Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvor viktig er flatdekken?


SFX

Recommended Posts

Jeg har lagt merke til at mange trener inn flatdekk på hunden sin, og det er noe jeg aldri har tenkt på eller vurdert for X'en. Men så grubler en jo, og tanker oppstår.

Hva er fordelene ved en flatdekk? Kan en få trekk for ikke å ha flatdekk?

Jeg tør påstå at X'en har en god fellesdekk - hun ligger, uansett om det er alene eller i fellesdekk med 17 (jeg overdriver ikke, hun har ligget i fellesdekk med til sammen 17 hunder). Hun ligger i to, tre, fire og fem minutter. Hun ligger ikke i jevn flatdekk, men foreløpig har ingen LP-dommer bemerket det (dog har vi bare startet for fire forskjellige dommere), og vi har ikke fått trekk for at hun i løpet av de to minuttene for eksempel kan veksle mellom flatdekk, titte litt rundt seg, snuse i gresset, flatdekk igjen, før hun løfter hodet og titter mot meg. Hun orienterer seg, men ligger ellers babb. Vi har stort sett fått 9,5 eller 10 på fellesdekk, og da er det neddekken eller oppsitten som har trukket.

Også i dekk under marsj ligger hun, men følger meg med hodet.

Er dekken hennes bra nok, eller burde jeg få inn flatdekk på henne? Gjør flatdekken noe mer enn å sikre at hunden ligger i ro, noe jeg per i dag føler meg trygg på at X'en gjør uansett?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du kan få trekk i de høyere klassene for at hunden ligger urolig, f.eks at den veksler mellom flatdekk og vanlig dekk ofte, snur på hodet og hvertfall dersom den snuser i gresset. Snusing kan du også få trekk for i LP1, men slikt avhenger jo veldig av hva dommeren foretrekker.

Jeg syns flatdekk ser bedre ut, men kun dersom man har en skikkelig flatdekk. Altså ikke en hund som hele tiden veksler. Cita stirrer konstant etter meg også når jeg er i skjul, så der er det ingenting å trekke på. Derfor lærer jeg ikke inn flatdekk. Tia har derimot hodet litt mer overalt, men samtidig får hun mer lyd og får ofte mer stress av flatdekk. Jeg tror det er fordi hun tilbyr flatdekk når hun blir frustrert siden det er shapet inn - og når hun må "kontrollere" seg selv ved å ikke se rundt, så kommer piping.

Dersom du er fornøyd med dekken som den er nå, så ville jeg ha beholdt den. Det finnes fordeler og ulemper ved begge deler, men har du en god flatdekk så ser det helt klart mye bedre ut i mine øyne.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Blaze har jeg vandlig dekk på, hun ligger stødig og fint og har aldri tenkt tanken på å reise seg, bytte posisjon eller snu seg etter noe.

Talli derimot er en nyfiken sjel, så hun vil gjerne snu seg og titte på ting som skjer, derfor har jeg bestemt meg for at ettersom hun er trygg, men bare sinnsykt nyfiken så få hun ligge flatt. Da trenger ikke hun "bekymre" seg for om hun skal snu hode for å titte eller ikke.

Jeg personlig liker best vandlig dekk, men iblandt så er ikke hunden enig i det :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for svar!

Jeg synes selv hun ligger bra, men jeg har jo dårlig sammenligningsgrunnlag og liten erfaring. Hun kan snuse og titte litt, men det er gjerne de første 30 sekundene, og jeg tenker at hun må få lov til å orientere seg på nytt sted, sjekke ut og skape sin egen kontroll og oversikt. For det meste ligger hun og ser på meg, og blir det for langvarig og kjedelig legger hun seg flatt. At hun titter på hunder som reiser seg eller ruller seg og sånt i fellesdekken anser jeg som normalt, hun er jo ikke blind, døv, dum og uten nysgjerrighet...

Vi har så vidt begynt å trene på klasse 2-dekken, og de gangene vi har gjort det har hun forsøkt å hypnotisere stedet jeg forsvant, men hun har ikke forsøkt å reise seg - så jeg føler meg trygg på at den hunden ligger (og nå reiser hun seg sikkert på neste stevne bare på bæsj, siden jeg skriver dette).

Hittil har jeg ansett dette for å være vår sterkeste øvelse, men som sagt begynner jeg å tenke, og det er ikke alltid lurt...

På sist stevne var det hele to ekvipasjer i klasse 1, og den andre reiste seg etter hvert opp og beinet til eier. Selv da ble hun liggende, dog med litt lang hals og WTF-blikk mot meg - hva skjedde? Men hun lå. I klasse 2 og 3 var det bare en ekvipasje i hver, så hun ble med i fellesdekk der også, og hun lå, lå, lå og lå. Så da tror jeg at jeg skal la henne ha den dekken hun har, så får vi heller ta problemet når vi er i elite og sånn :)

Ok, over til å bekymre seg over øvelsene vi faktisk ikke er safe på :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du får ikke trekk for at hunden titer rundt seg, heller ikke i elite. Jeg liker ikke flatdekk, den ser unaturlig ut. Foretrekker en hund som ligger avslappet og normalt (og ser ut som en levende hund:-) ).

Jo? Om hunden titter mye rundt seg (bak seg f.eks, uten å røre beina) kan den få trekk for å ligge urolig. Jeg mener å ha sett det selv også, og hørt dommere + Øystein Ødegård (på kurs) si det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jo? Om hunden titter mye rundt seg (bak seg f.eks, uten å røre beina) kan den få trekk for å ligge urolig. Jeg mener å ha sett det selv også, og hørt dommere + Øystein Ødegård (på kurs) si det.

Dette står det i dommeranvisningen for fellesdekk klasse Elite:

"Hunden kan imidlertid snu på hodet og dermed vise interesse for det som foregår rundt seg, uten at dette må være et uttrykk for rastløshet eller engstelse."

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
    • Hun har sittet 10 timer i bur daglig der hun kom fra, så hun er forsåvidt trygg og rolig i bur, men det er vel mest fordi hun har lært seg å være passiv der. Hun har også ressursforsvar på liggeplass, og tror helst bare hun vil være i fred når hun går inn i buret (ikke at jeg har bur innendørs uansett, men fikk det inntrykket der jeg hentet henne). Hun har litt problemer den frøkna her 🙈 Men hun er bare 3 år og synes det er veldig gøy å trene, så tror absolutt det er håp for henne.
    • Er hun trygg i bur? Hvis ikke ville jeg startet der, med å jobbe med burleker generelt og trygghet i bur, inne hjemme. Så gradvis flyttet buret ut i bilen (hvis det er tid, mulighet. Hvis ikke må du såklart bare jobbe med burlekene og tryggheten i bilen parallellt). Medisinering har definitivt noe for seg med det nivået av stress. Blir hun bilsyk så kan jo det også påvirke. Jeg ville prøvd noen av de klassiske beroligene feromonene, Adaptil, Chlomicalm etc.  Spennende, lykke til!
    • Ja, jeg har vært inne på tanken om medisinering kunne vært noe, for som du sier er det ikke noe poeng i å trene en hund som er så stresset at den ikke er mottakelig for læring. Min forrige hund var så lydsensitiv som det var mulig å bli, så hun gikk på angstdempende en periode for å få henne såpass ned at det var mulig å trene på (ikke at vi noen gang kom i mål med det da, hun ble døv før den tid...) Men det er heldigvis ikke angst med denne hunden, hun er bare skyhøyt i stress og tipper over bare av å se en fugl liksom...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...