Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva er best av liten eller mellom hund i agility?


MegaMarie

Recommended Posts

Skrevet

Jeg vurderer at neste hund blir en Sheltie. Jeg følt at det ville være best om den var liten nok til å være i klasse liten, etter som at i liten klasse er det få hunder som er like rask som en sheltie. Men jeg vil også bruke Sheltien til utstilling, og jeg vil nok heller prioritere en god utstillingshund enn mindre konkurranse i mellom klasse. Men hva er egentlig best vil dere si?

  • 2 weeks later...
Skrevet
Jeg vurderer at neste hund blir en Sheltie. Jeg følt at det ville være best om den var liten nok til å være i klasse liten, etter som at i liten klasse er det få hunder som er like rask som en sheltie. Men jeg vil også bruke Sheltien til utstilling, og jeg vil nok heller prioritere en god utstillingshund enn mindre konkurranse i mellom klasse. Men hva er egentlig best vil dere si?

Jeg synes egentlig at fokuset ditt er litt feil. Hvis jeg skulle hatt sheltie til å gå agility med, ville jeg ført og fremst fokusert på at foreldrene til min kommende valp var sosiale trygge hunder. Og aller helst skulle de være glade i godbiter og i å leke.

Å satse på at sheltien din blir så liten at du kan gå i klasse liten med den tror jeg er et sjansespill. Du kan jo også risikere at den blir akkurat litt for stor, og da må du gå mellomklasse med en liten hund som må hoppe høyt for sin størrelse.

Tenker nå jeg...

Skrevet

Du vil få et svært begrenset utvalg da det er utrolig vanskelig å forutsi hvor stor en sheltievalp vil ende opp som voksen. Er det en hund som tydelig blir for liten, er den som oftest dvergpreget i utseendet allerede som valp og svært liten, og en sheltie med dvergpreg vil ikke bli noen god utstillingshund. Jeg ville gitt slipp på tanken om at hunden på død og liv skal være i klasse liten, for de aller fleste shelties er i mellom, nettopp fordi det er så store de etter standarden bør være.

Jeg har selv shelties i flere størrelser, derav min eldste er 33 cm. og en "liten-hund", men hun har også da det berømmelige dvergpreget med litt store og runde øyne, kort hode og for mye stopp, samt at hun er for kompakt bygget. Mine 3 andre er "mellom-hunder" og er hhv. 35, 36 og 36,5 cm. Og ja, som sagt er sheltien en vanskelig hund å forutsi størrelsen på OG det er mye mer normalt at hundene blir større enn de bør enn motsatt.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...