Gå til innhold
Hundesonen.no

Sannsynligvis ganske dumt spørsmål om id-merking.


Strylle

Recommended Posts

Skrevet

Vi kjøpte hund fra Sverige for circa tre uker siden. Da var han undersøkt av veterinær og chip-merket, og alt ser egentlig ut til å være i sin skjønneste orden. Det eneste jeg er litt usikker på er som følger: I det "kortet" hvor strekkoden han er registrert med er klistret inn, står det kun navn på veterinæren som chip-merket ham, mens ingenting er ført opp på feltene for eier. Er det mulig at de bare har satt inn chipen uten å registrere noe eiernavn, i og med at det hele fant sted dagen før vi skulle hente han, sånn at vi er fri til å registrere han på oss nå, eller blir de uansett registrert på et navn når de blir chipet?

Jeg bare lurer :lol:

Skrevet

Når jeg hadde kull registrerte jeg valpene på meg først, for oppdretteren vil bli spurt hvem som skal stå som eier når de setter i chippen. Da eierene kom for å hentet valpene fikk de med seg et eierskifte skjema av meg som de sendte inn til dyreidentitet selskapet.

Du må nesten høre med oppdretter hva de har gjort, om de ikke hadde oversikt over hvem som skulle overta valpene når de ble chippet er det godt mulig at de er registrert på oppdretter.

Skrevet

Det er noe annerledes system i Sverige enn i Norge, og jeg kjenner ikke alle detaljene rundt det.

Det jeg derimot vet, er at hunden din bør registreres i norske Dyreidentitet. Det hjelper ingenting om hunden din er ID-merket, forsvinner i skogen, blir funnet - når de som søker i Dyreidentitet ikke får opp noe resultat.

Når du omregistrerer hunden din i Norsk Kennel Klub blir dens ID-merking også automatisk registrert i Dyreidentitet, slik at du får begge deler til en pris. Jeg ville derfor gjort dette fortest mulig, uten registrering i en database er ID-merkingen verdiløs. Og det er den norske databasen som vil bli undersøkt, om hunden blir mistet og funnet i Norge.

Det er bare å spørre om jeg snakket gresk nå, og du vil vite mer om omregistrering til NKK!

Edit: Så at du har petit brabancon/chihuauha, betyr det at du har en av hver eller en blanding? Er det en blandingshund, kan du registrere chip'en direkte i Dyreidentitet.

Skrevet

Om du har en blandingshund må du gå til veterinæren din snarest. Den avleser chipen og fyller ut et skjema for deg som de henter ut fra dyreidentitet.no

Så fort de leverer inn dette og dyreidentitet registrerer det vil du få en giro på knappe 400,- i posten. Når denne er registrert betalt hos dyreidentitet vil alle dine data bli søkbare og dermed er du og din hund registrert i databasen.

Jeg har ofte gjort dette på jobben, og det funker fint på blandingshunder. Om du derimot har en registrert hund må alt skje gjennom NKK nå ved omregistrering, og om du har rasehund bør du få den omregistrert til NKK så fort som mulig.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...