Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva må jeg ha med på utstilling?


Midas

Recommended Posts

Utstillingsbånd og vaksinasjonskort (eller pass) og startnummer er det helt grunnleggende. I tillegg bør du ha godbiter hun liker veldig godt, og som hun virkelig vil jobbe for å få.

Andre ting det kan være greit å ha med er et bur og en campingstol/krakk, iallefall hvis du har planer om å være på utstilling hele dagen. Vann og vannskål er selvsagt et must og. Og bæsjeposer er jo greit å¨ha.

En sikkerhetsnål er også greit å ha, så du får festet startnummeret. Ellers får du kjøpt sånne armgreier på nkk-salgsboden man kan ha startnummeret i.

Det jeg har med er:

-Startnummer og sånn armbind til å feste den i

-Pass

-Ekstra gode godbiter (kjøper dem ofte på utstillingen)

-liten godbitpose, hvis jeg ikke har lommer

-Utstillingsbånd

-Canvasbur (kjøpte det på forrige utstilling så har ikke hatt det med enda da)

-Et sitteunderlag som er klippet til for å passe inne i buret, og et teppe. Er ofte kalde gulv.

-Penger

-Kamera (pluss ekstra batteri og minnekort)

-Vann til både meg og hunden

Lykke til :whistle:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I tilegg til det over kan det være greit å ha med stellesaker til hunden (børste, pusseklut etc) et håndkle til å tørke våte ben, ansikt, skjegg osv med, og mat/drikke til deg selv... man blir sulten og tørst av en lang dag på utstilling, og slikt er DYRT på utstilling. .i tilegg er det ofte køer :whistle:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tusen takk for tips. Jeg har helt noja jeg altså, men det går vel helst bra. Jeg skal skrive en liste over ting jeg må ha med. Det er ikke store pelsen hun har, så jeg trenger ingen børste og sånn, men en klut til å tørke bort smuss kan være fint. Hjelpes min, hvorfor vil jeg meg selv så vondt at jeg melder meg på utstilling da? :wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tusen takk for tips. Jeg har helt noja jeg altså, men det går vel helst bra. Jeg skal skrive en liste over ting jeg må ha med. Det er ikke store pelsen hun har, så jeg trenger ingen børste og sånn, men en klut til å tørke bort smuss kan være fint. Hjelpes min, hvorfor vil jeg meg selv så vondt at jeg melder meg på utstilling da? :wub:

Har jeg lurt på også...men den basillen der smitter lettere enn noen grisesyke :lol:

Men jeg skal finne meg et handlerkurs jeg,sånn at jeg tar venstresvingene selv etterhvert...kondis treningen er så smått igang :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har jeg lurt på også...men den basillen der smitter lettere enn noen grisesyke :wub:

Men jeg skal finne meg et handlerkurs jeg,sånn at jeg tar venstresvingene selv etterhvert...kondis treningen er så smått igang :lol:

Derfor valget falt på en LITEN hund som jeg bare kan GÅ med i ringen.. hehe

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Flirer i skjegget og kjenner seg igjen :wub:

Men det går nok helt bra! Og det er alltid masse venting så du kan se hva de andre gjør.

Venstresvingene er bare når du løper runden (mot venstre) og viser henne :lol:

Tren henne til å stå og bli tatt på + trave pent så har du gjort mye!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tusen takk for tips. Jeg har helt noja jeg altså, men det går vel helst bra. Jeg skal skrive en liste over ting jeg må ha med. Det er ikke store pelsen hun har, så jeg trenger ingen børste og sånn, men en klut til å tørke bort smuss kan være fint. Hjelpes min, hvorfor vil jeg meg selv så vondt at jeg melder meg på utstilling da? :)

Fordi det er så fryktelig morro når man først er i gang!

Lite tips: Ta deg tid til å få båndet på plass, roe hunden, få oppmerksomheten hennes før dere begynner. Ikke stress, det er bare for morro skyld du gjør det, ikke sant? :wub:

Ellers, husk på å alltid ha hunden på INNSIDEN av deg, mot midten av ringen, altså på din venstre side. Dommeren kommer til å be deg løpe minst en runde i ringen, da skal du løpe med hunden på din venstre side, mot midten av ringen. Løp i et passelig tempo så hunden holder seg i trav, men i god fart så den strekker seg ut i travet, den skal ikke bare luntetrave. :)

Om du lurer på noe annet, så spør ringsekretæren(den som er med dommeren i ringen), de har stort sett svaret på det meste. :lol:

Det er uansett hunden de ser på, ikke deg, du er bare med for å vise fram hunden, du. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

så vil jeg si at det er en fordel å ha med stoler =) dagene blir laaange og det er greit å kunne sette seg :whistle: også kan det være greit å ha med mat til seg selv (og evntuelt til hunden) for det blir dyrt å kjøpe alt på utstillingen :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tusen takk igjen for alle de gode tipsene. Det er bare tre hunder som stiller i min rase, og det er Dina og to av oppdretter sine hunder :whistle:

Jeg skal være der 1,5 time før og se på og bare roe oss ned (om jeg klarer). Jeg har trent med Dina på å stå på bordet, og bli sett og tatt på, hun reagerer ikke på sånt. Det jeg gruer for er at hun skal koble helt ut, fordi settingen blir annerledes på et slikt sted enn når vi trener hjemme. Nå er det bare noen dager til, så jeg skal bruke disse dagene på å forberede oss, men det får gå som det går. Jeg gjør det bare for gøy ja, selv om jeg spør meg selv hvor gøy det er akkurat nå :) Uansett så synes jeg garantert det når vi er ferdig i ringen, samme hva resultatet blir. Vil jo høre hva dommeren har å si om den vakre jenta mi :)

Edit for å ta bort tretten uansett :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Om du får til å taime vekkerklokke og morgenrutine sånn at valpen sover når dere forlater bilen den første tiden, så får du mer tid til å trene den mer forsiktig og gradvis på å være alene.  Meninger om tyggesaker uten tilsyn er delte mellom teoretikere og praktikere. (Det meste KAN i verste fall drepe hunden ved kvelning eller blokkering av tarm, men barn kan brekke nakken av å falle skeivt ut av en høy seng også, og en bekjent snublet på en skogssti og døde momentant av å lande med hodet på en stein. Det er mye potensielt veldig farlig som veldig sjelden skjer.) Fra flere tiår med skadefri altmuligtyggere våger jeg banne i kirka og trosse de mest forsiktige ved å anbefale en fordøyelig tyggesak, f.eks. okse*****, eller en fryst Kong, så har valpen noe annet å fokusere på enn at den er forlatt alene. Beste er selvsagt om den sover i bilen i starten, så du får mer tid til å venne den til å være i buret alene.   
    • Ved henting tenker jeg at stoffburet er helt greit. Når dere kommer hjem ville jeg hatt transportburet inne, hjemme, med et mykt pledd og noen godbiter i. La valpen utforske buret og oppfordre den til å være der litt, uten å lukke. Så ville jeg prøvd å ta med buret i bilen allerede første dag, og kaste noen godbiter eller legge inn en god tyggeting de 10 minuttene du skal levere. Hvis valpen kommer fra en skikkelig oppdretter bør den har erfaring med bilkjøring fra før, selv om det ofte er med mor og/eller søsken. Hvis valpen IKKE er trygg alene de 10 minuttene så er den tryggere i et solid bilbur enn et stoffbur den kan tygge seg ut av... Hvis det viser seg å være et problem ville jeg fått noen til å sett etter den den korte tiden leveringen tar.
    • Jeg får valp imorgen. Vi er godt forberedt og skal ha fem uker fri.    Det jeg stresser med er at barnet mitt skal i barnehagen neste uke for å gi valpen litt mer ro den første uken. Det jeg bekymrer meg for er at jeg må ha den med i bilen når jeg leverer i barnehagen. Er det innafor å la den være i bilen de 10 minuttene det tar å levere barnet?    til vanlig skal jeg ha hunden i et transport bur bak i bilen, men tenker at den skal få være i et Stoffbur i passasjersetet ved siden av meg når jeg henter den imorgen og den første uken.  
    • Hadde nettopp en kjempefin tur uten noe tull, og masse pen lineføring. Ede var skikkelig på tilbudssiden og ikke engang utålmodig på godbitene. Det går virkelig fremover. Ordentlig godgutt i dag 🥰 Flink vaktbikkje også, for anledningen i Miljøpatruljen. Forsøpling tar vi alvorlig.
    • Hadde nettopp et mareritt av en "treningsøkt". Hadde alle favorittingene hans og lommene fulle av snacks. Godt vær og stille og rolig feriestemning. Ede åpnet med å hoppe opp og bite og bjeffe og jukke og være teit. Jeg trodde vi skulle ha en fin økt med den energien der, men da jeg ba om utgangsstilling for TREDJE GANG, så gikk han sakte og satte seg seigt ned. ... Eneste lyspunkt var en fin innkalling da han mens jeg prøvde samle meg vimsete avgårde på egenhånd inn i en luftegård jeg ikke har gitt ham lov til å gå i. Da spratt han opp fra sniffingen og kom løpende inn med en gang. Supert! ..men det var det ENESTE han gjorde riktig på cue. Han dekket hver gang jeg ba om stå. Så dumt på meg når jeg ba om utgangsstilling. La repeatedly fra seg apporten en meter fra meg i forsøk på å innkassere uten å måtte gi den fra seg. Fant plutselig ut at det var kewlere å gå fra front mellom beina mine til utgangsstilling istedenfor å svinge bakparten inn, og gjentok den der flere ganger. Nektet gå fot uten lure i hånden. Den økende frustrasjonen min gjorde ikke ting bedre. Han begynte holde hard rock konsert. Hoppet og bet og jukket. SÅ kom jeg på at han ikke har fått skjønnhetssøvnen sin. Han hadde vært våken fra kl 07 i morges uten å blunde et blunk. Aha! All made sense. Tok ham med meg inn igjen, og det tok ikke engang et minutt før han brøt ut i full raptus og fløy villmann mellom veggene i toddler tantrum. Stoppet plutselig og begynte krafse og grave som en manisk gærning på gulvet, og falt så dønn om, som et slakt, rett i søvn. — Har De forsøkt skru maskinen av og på igjen? 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...