Gå til innhold
Hundesonen.no

Rabies vaksine og bivirkninger?


Recommended Posts

Skrevet

Skal til dyrlegen i dag og ta 2. rabiesvaksine, men gruer litt.... Hun fikk den første for 4 uker, med påfølgende diare HELE helgen... Og da mener jeg DIARE... Bæsja ut det meste i 2 dager...

Nå skal det også sies at hun hadde fått både griseøre og grisehale også samme dag som hun fikk vaksinen og det tror jeg var første gang, så det kan jo være det som gjorde det, eller det kan være tilfeldighet... Og i værste fall kan det være vaksinen... Gruer til å stå opp i morgen tidlig kjenner jeg... Og krysser fingre for at det faktisk var haler og ører som forårsaket diare og ikke vaksinen..

Noen som har dårlig erfaring med rabiesvaksine eller griseører/haler eller begge deler??

Skrevet

dorlige griseører og hale gir ofte kraftig diared og oppkast.. Noen hunder blir dorlige i magen av det uansett. 2 av mine tåler det og er helt fine etter å ha spist sånt mens den andre blir skikkelig dorlig .

Skrevet

Vaksiner kan gi ulike reaksjoner i kroppen - vi hadde en som besvimte og fikk kramper etter vaksiner, så henne sluttet vi å vaksinere helt. Litt diaré og slapphet kan også være en følge av vaksine. Dog høres det ut som om din hund fikk veldig sterk reaksjon - uheldig kombinasjon av sensitiv mot vaksine og av godsakene, eller andre tilfeldigheter. Noen ganger er en litt bløtere i avføringen uten at noe egentlig er galt, også kan en slik vaksine trigge så det blir forsterket reaksjon.

Om du er redd for at hun skal reagere igjen, ville jeg fastet henne fram til vaksina. Jeg ser den er i dag, så hunden har kanskje fått frokost allerede? Gi minst mulig mat, for da er det mindre som må ut. Luft henne godt og vel før vaksinen, og ikke gi henne noen form for griseører eller slike tyggesaker. Det er mye fett i griseører, og de fungerer ofte lakserende.

Sørg også for å lufte henne godt utover kvelden, jeg antar vaksinen ikke skal tas så sent at dere må rett hjem og legge dere - luft flere ganger, så kanskje du ikke behøver å grue deg til å stå opp i morgen.

Ser du at hun begynner å få diaré, faster du henne i 24 timer og gir zoolac.

Nå har hun allerede fått en vaksine, så om det er stoffene der hun reagerte på har kroppen begynt å opparbeide seg motstand og antistoffer - det er jo poenget med vaksine. Da vil kroppen forhåpentligvis være mer forberedt på kuren som kommer nå.

Har du orientert veterinær om reaksjonen? Det er greit at de vet det, i fall de vil ta forhåndsregler - at hunden skal komme på fastende mage, for eksempel.

Skrevet

Eller at kroppen hadde lært rabiesvaksinene å kjenne, og derfor ikke reagerte med diarè nå.. Bra at hun holdt seg frisk i alle fall! :aww:

Guest Peersen
Skrevet

Jeg rabies-vaksinerer mine hvert år , og har aldrig hatt noen bivirkninger

overhodet...kan det være griseørene ?

:aww::)

Skrevet
Jeg rabies-vaksinerer mine hvert år , og har aldrig hatt noen bivirkninger

overhodet...kan det være griseørene ?

:hmm::)

Jeg holder en knapp på griseørene, og det gjorde dyrlegen også.... Det er virkelig det værste jeg har sett, så det kommer aldri ett griseøre inn i huset her mer.

Det virker jo også som om de fleste ikke har dårlig erfaring med vaksinen og jeg er veldig glad for at det ikke ble slik denne gangen også ;-)

  • 2 weeks later...
Skrevet

Drar opp denne litt. Sita fikk rabiesvaksina for halvannen uke siden, og røyter noe helt enormt nå. Kan det ha sammenheng med vaksina? Henger ikke helt på greip at hun skal få sånn skikkelig røyteperiode akkurat nå..

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
    • Hvis du ikke har vært borte mer enn en time nå, og så plutselig øker til en hel arbeidsdag så er det klart at det blir problemer. Jeg vil også påstå at de færreste valper takler greit en arbeidsdag alene ved 12 uker, og synes det er ganske dårlig av en oppdretter å påstå det. Det er også litt raseavhengig, men jeg ville aldri regnet med at hunden var klar til hele dager alene hjemme ved 12 uker, uansett rase. Man henter vanligvis valpen ved 8-10 uker. Den første uken bør man være sammen med valpen og legge et trygt grunnlag, og så gradvis legge til rette for at valpen takler at man går unna, enten det bare er i et annet rom, ut og hente posten, osv. Da er det veldig individavhengig hvor fort man kan gå fram, og går man for fort fram må man ofte gå mange steg tilbake igjen. Det ER mye jobb å ha hund, og uansett hvor forberedt man er så tror jeg mange får seg en overraskelse. 
    • Jeg har noen til å passe inni,men ikke noe fast. Jeg jobber skift, og hunden har noen å være med når jeg jobber natt. Han har også noen å være med litt på kvelden når jeg jobber ettermiddag. Det er de dagene jeg jobber dag som er problemet. Det er ikke sånn at jeg ikke har tenkt på at det er ansvar med hund. Men jo, jeg trodde han var klar for å være alene nå.. Oppdretter sa valpene klarte det greit etter ca 12 uker...med trening så klart. Mulig jeg ikke har trent godt nok..har jo aldri dratt lenge fra han. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...