Gå til innhold
Hundesonen.no

Bajaz har fått meningitt..


Recommended Posts

Skrevet

Takk alle sammen, jeg håper selvfølgelig at han bedrer seg til i morgen, om ikke blir det inn til veterinær igjen og eventuelt sette han på antibiotika drypp som de snakket om tideligere.. Jeg har kontakt med tre dyreklinikker og mobil nr til hun som eier den rett nedi gata hos meg så hjelp skal vi nok få om det trengs :lol: og skal ringe både dyrlegen som gjorde undersøkelsene i dag og de som skal følge oss videre for å høre hva som kan gjøres :lol:

Skrevet

Æsj, dette var da grusomt dumt - krysser fingre,poter, bein og tær her.

Du sier han ikke vil drikke, vet du hvordan man sjekker for dehydrering? At hvis du klyper pelsen så blir den liksom "stående" uten å gli kjapt tilbake. Hvis han er dehydrert er det nok til å gi desorientering bare det..

Tvi tvi da!

Skrevet

Stakkars lille Bajas :)

Embla hadde hjenehinnebetennelse nå i vinter. Hun var ute på skitur med mamma, i - 15 grader. Embla kom ikke når mamma ropte. Mamma gikk rundt og let etter Embla etter at hun var kommet til bilen, men Embla kom ikke. Mamma måtte kjøre vekk for å se om Embla kunne ha dratt til hytta vår som ikke lå så langt unna. Der var hun ikke. Da kjørte mamma tilbake der hvor skituren hadde startet, og Embla kom løpende her frosset og redd. Embla hadde vært ute i ett par timer. Hun ble varmet opp og virket frisk.

Noen dager senere ble Embla veldig slapp og ville ikke ha mat. Etter å ha undersøkt henne fant mamma ut at det var hjenehinnebetennelse, ikke av den smittsomme sorten. Embla hadde nok fått det av å sette seg fant ute i f. eks. piggtråd. Den stakkars hunden min ville nesten ikke gå eller spise. Hun fikk medisiner, fordi nærmeste sted med annen behandlig ikke var mulig for oss å reise til.

Heldigvis ble hubn frisk, fordetom mamma i ettertid har innrømt at hun trodde det var slutten. Nå er Embla helt som før :lol:

God bedring til Bajas! :lol:

Skrevet
Æsj, dette var da grusomt dumt - krysser fingre,poter, bein og tær her.

Du sier han ikke vil drikke, vet du hvordan man sjekker for dehydrering? At hvis du klyper pelsen så blir den liksom "stående" uten å gli kjapt tilbake. Hvis han er dehydrert er det nok til å gi desorientering bare det..

Tvi tvi da!

Ja, sjekker regelmessig for dehydrering og får i han vann regelmessig gjennom sprøyte i munnen. Han er i bedre form i dag og har både tisset og bæsjet ute samt fått i seg litt våtfor uten hjelp fra meg :lol: Håper at han begynner å drikke vann selv snart også!'

Så bra og høre at Embla ble helt frisk :lol:

Skrevet
Så flott at han er blitt bedre! :lol:

jaa, veldig deilig å se forbedringer! så håper bare blodprøve resultatene jeg får i morgen er bra også! :lol:

Skrevet

Han er så absolutt på bedringens vei! blodprøvene var ikke kommet i dag så håper virkelig de kommer i morgen! Snakket med vet. ang om han kom til å bli helt frisk eller ikke, og hun sa vi måtte vente på resultatene, så da får jeg bare vente litt til desverre! Men håpet er der iallefall!

Skrevet

Så bra å høre at han er bedre. Min eldste dalmistispe ble også syk og hadde lignende symptomer. Vi har den dag i dag ikke funnet ut hva det var, men de som var innvolvert av både forskere og vetrinærer er enige om at alle symptomer var hjernehinnebetennelse.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Blir det bare kaos om man har katter og hunder sammen i samme hus?  Hva slags erfaring har dere med det?
    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...