Gå til innhold
Hundesonen.no

Valp, hvor gammel på utstilling?


HeraHiromi

Recommended Posts

Skrevet

Hvor gammel er valpen når den kan stilles første gang? Hvor lærer man hvordan man gjør på en utstilling?

Kunne tenkt meg å stille min kommende valp, men aner ikke va tid man kan begynne eller hvordan man gjør :ahappy:

Når det gjelder slike ting ser jeg fordelen med å ha en oppdretter i nærheten. Men nå har jeg ikke det :ahappy:

Skrevet

Kan stille på valpeshow fra valpen fyller 4 mnd :ahappy: Valpeklassene er fra 4-6mnd og 6-9mnd.

Greieste er jo å dra på utstillinger og se hvordan man gjør det. Lærer mye av og bare se. Ellers så er det noen som arrangerer handlerkurs eller ringtreninger :ahappy:

Skrevet
Kan stille på valpeshow fra valpen fyller 4 mnd :ahappy: Valpeklassene er fra 4-6mnd og 6-9mnd.

Greieste er jo å dra på utstillinger og se hvordan man gjør det. Lærer mye av og bare se. Ellers så er det noen som arrangerer handlerkurs eller ringtreninger :ahappy:

Takk for raskt svar :lol: 4 mnd. Det var jo ganske tidlig. Det er jo en fin miljøtrening å dra på utstilling. Får sjekke opp det der med ringtrening. Jeg er jo medlem av Schæferhundklubben, men tror de ringtreningene er litt spesi :lol:

Nå skal jeg finne ut hva tid det er utstillinger. hehe

Skrevet

Ser du bor i Stavanger (står det hvertfall :ahappy: ). Og nærmer seg vel en NKK utstillinger der nå (er det nå førstkommende helg?). Så tar man seg en tur rundt ringene der får man hvertfall et inntrykk på hvordan det foregår. Der er det ikke noen utstillinger for valper, men man ser da hvertfall hvordan ting er i ringen :ahappy:

Skrevet
På hjemmesiden min ligger det noen artikler jeg har skrevet, som forklarer litt om utstilling.

Stilig, det skal jeg kikke på :ahappy:

Ser du bor i Stavanger (står det hvertfall :lol: ). Og nærmer seg vel en NKK utstillinger der nå (er det nå førstkommende helg?). Så tar man seg en tur rundt ringene der får man hvertfall et inntrykk på hvordan det foregår. Der er det ikke noen utstillinger for valper, men man ser da hvertfall hvordan ting er i ringen :lol:

Jeg bor i Stavanger ja :lol: Må se om vi kommer oss på en utstilling. Har en hundegal sønn, så han holder meg sikkert med selskap :ahappy:

Skrevet

Det er internasjonal utstilling på Orre helgen som kommer ja, begge dager, men rasen du skal ha går kun på søndag (da går alle hunder i gruppe 1). Det er en fin måte å få kikket på sin kommende rase i en utstillingssituasjon :lol:

Skrevet

Hvis du går inn på NKK sine sider, så ligger det fire nedlastbare artikler om utstilling for nybegynnere der :lol: Valpeshow er etter det jeg har oppfattet ganske uformelt, og det er jo også uoffisielt (resultatene blir ikke registrert). Så det er bare å kjøre i gang med utstillinger frem til valpen blir 9 mnder og det blir litt mer seriøst! :lol:

Skrevet
Hvis du går inn på NKK sine sider, så ligger det fire nedlastbare artikler om utstilling for nybegynnere der :lol: Valpeshow er etter det jeg har oppfattet ganske uformelt, og det er jo også uoffisielt (resultatene blir ikke registrert). Så det er bare å kjøre i gang med utstillinger frem til valpen blir 9 mnder og det blir litt mer seriøst! ;)

Skal se på NKK sine sider :lol: Nå har jeg lest Emma sine artikler som var veldig bra skrevet. :lol:

Skrevet

Det er en ting jeg har lurt på en stund i forhold til dette (dumt spørsmål kanskje men :) ) Er det 4mnd i uker fra fødselen, eller er det bursdagsdatoen ? Til nå har jeg jo tellt ukene når jeg skal beregne formengde eller anna, men antar jeg snart må tenke i måneder istedet :)

Skrevet
Det er en ting jeg har lurt på en stund i forhold til dette (dumt spørsmål kanskje men :) ) Er det 4mnd i uker fra fødselen, eller er det bursdagsdatoen ? Til nå har jeg jo tellt ukene når jeg skal beregne formengde eller anna, men antar jeg snart må tenke i måneder istedet :)

Måneder uti fra fødselsdatoen ja :o

Skrevet
Hvor gammel er valpen når den kan stilles første gang? Hvor lærer man hvordan man gjør på en utstilling?

Kunne tenkt meg å stille min kommende valp, men aner ikke va tid man kan begynne eller hvordan man gjør :)

Når det gjelder slike ting ser jeg fordelen med å ha en oppdretter i nærheten. Men nå har jeg ikke det :o

Om det har seg slik at du bor i Stavanger så arrangeres det ringtreninger på Åsen -SBK - Sør rogaland brukshundklubb hver torsdag fra kl 18. Ellers, om du har mulighet så arrangeres det også ringtrening på Sviland, den varer lengre!

likevell er det bare å gi beskjed dersom du vil møtes for å trene en gang :)

Skrevet

Det er også NKK valpeshow på Orre i oktober (var det den 18 mon tro?) der er det også fint å både sosialisere din egen valp og å titte på hvordan ting fungerer. Jeg skal selv stille Bertil, og kan mer enn gjerne forklare deg og vise deg ringside :)

Jeg syns da jeg var ny og uerfaren at jeg lærte veldig av å ha en erfaren utstiller med meg til å forklare hva som skjedde i ringen :)

Skrevet
Det er også NKK valpeshow på Orre i oktober (var det den 18 mon tro?) der er det også fint å både sosialisere din egen valp og å titte på hvordan ting fungerer. Jeg skal selv stille Bertil, og kan mer enn gjerne forklare deg og vise deg ringside :)

Jeg syns da jeg var ny og uerfaren at jeg lærte veldig av å ha en erfaren utstiller med meg til å forklare hva som skjedde i ringen :)

Det vil jeg være med på! Valpeshow står ikke på NKK sine terminlister? Kunne ikke finne noe ivertfall.

Jeg får ikke anledning til å se på denne helgen siden jeg jobber hele lørdagen og søndagen er det bursdagsferiring og kakebaking med barna :)

To uker til henting :)

Skrevet

Nei det står ikke på terminlistene da valpeshow er uoffisielle :)

Full plan hele helgen altså :)

Men ett valpeshow er vel så koselig å gå på (om ikke koseligere!) og der er det litt enklere regler enn når man kommer opp i de tellende klassende :)

  • 4 weeks later...
Skrevet

ja tenkte meg opp i orrehallen den 18okt å se på valpeshowet. skulle gjerne ha meldt på tispen men jeg var for sent ute:(

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja, ingen av de du nevner er spesielt enkle å trene eller har lite lyd ihvertfall. Med unntak av whippet og basenji som ikke bjeffer mye, men basenji har ulingen sin. Spanieler luker nok mer hund, og de fleste hunder med underull vil lukte mer enn en puddel. Du kan jo se på de andre vannhundene? Lagotto har hatt mye dårlig gemytt, men portugisisk vannhund er en av mine favoritter som jeg så en del av da jeg drev aktivt med hundesport.
    • Jeg brukte for det meste lek som belønning med puddelen, han krevde en del aktivisering men han begynte ikke å bli destruktiv eller pipete om jeg var litt treg en dag eller to, det var greit. I tilfelle det er interessant har jeg en video av en ekstra lang treningsøkt ute en kveld da han trengte litt ekstra hjelp til å få ut energi. Slikt går helt fint, så lenge hunden ikke sier ifra ved å ødelegge ting 😅   Kan jo hende det blir puddel igjen, men kjekt med input i tilfelle det var noe jeg ikke hadde vurdert. Spaniel var ikke på radaren min, vet ikke om det inntrykket jeg har av dem er helt riktig for meg. Og en tråd jeg fant her inne snakket om at de luktet sterkt for noen, det gjør meg litt skeptisk, lukt er grunn til at jeg ikke ville hatt Golden retriever feks 🫣 Korthår collie så jeg på for en del år tilbake men falt ikke helt i smak. Vurderte også chodsky pes, basenji, lundehund, sort elghund, whippet etc, veldig forskjellige raser med forskjellige behov 😅 
    • Det kommer jo litt på ambisjonene mtp lydighet og sånt også. Hunder som er lette å trene krever ofte også mer aktivisering.  Med labrador er det på godt og vondt mye matfokus, det er et godt verktøy i treningen, men også en utfordring. På samme måte som at mange pudler er kresne og vanskeligere å belønne med mat. Spaniel er generelt også mer matglade, men kanskje ikke så ekstreme som labrador.  Gjeterhundrasene har ofte også en del stress, og gjerne lyd med det.  Korthårscollie er en av de jeg synes er litt annerledes og som er ok hunder på aktivitet, de røyter en god del, men ikke noe pelsstell utover børsting og støvsuging. Jeg er litt usikker på lydnivå der. Men kan være verdt en titt.
    • Takk for svar 😁 Har vurdert labrador ja, men litt redd for at den hadde spist alt den kom over 😂  Har absolutt vurdert puddel på nytt, men fra en annen oppdretter. Jeg gjorde mye research og kontaktet flere oppdrettere da jeg fikk min første, men det endte ikke så bra allikevel. Var også ikke klar over at de brune var kjent for å være ekstra gal. Jeg startet en puddelgruppe i området da jeg fikk ham og vi dro på jevnlige treff der, så vet jo at ikke alle er like ikke, men det var en del av guttene som var vanskelige å ha med å gjøre.. så hadde valgt tispe om det ble puddel, tenker jeg. Springer spaniel har jeg ikke sett noe på, har ikke særlig erfaring med den type hund. Pelsstell går helt greit. Alle har jo noe stell. Puddel var ganske mye innimellom, men det var jo ikke verre enn at jeg bare kunne glattbarbere ham om jeg ikke orket en periode. Har også blitt klok av skade og innsett at jeg må prioritere trening på ro ute 🫣
    • Ah perfekt! Takk skal du ha for heads up! Hadde litt guffen magefølelse. Takk for tips, sjekker ut disse nærmere  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...