Gå til innhold
Hundesonen.no

Labrador eller golden retriever?


Kitty

Recommended Posts

Skrevet

Etter mye fundering har jeg og min kjære samboer kommet fram til at vi ønsker oss en hund. Etter å ha spurt folk om råd, både her inne og irl, har vi kommet fram til at vi vil ha en retriever. Valget står da mellom golden retriever eller labrador. Men hvilken? Kanskje kan noen av dere her inne, som har peiling på disse to rasene, hjelpe oss litt? :whistle:

Litt hvordan vi tenker oss det: Hunden skal hovedsaklig være koseklump og turkamerat. Den skal bo inne med oss, men kan få gå fritt rundt på tunet på gården med oss når vi er ute og jobber. Vi tenker også å bygge hundegård som hunden kan være i når vi ikke er der med den. Vi kommer til å være mye med hunden, jeg er stort sett hjemme på dagene og min kjære er håndverker og kan ha med vofsen på jobb om jeg må jobbe. Men det er viktig at den tåler litt alenetid, i blandt må den nok være hjemme en arbeidsdag. Hunden vil få den trimmen den trenger gjennom gode turer hver dag og gjerne litt lek, og ellers gjennom å gå fritt rundt på gården.

Hvilken av disse to rasene har lavest aktivitetsbehov og er roligst? Vi tenker det er bedre med en i utgangspunket rolig hund, som vi kan trene til å være i god form men som gjerne tåler en rolig dag i blandt. Og hvem av dem trenger mest hjernetrim?

Hva med røyting og pelsstell? Kuldetoleranse? Bjeffing? Toleranse ovenfor andre dyr og hunder? Vi har hest og katt. Barnevennlighet? Vi har ikke barn nå, men de dukker nok opp i løpet av hundens levetid. Vi skal selvfølgelig sosialisere og venne hunden til mest mulig før den tid.

Når jeg leser rasebeskrivelser ser det ut til at golden og labrador er ganske like på disse punktene, så det hadde vært spennende å høre hva dere som kjenner til rasene mener. :wub:

Ellers tar vi gjerne imot tips om gode oppdrettere, enten i denne tråden eller på PM.

Skrevet

jeg har hatt Flat Coated Retriever selv, men har sett og hvert en del med Labrador og Golden. Som du sier så synes jeg de er veldig like på mange måter. Det kommer veldig ann på hvilken oppdretter du velger fra og om du velger jaktlinger eller utstilling.

Labrador har kort pels så det blir små hår som for setter seg fast i ting (synes jeg da)

Golden har lengere pels så de setter seg ikke så godt fast.

Kommer ikke på noe mer akuratt nå, men skal tenke litt :whistle:

Skrevet

Vil nok tro at en Golden er den med lavest behov for både hjernetrim og lange turer, men samtidig er den med når noe skjer. Den har vel også kanskje noe høyere kuldetoleranse. Begge rasene er fine "gårdshunder" vel og merke hvis de får rette opplæringen. Trivelige familiehunder også, går som regel greit overens med andre dyr og barn. Hva det gjelder røyting er det jo, som det ble sagt før i tråden, litt forskjell på pelstype. Labbene har stivere pels (som kan stikke)seg fast i klær etc, mens Golden har en pels som er lettere å støvsuge opp. Men dette er en vanesak, ellers røyter de to ganger i året (det gjør alle "røyteraser")Hvis jeg var dere ville jeg antakelig gått for en Golden tispe, hanhunder har litt lettere for å "ta seg en tur" når det er løpetid i området.

Uansett, lykke til med hund..

Skrevet

Hvilken av disse to rasene har lavest aktivitetsbehov og er roligst? Vi tenker det er bedre med en i utgangspunket rolig hund, som vi kan trene til å være i god form men som gjerne tåler en rolig dag i blandt. Og hvem av dem trenger mest hjernetrim?

Roligst og lavest aktivitetsbehov : Golden Retriever. Når det er sagt er ikke Goldenen en skikkelig "sløve-bikkje" - men en Labrador er hakket mer "intens" på det området. Det være sagt så tolererer Labradoren særs rolige dager, bare du gjør den vant til det fra de er små. Så lenge det ikke er noe spennende som skjer i øynene på min Labrador, så kan den godt sove vekk en hel dag eller to før den begynner å mase litt. Hjernetrim trenger en hver hund, men jeg tør påstå at en Labrdor krever mer "underholdning" enn en Golden. Det er ikke snakk om mye her, men igjen kommer vi inn på dette med intensiteten og behovet for å "tulle og vase".

En Labrador er i mine øyne perfekt for de "litt mer turinteresserte" - de som gjerne trener bittelitt lydighet eller triks med bikkja, de som gjerne går på fjellet/i skogen i helgene og på fridagene, de som vet å trene kontakt - de som er villig til å gi bikkja søksoppgaver eller andre nese-arbeidsoppgaver, men som samtidig har en hverdag og en jobb som de må gå på. Det kan variere litt mellom individene, men en god labrador takler enhver situasjon - også det å være alene.

En Golden er i mine øyne perfekt for de "litt mindre turinteresserte" - som har hund for hundens del, går tur og gjør vanlig hverdagslydighet, et par småtriks og turene rundt i gata, til hytta i påsken og på hundesletta i helgene.

En Labrador er "generelt sett" mer av typen "åååå hei hå livet er så flott og se nå snurrer jeg rundt i glede mens jeg balanserer på to bein gi meg litt mat da vel!" - mens goldenen er mer sindig og "innesluttet" i energiutfoldelsen. Det være sagt er det ikke stor forskjell på en 2årig Labradortispe og en 6mnd gammel Goldenhanne, de er like aktive :whistle: En Labrador må gjerne læres å fokusere, å være rolig og sindig - men når de først har lært de er det få hunder som er like stødig som en Labrador i et hvert miljø og en hver situasjon.

Hva med røyting og pelsstell? Kuldetoleranse? Bjeffing? Toleranse ovenfor andre dyr og hunder? Vi har hest og katt. Barnevennlighet? Vi har ikke barn nå, men de dukker nok opp i løpet av hundens levetid. Vi skal selvfølgelig sosialisere og venne hunden til mest mulig før den tid.

Begge røyter som et uvær, ene lange hår og den andre korte. Labradorpelsen er forøvrig selvrensende og tar aldri med seg skog inn. God kuldetoleranse på hunden min (store mengder underull) - skitur ned i -15 grader uten problemer. Goldenen har jeg ingen erfaring med innen kuldetoleranse. Bjeffing er individuelt, mor til hunden min (Labrador) bjeffer mye på mye, bikkja mi bjeffer en gang i halvåret om hun blir hauset opp forbi alle grenser av favorittpersonen sin under lek - og vi blir begge like skremt når det skjer. Begge hunder er barnevennlige, men begge kan bli "store klumper av glede" som må lære seg å begrense denne gleden slik at de ikke logrer / dytter ned barn. Begge raser vil reagere med å flytte seg unna i stedet for å knurre om noe blir ubehagelig, gitt rette, gode individer - derav gode familiehunder begge to.

Vil ikke anbefale jaktlinjer til deres bruk, det er en uting at alle skal ha seg jaktlinjer når de ikke bruker hundene til noe annet enn lett hundesport og familiehunder. Det finnes gode individer både innen Labrador og Golden som ikke trenger være "feite" eller "firkantede" "drog" - kan gjerne tipse om oppdrettere innen Lab.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...