Gå til innhold
Hundesonen.no

Dansk svensk gårdshund


CamillaH

Recommended Posts

Skrevet

Vi er et par som vurderer å få oss hund, og vi vurderer Dansk svensk gårdshund. Har tidligere tenkt på å få en retriever, da disse passer til mange av våre kriterier, men har begynt å tenke at vi kanskje heller vil ha en mindre hund. Derfor begynte vi tenke på DSG.

Vi bor på gård, og tenker at hunden kan få være mye ute med oss, løs, på gården. Ellers vil vi bruke den til tur og kos. Har ingen planer om å delta i konkurranser, men vil selvfølgelig trene hverdagslydighet.

Noen spørsmål om rasen:

Hvordan tåler den kulde? Vi bor i snøland, her kan det bli kaldt.

Er den grei å ha løs, hjemme og på tur?

Bjeffer den mye?

Hvordan er den med andre dyr? Vi har pus og hest.

Hvordan takler den å være alene? Noen ganger er vi begge på jobb uten mulighet for å ha voffen med. Det blir da en vanlig arbeidsdag, og vi vil selvfølgelig trene den opp til å være alene.

Setter veldig pris på om noen med erfaring med rasen har lyst å komme med noen innspill. :cool:

Skrevet

Noen spørsmål om rasen:

Hvordan tåler den kulde? Vi bor i snøland, her kan det bli kaldt.

Er den grei å ha løs, hjemme og på tur?

Bjeffer den mye?

Hvordan er den med andre dyr? Vi har pus og hest.

Hvordan takler den å være alene? Noen ganger er vi begge på jobb uten mulighet for å ha voffen med. Det blir da en vanlig arbeidsdag, og vi vil selvfølgelig trene den opp til å være alene.

Setter veldig pris på om noen med erfaring med rasen har lyst å komme med noen innspill. :cool:

Det finnes flere tråder om dsg på forumet, bare å søke litt så finner du masse info. Det er også et eget raseforum på http://dansksvenskgrds.diskusjonsforum.no/dansksvenskgrds.html hvor det er flere hyggelige folk som gjerne svarer!

Dsg har ikke underull, og trenger dermed en genser eller dekken for å holde seg varm når det er kaldt ute.

Det med å være løs er mye en treningssak. Noen dsg har jaktinstinkt som gjør at de kan stikke av en stund. Min egen stikker aldri av (bank i bordet), han løper litt rundt men kommer alltid tilbake for å sjekke på oss med jevne mellomrom.

Det med bjeffing varierer litt. Den er en vakthund som varsler, men den skal ikke være gneldrete. Hvis dere skal ha den på en gård, så må du regne med at den varsler når den mener at noe(n) uvedkommede er der.

Det er jo tradisjonelt en gårdshund, og de som blir vant til det fra valpestadiet går fint sammen med andre dyr. På gårdshundforumet er det mange som har dsg sammen med både katt, hest og andre dyr. Selv jobber jeg i stall, men gutten min har ikke blitt sosialisert med hester fra tidlig alder (han er 3 nå), så vi er ganske forsiktige. Men han er relativt grei rundt dem.

Med trening kan en dsg fint være alene, selv om de absolutt helst vil være der du er! Vi har aldri hatt problemer med dette, og selv om jeg jobber deltid (og gubben for tiden hjemmefra), så har Odin overhodet ikke problemer med å være hjemme en hel dag. Da sover han stort sett.

Ta som sagt gjerne en titt på raseforumet, og raseklubbens hjemmesider. :o

Lykke til med valget.

Skrevet

Jeg har sendt deg en PM :ahappy:

Det vil ofte være fornuftig å svare åpent på en åpen tråd..

Og å skrive at man sender noen en PM kommer jeg aldri til å forstå poenget med.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har ikke vært borti det selv personlig, men har hørt om andre som har det; og som da har betalt 'ekstra'. Dette har vært blandingsrase i tillegg.   Men som Simira skriver, avtalebrudd ja.
    • Det er avtalebrudd. Jeg har aldri hørt om eller vært borti det, men hvis de har annonsert en "vare" til en pris så er de forpliktet til den prisen hvis de har inngått en avtale med kjøper uten at noe annet er nevnt.  Hvis de FØR avtale om kjøp sier at annonsen bare er veiledende og valpen koster så mye mer så er det noe annet.  Jeg ville uansett tenkt meg grundig om før jeg evt. kjøpte av en slik oppdretter.
    • Jeg har opplevd det selv, nær familie har opplevd det, og mange jeg kjenner.    De er interessert i et kull, setter seg på valpeliste, blir godkjent som valpekjøpere, møter oppdretter. Oppdretter kyder av kjøper,og forteller at det er akkurat slike kjøpere hen er ute etter, og er veldig nøye med hvem hen selger til. Så skal valpen hentes, penger overleveres- og da har prisen vært en annen en det som sto i annonsen.  Oppdretters unnskyldninger er: Det er veldig gode valper Alle andre tar de prisene Raseannonsen er bare veiledende De har så mange på liste at de velger de som betaler mest   Og hvis en setter spørsmåltegn med det så: Ja hvis du ikke gidder å betale så mye så har jeg mange andre i kø Disse linjene selges ikke til hvilken som helst pris har du  et problem med det så er du ikke rett kjøper..   Har dere vært borti dette? 
    • Det kommer an på hunden, treningen og målet.Jeg vil alltid belønne innkalling og innkallingstrening med noe av de beste godbitene hunden kan få, fordi det er den absolutt viktigste treningen. Men belønning er ikke bare godbiter. Belønning er alt hunden vil ha. For noen hunder er det kos, mange liker leker, men godbiter er ofte den beste måten å belønne presist på. I valpe- og unghundtiden ville jeg alltid hatt en godbitpose tilgjengelig på meg, og gjerne en draleke/tauleke. De fleste som driver aktivt med hund bruker godbitposer som er enkle å åpen og lukke, og som flyttes over i lommen på det man har på deg. De første par årene er det mye godbiter "hele tiden", fordi hunden skal lære så mye nytt. Hva slags godbiter kommer an på hvor matfokusert hunden er og hva den liker. Her må du prøve deg fram litt. Til enkle hverdagsøvelser som "sitt", "gi labb" osv. kan du godt bruke tørrfõr fra dagens matrasjon hvis hunden er matglad. Godbiter fra butikk eller dyrebutikk er som oftest helt ok, men å skjære opp rent kjøtt fra påleggsskiver eller ost for eksempel er gjerne billigere. Rester av pannekaker, fiskepudding, pølser osv. er fint. Skinkeost på tube er en annen variant. Variasjon er også generelt fint. Ferske godbiter er ofte mer populært og sterkere enn tørre godbiter.  Når valpen/hunden har lært en øvelse kan man fase ut belønningen, men det kan være lurt å belønne innimellom og forsterke øvelsene over tid. Om belønningene plutselig forsvinner kan hunden miste motivasjonen for det, om den ikke finner belønning i øvelsen i seg selv. Jeg belønnet fortsatt mine hunder på 13 og 17 for innkalling (alltid), og innimellom for kontakt, lydighetsøvelser osv., men ikke hver gang slik jeg ville gjort med en valp eller unghund for eksempel.
    • Hei!  Sikkert dumt spørsmål, men jeg er likevel usikker. Det står at man skal bruke godbiter og belønne alt i starten, det er jeg helt med på, men hva slags godbiter belønner man med? Tenker på helseaspektet, dette kommer jo i tillegg til for. Hva slags godbiter bruker man til valp, og har man alle lommer fulle til en hver tid, belønner man hele tiden i lang periode? Når faser man ut? Hva slags godbit bruker man? 😊
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...