Gå til innhold
Hundesonen.no

Utekatt (stallkatt)- forsvarlig?


Aya

Recommended Posts

Skrevet

På gården hvor jeg bor har jeg en stall med to hester i. Her er det mus, og jeg ønsker meg nå stallkatter for å hjelpe til med å holde stallen museren. Denne/disse katten(e) kan ikke være inne i huset, de må bo og leve i stallen. De skal få en liggeplass utenfor rekkevidde for hundene, det er ly og vindtett, men ellers er det samme temperaturer som ute (noen grader varmere). De skal selvsagt få mat og daglig kos og tilsyn og alt sånt. I den forbindelse har jeg noen spørsmål. For det første- er det forsvarlig å holde katt slik? For det andre- jeg har tenkt litt på å få to kattunger, kullsøsken, slik at de har selskap i hverandre. Er dette smart? Dumt? Hvordan er det å få kattunger nå på høsten- blir det for kaldt for de i vinter? Jeg har tenkt på to hunnkatter, og sterilisere de når de vokser til. Når blir hunnkatter kjønnsmodne? Takk for alle svar:D

Skrevet

Stallkatt tror jeg er et godt liv! Så lenge de har mulighet til å søke ly i stallen, og har mat og vann og mus, så har de det ganske bra, tror jeg. Et tips fra meg er å kontakte dyrebeskyttelsen eller en omplassering for katter. Da er de ferdig sterilisert, og to katter som går fint sammen. En stallkatt har godt selskap i hestene også, og katter er ikke flokkdyr, så du må ikke nødvendigvis ha to. Men det er jo kos da. ;)

Skrevet

Tror stallkatten har det rett og slett topp om den som sagt har et sted å gå inn, en god varm seng og mat. Ambefaller også ompassering eller ringe på annonser i avisen. å bringe ennå et kull me katter til verden mener jeg burde unngås når det er så mange katter som dumpes eller ikke har noe sted å bo.. hjelp heller en som treger hjelp;) Vi har hatt to katter i stallen, har fungert veldig bra;) Kattene har også trivdes med hestene, den ene katten lå ofte oppå en hest når de sto inne.. både hest og katt likte dette;)

Skrevet
På gården hvor jeg bor har jeg en stall med to hester i. Her er det mus, og jeg ønsker meg nå stallkatter for å hjelpe til med å holde stallen museren. Denne/disse katten(e) kan ikke være inne i huset, de må bo og leve i stallen. De skal få en liggeplass utenfor rekkevidde for hundene, det er ly og vindtett, men ellers er det samme temperaturer som ute (noen grader varmere). De skal selvsagt få mat og daglig kos og tilsyn og alt sånt. I den forbindelse har jeg noen spørsmål. For det første- er det forsvarlig å holde katt slik? For det andre- jeg har tenkt litt på å få to kattunger, kullsøsken, slik at de har selskap i hverandre. Er dette smart? Dumt? Hvordan er det å få kattunger nå på høsten- blir det for kaldt for de i vinter? Jeg har tenkt på to hunnkatter, og sterilisere de når de vokser til. Når blir hunnkatter kjønnsmodne? Takk for alle svar:D

Jeg hadde to hannkatter som var helsøsken og hadde vært sammen 24/7 hele livet. Den ene ble påkjørt nå i høst, da var de nesten 2 år gamle. Den som fremdeles lever ble mye mer selvsikker og "frempå", men jeg tror han kjeder seg i tillegg. Tror katter trives hvis de er to sammen fra samme kull, de vasker og leker med hverandre ;)

Mine er/var blandingskatter med halvlang myk pels, og de blir/ble fulle av snø når de hadde vært ute på vinteren, så hvis det er mye snø der dere bor vil jeg anbefale å ha korthåret.

Det kan sikkert være lurt å få (kjøpe?) kattungen/e fra en plass der kattene går ute og jakter, fordi da kan det jo hende at kattemora har lært ungene om jakting? Hva tror dere?

Er det noen speisell grunn til at du vil ha hunnkatter?

Jeg er veldig glad i hankatter nemlig, spesilt de kastrerte :P

Skrevet

Stallkatt er absolutt forsvarlig sånn du skisserer. Har selv en katt som fulgte med huset (det var to, den ene er forsvunnet) og han bor ute. Han synes hundene er skumle og er ikke husren, dessverre. Men han bodde jo allerede ute, så jeg laget en sovekasse i låven (liten hule med teppe i) og setter frem mat. Har i tillegg to som går ut og inn som de vil, og de er jaggu ikke mye inne... To er korthårede huskatter og en er skogkatt - ikke hatt noen problemer med snø, men det er nok lurt å ha en pels som ikke krever kamming når den skal bo ute. En helt vanlig huskatt har mer enn nok instinkter til å jage mus. Den ene huskatten var innekatt sine første leveår, og er en formidabel jeger (hun får kloa i både mus, flaggermus, slanger og småfugl).

Katter blir kjønnsmodne et sted mellom 4 og 8 måneder og bør kastreres før den tid (4-5 mnd kanskje om de går ute allerede). Jeg vil anbefale deg å sette ut en varmelampe til dem hvis du går for unge katter, slik at de har varme, mat og vann (vann kan fryse) til de blir ordentlig voksne og kan ta vare på seg selv. Personlig ville jeg gått for unge eller voksne katter, ikke kattunger - det er forskjell på å være stallkattunge med og uten kattemamma med seg.

Hannkatter er forresten kjent for å være mer kosete enn hunnkatter, utover det er det ikke rare forskjellen. Begge kjønn bør kastreres for å unngå å bidra til uønskede kattunger, så jeg synes det er flott at du skal gjøre det. ;)

Da er det vel bare å hoppe i det? Er ikke mangel på katter, man får dem nesten kastet etter seg - og det festlige er at de som koster masse penger ofte ikke er de beste bruksemnene (jegere, altså *flir*).

Lykke til! :P

Skrevet

Tusen takk for mange svar! Herlig, da blir det katt på meg! Grunnen til at jeg ønsker hunnkatt, er at alle mine kastrerte hannkatter har vært elendige jegere. Jentene har vært myye bedre! Men godt å høre at dere mener forskjellene er små- da får jeg litt mer å velge i. Helst vil jeg ha halvvoksen/voksen katt, men innbilte meg av en eller annen grunn at det var bedre å velge en kattunge for "mitt bruk". Da vet jeg at jeg like gjerne kan kjøpe en voksen en- supert det og. Fantastisk at dere svarer så fort og fint:D

Skrevet

Stall/utekatter tror jeg har det fin fint. Vi har fjøskatter (+ en som er inne og koser på dagtid) Nå er det litt varmere i et fjøs, men katter har sjelden problemer med å finne seg til rette ute. Det er og en katt som bor i stengården i utmarka vår, den er ikke vår og sky som fy, så der får den være viss det er det den vil.

Fjøskattene våre er svært kjælne og gode jegere. Men anbefalest å få "ungdommer"/voksne, for små puseluser kan havne i store problemer når de ikke har en mamma å veilede seg i hva som er farlig i en stall.

Nei, har katten ly, mat, og kos og oppmerksomhet vil de nok stortrives i stallen din ;)

Skrevet

Vi har alltid hatt gårdskatter (fra 1-5 av gangen)! Problemet har vært når kattene har flyttet ut og siden blitt jaget av hundene.

Vi har alltid hatt katten inne det første året, da de endten har blitt født inne, eller hentet inn sammen med kattemor. På den måten er kattene VELDIG kosete og tamme og er vant til hundene. Allikevel er katt noe annet ute enn inne... for hundene! Slik at det er en liten risiko for at noen katter rømmer.

Det er viktig å tenke på pelsen! Vi hadde 2 nydelige langhårede katter her flere år. De var ikke så flinke til å stelle pelsen sin, så vi måtte hjelpe. Det kunne virkelig bli veldig ille hvis de gikk noen uker uten å bli børstet. Den ene av disse hadde ganske dårlig gemyttt og kunne plutselig bare komme bort til oss og bite hardt, så han ble avlivet... Den andre, Pompel, er dypt savnet...! Han har vært borte i 3 mnd nå... (litt OT her :P) Nå var vi bare 1 bortsjemt innepus.

oktober0735.jpg

oktober0715.jpg

Så... få tak en i vanlig, korthåret katt ;)

Skrevet

Stallkatter som får det de trenger av mat og tilsyn, samt veterinærhjelp ved behov, vil jeg faktisk påstå har det vel så bra, hvis ikke bedre, enn en hvilken som helst annen innekatt. På to av gårdene hvor jeg jobber holdes det katter, de bor i fjøset hele året. På den tredje gården (hvor jeg selv bor) har vi vår egen katt.

I det ene fjøset er det litt så som så, kattene her er ikke direkte tamme, så selv om de fôres, så skranter det litt på stellet. Men i det andre fjøset er kattene tamme, og der har de det som plommen i egget. Ikke er det en mus og spore noen av stedene heller.

Katten vår er vel ikke akkurat voksen (tror hun er ca fire måneder), men hun har for det meste bodd i yttergangen vår (en rågang, uten varme), med en luke i veggen hvor hun kan gå inn og ut som hun vil. I gangen har hun sin egen seng, alltid tilgang på vann og hun fôres flere ganger for dagen. Dette har vært helt uproblematisk, selv om vi har hatt henne fra hun var bitteliten. Hun ser ut til å trives, fryser ikke og pelsen er veldig god og tett (hun er korthåret). Det eneste jeg kan sette fingen på er at hun blir nok litt selskapssyk av å være alene. Vi har henne mye inne i huset om dagen, og om natten er det to hunder i gangen, men det blir alltid noen timer hvor hun er overlatt til seg selv. Derfor er det sikkert en god ide at du har tenkt å skaffe deg to katter. Selv om katter ikke er flokkdyr, så vil jeg tro at tilværelsen blir litt mer festlig med en artsfrend innen rekkevidde.

Edit: kan skrive under på at kastrerte hannkatter IKKE gidder å jakte! Takke seg til jentene, det er de som gjør jobben ;)

Skrevet

Vi har stallkatt her på jobben/bostedet mitt, hun (Svarta) stooortrives i stallen(sterilisert, langhåret hunnkatt). I tillegg flyr mine katter(2 kastrerte, korthårede hannkatter) ute mye, han ene får ikke være inne om natten uansett pga han vekker meg hele tiden, og girer opp bikkjene så jeg ikke får sove. Her kan de gå opp i låven, så de kan legge seg i høy eller halm om de vil, de har alltid mat og vann tilgjengelig, pluss at Svarta har egen liggeplass inne i stallen, en hylle høøøyt oppe på veggen med sånn "stige/trapp/planke" opp dit.

Svarta blir ofte flokete, men hun hater å børstes, så sjefen klipper av flokene med jevne mellomrom og holder godt øye med hvordan pelsen er, han er den eneste som får håndtere henne slik, vi andre får bare ha henne på fanget og klappe, om vi prøver å holde henne fast blir hun illsint. :whistle: Men holder seg grei i pelsen når flokene klippes av, ser skamklipt ut, men utseendet er ikke det viktigste.

Tror stallpusene får det fint hos deg, og ville nok anbefale hunnkatt, ja, da hannkattene mine jakter lite, mens Svarta ofte tar mus. :twisted:

Edit: la til litt og endret noe.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har nylig vært gjennom det samme med min tispe på snart 9 år. Hun var for det meste i sengen sin den første uken, så vi gå henne våtfor og vann ved sengen (hun nektet å spise tørrfor, så hun fikk vårfor i ca 10 dager). hun beveget seg litt mer etter 7 dager, men ble ikke seg selv før stingene ble tatt av
    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...