Gå til innhold
Hundesonen.no

Tips for foto-nybegynnere


HHC

Recommended Posts

Har vel endelig innsett at det er på tide å få litt mer ut av speilrefleksen min. Derfor må jeg vel snart gi slipp på mine kjære standardinnstillinger :lol: Noen soniser som sitter på noen enkle tips og råd eller noen linker til sider som forklarer slik at newbies som meg skjønner det? :icon_redface:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det finnes mange forskjellige guider for nybegynnere på nett. Ett google søk vil helt sikkert finne de fleste.

Det er litt vanskelig å gi tips uten å vite hva du kan. F.eks kjenner du brennvidde, ISO etc? Men her er noen tips...

Hvis du skal avvende deg å bruke auto, så ville jeg begynt å bruke P mode. Dette blir nesten det samme som å ta bilder i auto men du må ha selv kontrollere blitz og ISO. Du kan i tillegg endre litt på hastighet og lukketid men veldig bergrenset. Eller forresten CA mode skal visstnok være enda bedre hvis du ikke har kjennskap til ISO etc men har brukt den lite selv. Så kanskje den hadde passet best i starten?

For å få skarpe bilder av en hund er det viktig at du treffer på fokus og har rask nok lukkertid. Man kan jo selvfølgelig bare få hunden til å sitte stille men action bilder er jo ofte morsommere! Når du skal ta action bilder ville jeg startet med å sette fokus punktet til det midterste slik at du trenger bare tenke på å hunden midt i bilde uten å risikere at du fokusere på noe annet.

En annen ting som er viktig er å bytte automatisk fokus til AI Servo. Dette vil gjøre at den prøver å fokusere på nytt hver gang. Hvis du ikke gjør dette vil fokus på første bildet kanskje være riktig mens de påfølgende bildene blir feil.

Den siste tingen jeg pleier å gjøre er å bytte til TV mode. TV mode er ca det samme som P mode men gjør at du kan sette en fast lukketiden. Hvor rask du trenger kommer ann på lengden på objektivet ditt og hvor fort hunden din beveger seg. Her er det ofte lettest å prøve seg fram. Prøv f.eks 200 og se om bildene ser skarpe ut i displayet. Desto raskere lukketid desto større sjans du får ett klart bilde, men lysforhold og maks blender åpning på objektivet ditt påvirker mye. Hvis lukketid verdien blinker i displayet når du er i TV betyr det som regel at bildet vil bli for mørk (undereksponert). Man har da normalt to valg, enten sette ned lukketiden eller øke ISO. Jeg har ikke samme Canon modell som deg så jeg kan ikke si hvor bra den er på høyere ISO verdier. Men jeg regner med at vet det eller kan teste med forskjellige ISO verdier og finne ut hva du synes er akseptabelt nivå av bildestøy.

Hvis det er dårlig lys og du ikke får til å ha høy nok lukketid... vent til neste dag når det er mer lys eller få hunden til å sitte mens du bruker blitz :lol:

Hmm, tror ikke dette ble så lettforklart jeg hadde tenkt på forhånd... ignorer det jeg skrev og finn heller noen som kan skrive tips bedre(på google) :icon_redface:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
    • Er det noen som har kompetanse når det gjelder forvask av spisebestikk og servise før man setter det inn i maskin med kort vaskesyklus (steamer). Skal man vaske med håndoppvaskmiddel først, eller bare bruke rent vann? Finner ingen spesifikk beskrivelse hos mattilsynet. Har bare hørt at det kan ødelegge maskinen. Hvis noen har en link å vise til, helst fra produsent (Miele, Hobart el.lign.) hadde det vært fint.  
    • Huken multisele eller Troll nomesele. 
    • Avstand? Om hun kjefter, ta henne bort fra ham. Eller ham bort fra henne.  Dette er en prosess som tar mye tid, så jeg tenker at det kan være hun har større behov for rom og avstand en god stund til. Å ta igjen et par år med sosialisering som skulle skjedd fra valpestadiet vil ta lang tid og mye tålmodighet tror jeg.
    • Nå har frøken Lilje, usikker omplasseringshund, bodd hos meg i 3,5 mnd. Hun begynner å bli ganske husvarm og trygg på meg, men andre hunder og fremmede mennesker som tar kontakt er skumle, så de prøver hun å skremme bort. Det er greit nok, jeg skjønner at det har vært hennes eneste forsvar så langt i livet. Men så har vi en veldig grei og trivelig nabohund som vi har gått litt turer med, og han kjefter hun voldsomt på. I begynnelsen var det helt sikkert usikkerhet, hun ville gjerne følge etter og være nær han på tur, men så snart han snudde seg og så på henne ble det skummelt = bjeffing. Men nå synes jeg nesten det bikker over i bølling fra hennes side, for nå kjefter hun på han nesten uansett hva han gjør. Han er verdens snilleste og lar henne være helt i fred, så det er absolutt ikke noen grunn til at hun skal holde på sånn. Og ikke minst er det fryktelig urettferdig at han skal få så mye kjeft for ingenting. Hva gjør man? Hun er helt klart fryktelig dårlig sosialisert og har godt av å være sammen med snille hunder, men denne oppførselen synes jeg er uakseptabel.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...