Gå til innhold
Hundesonen.no

Med krav til mentaltest for start i bruks


Benedicte

Recommended Posts

Skrevet

Spørsmålet er ganske enkelt, jeg har skuddredd hund og har derfor tenkt å stå over skuddet når vi skal gå MH til våren.

Får vi allikevel gjennomført MH og lov til å starte i NBF-konkurranser? Eller får vi "ikke gjennomført" fordi vi avstår ett moment?

Skrevet

Jeg skal ikke banne på det, men jeg mener det ble sagt på MH'en vi tok i høst at det å avstå fra skudd fører til ikke gjennomført, mens om du lar henne forsøke skuddet og for eksempel må avbryte det momentet så får du gjennomført.

Vi gikk med en hund som stakk under skuddet, og den fikk gjennomført på MH'en. Men jeg mener dommerne sa at den ikke ville fått det om eier hadde stått over skuddet.

Med all verdens forbehold om feil.

Skrevet

Som sagt er jeg ikke sikker på at jeg har rett, jeg tar det på husken fra én MH - håper det ordner seg så du får startet i bruks!

  • 3 weeks later...
Skrevet

Det er rett det som Emma sier. Tar du et skudd og dommer bryter får du gjennomført. Om du avstår fra skudd er ikke MH gjennomført.

Arrgh!! Det var det jeg og trodde, men fikk likevel "ikke gjennomført MH" på testen jeg tok med min hund i vår. Testen ble brutt etter andre skuddet...

Skrevet

Arrgh! Det var det jeg og trodde, men fikk likevel "ikke gjennomført MH" på testen jeg tok med min hund i vår. Testen ble brutt etter andre skuddet...

Jeg tror det har vært litt usikkerhet rundt regelverket for dette.. Men nå holder regelverket på å bli revidert og alt skal bli likt den svenske sånn som jeg har forstått det. (tørr ikke å garrantere før det foreligger men det jeg har hørt er at det skal komme i år) Men i følge Svenske regler skal også hund hvor fører avstår fra skudd få kryss (rute 5 på skudd) og dermed gjennomført MH.

Det står greit forklart under MH bestemmelser her: http://www.sbk.nu/templates/Page____8709.aspx

Skrevet

Jeg tror det har vært litt usikkerhet rundt regelverket for dette.. Men nå holder regelverket på å bli revidert og alt skal bli likt den svenske sånn som jeg har forstått det. (tørr ikke å garrantere før det foreligger men det jeg har hørt er at det skal komme i år) Men i følge Svenske regler skal også hund hvor fører avstår fra skudd få kryss (rute 5 på skudd) og dermed gjennomført MH.

Det står greit forklart under MH bestemmelser her: http://www.sbk.nu/templates/Page____8709.aspx

Takk :icon_confused: Jeg får klage da, hehe.

Skrevet

Men i følge Svenske regler skal også hund hvor fører avstår fra skudd få kryss (rute 5 på skudd) og dermed gjennomført MH.

Er det ikke slik i norske regler? For det står jo "avstår skudd" under rute 5 i norsk MH også?

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette har funket i alle år for meg og mine hunder.  Det er spesielt viktig for røytefrie hunder, der pelsen er mye finere og glattere enn andre pelstyper.  Ørepulveret gjør at hårene i ørene blir "trå" så det blir lett å få tak i dem og alle mine (har og har hatt mange) godtar dette. Det er viktig å få tak i de innerste hårene ellers kan det bli klumpete og da er det vanskelig og tar tid å få ut. Det er aldri feil å bruke hjelpemidler som er helt ufarlig og gjør jobben lettere.  Mindre plagsomt for hunden.
    • Det er vel nyttig uansett hva slags pels hunden har vil jeg tro. Du skrev i startinnlegget at du har en "ikke røytefri hund"? Mente du omvendt? Det er jo stor variasjon i pelstype på hunder som ikke røyter også, men uansett må jo ørene nappes.
    • Er det nødvendig? Altså om det er lurt å ha og å bruke på pels som ikke røyter? Om det funker bra?
    • Det var jo en himla krangel her om "etikette" for noen (mange) år siden. Mange sluttet å bruke forumet etter det, antageligvis fordi de "tapte". Ironisk nok forsvant de som vant også, så den diskusjonen var jo mye vits i 😛  Ellers er det vel som flere sier, andre arenaer og livssituasjoner har tatt over. Jeg kikker innom av og til. Blir forhåpentligvis valp i september   
    • Jeg har hunder som jeg napper hår i ørene på.  Bruker earpowder, det gjør det lettere å få tak i hårene og de slipper lettere.  Noen ganger når hårene sitter langt inne, bruker jeg veneklemme (arterieklemme) for å få de ut.  Dette får du i dyrebutikk. Håper dette kan hjelpe deg.  Hvis hunden stritter imot, må det bare trenes på, så går det fint.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...