodet ikke la de være løse sammen.
    • Jeg har tatt kompostgrind på døra men hundene bare bryter den opp så det går ikke.
    • Jeg har hunder fra før av og har skaffet meg kattunger. Jeg har hatt kattungene på eget rom. Bytta tepper sånn at de skulle lukte hverandre. Latt hundene være i bånd. Dette funka bra i 2 måneder. Nå på den 3.måneden så har alt snudd. Hundene blir ville når kattungene kommer ut. De bjeffer. Jeg tør ikke å la de gå løs. De gjorde dette først og da var de rolige. Men nå hopper de og bjeffer og er mye mere på. Hva bør jeg gjøre nå? Jeg har gått gradvis frem men kattungene er redde og det er ikke greit.  Er det lurt å ta inn kattungene på ett eget rom ennå? Eller å slippe de løs sammen med løse hunder? Redd hundene blir mere ivrig når de har på bånd på. Og at forventningene da blir skyhøye hver gang de kommer ut. Hvis de var ute og løse sammen hele tiden hadde dem da synes det er mere kjedelig? Vil at de skal godta dem.  Jeg har sikkert gjort noe galt siden folk får jo hunder og katter til å gå sammen når de tar det gradvis. Det har jeg gjort også. Hva bør jeg gjøre nå?
    • Alder opp til 12 uker: Den viktigste sosialiseringsperioden, når valpene ennå ikke har utviklet noen uttalt frykt.
    • Det viktigste rådet når du skal velge mellom disse skolene, er å legge merke til hvor intensivt timeplanen er og de metodiske nyansene i oppførselskontrollen.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...