Gå til innhold
Hundesonen.no

Formengde til kastrert hund


Kermit

Recommended Posts

Skrevet

Jeg er litt fersk i hundeverdenen og trenger råd fra andre :D

Jeg har overtatt en labrador på 2 år, kastrert hann. Da jeg overtok han var han litt lubben, veide 41,5 kg. Han var vel heller ikke i kjempeform da jeg overtok han, siden han sleit med å holde følge med meg på den første joggeturen jeg hadde med han... :whistle: Legger man i tillegg sammen ordene "labrador" og "kastrert", gir vel dette en pekepinn på at det ikke er noe i veien med apetitten her i gården.

Jeg forer i all hovedsak med tørrfor og har bevisst gått litt under det som er anbefalt dagsrasjon. Når han i tillegg får en tur, enten gåtur, løping eller ski, på minst en time om dagen, har jeg allerede sett at han er blitt noe mindre enn det han har vært. Jeg mener å ha lest at kastrerte hanner skal ha rundt 30 % mindre for, men er litt usikker på om dette er en god pekepinn. Jeg er litt redd for at jeg kanskje er litt for gnien på foret...? :D

Hvordan er det ute i den store vide verden? Er det flere som har erfaringer rundt dette?

Skrevet

Tror det er greiere å bare se an hunden. Jeg måtte ikke ned noe på tørrformengden til min kastrat (flat/dobermann), dog måtte jeg ned litt på vom og hundematen, men det var ikke mye. I alle fall ikke så mye som 30%. Men, det er forskjell på å vedlikeholde en allerede slank hund, og det å få en hund ned i vekt. Jeg ville forsøkt meg fram, først ifh til vektnedgang og så når målet er nådd finne mengden for å vedlikeholde den vekten. Hvis han går ned i vekt sakte men sikkert, men ikke raser nedover i et for høyt tempo ville jeg sett på fôrmengden som grei.

Det finnes og fôr beregnet på kastrerte hunder, hunder med lav forbrenning (lettfôr) osv. Kunne vært en ide å titte på disse?

Skrevet

Takk for svar! :hmm:

Jeg syntes også at 30 % mindre for høres litt vel drastisk ut. Særlig siden dette gjelder en ganske aktiv hund som bare er sånn passe lubben, og ikke direkte overvektig. Jeg har for øvrig bare hatt hunden i en og en halv mnd, så jeg har tenkt å vente litt med å vurdere slankefor til jeg ser hvordan hunden blir når den etter hvert kommer i bedre form.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er slett ikke alle som får katter og hunder til å gå sammen. Hva slags hunder har du, og hvor gamle er de? Vi måtte omplassere våre katter, da de og hunden aldri kom overens. Det beste er nok om de kan se hverandre, men ikke komme fysisk bort til hverandre. En kompostgrind er ikke mye til hjelp mot ivrige hunder hvis de er større enn en chihuahua.  Jeg har ikke noe erfaring med dette etter det første forsøket for 20 år siden, så jeg har dessverre ingen gode råd, utover å overhodet ikke la de være løse sammen.
    • Jeg har tatt kompostgrind på døra men hundene bare bryter den opp så det går ikke.
    • Jeg har hunder fra før av og har skaffet meg kattunger. Jeg har hatt kattungene på eget rom. Bytta tepper sånn at de skulle lukte hverandre. Latt hundene være i bånd. Dette funka bra i 2 måneder. Nå på den 3.måneden så har alt snudd. Hundene blir ville når kattungene kommer ut. De bjeffer. Jeg tør ikke å la de gå løs. De gjorde dette først og da var de rolige. Men nå hopper de og bjeffer og er mye mere på. Hva bør jeg gjøre nå? Jeg har gått gradvis frem men kattungene er redde og det er ikke greit.  Er det lurt å ta inn kattungene på ett eget rom ennå? Eller å slippe de løs sammen med løse hunder? Redd hundene blir mere ivrig når de har på bånd på. Og at forventningene da blir skyhøye hver gang de kommer ut. Hvis de var ute og løse sammen hele tiden hadde dem da synes det er mere kjedelig? Vil at de skal godta dem.  Jeg har sikkert gjort noe galt siden folk får jo hunder og katter til å gå sammen når de tar det gradvis. Det har jeg gjort også. Hva bør jeg gjøre nå?
    • Alder opp til 12 uker: Den viktigste sosialiseringsperioden, når valpene ennå ikke har utviklet noen uttalt frykt.
    • Det viktigste rådet når du skal velge mellom disse skolene, er å legge merke til hvor intensivt timeplanen er og de metodiske nyansene i oppførselskontrollen.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...