Gå til innhold
Hundesonen.no

Skatter man ved hundesalg?


Marthe

Recommended Posts

Skrevet

Eks. 1:

Fru Olsen har kjøpt seg en border collie for 6000 kr. Hun legger ned mange, mange timer med trening, og kursing på hunden. Hunden har utrolig bra gjeteregenskaper, og er "ferdig trent". Hun ønsker så å selge den for 30 000 kr.

Eks. 2:

Fru Jensen har satt valper på sin Int. uch som hun har reist på utstillinger med i 3 år. Hun får 10 valper som hun skal selge for 15 000 kr per stk.

Eks. 3: Fru Hansen har en golden retriever tispe som hun parer med naboens golden hannhund fordi de har lyst på valper etter den fantiastiske tispen sin (upremiert). Tispen får 12 valper som selges for 10 000 kr per stk.

Skatter man av disse inntektene? Har det noe å si hvor mye man har lagt ut på hunden ( noe jeg ofte hører)? Hva er rett? :icon_cry:

Skrevet

En skatter ikke for salg av hund, så lenge det ikke kan regnes som kommersielt salg. Skattefuten har ikke ønsket å skattlegge hundehobby, da det er innmari mye en kan skrive fra som utgifter, en kan vel nesten få skatt til gode for alt en legger ned i hunden sin...

Eksempel 2 og 3 er ingen prinsipiell forskjell skattemessig, og "gevinsten" eksempel 1 får kan avskrives i innsats og investering - samt at det kan jo kalles en omplassering.

En skal drive rimelig stort før det er regnet som kommersielt salg/business.

  • 5 weeks later...
Skrevet

Kjenner til flere oppdrettere som skatter salg, og som også får fradrag for vet utgifter etc.. Spørs nok i hvor stor skala man dretter.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Helt enig! Savner mer aktivitet, ironisk nok, siden jeg ikke har vært aktiv her på snart 20 år. Hadde vært moro å hørt hvordan det gik nå med alle «gamle». For min del handler det nok litt om at småbarnsliv og jobb har tatt mye tid, og det at jeg har vært hundeløs i en del år. Å når jeg skriver n innser jeg også at det handler om at jeg ikke sitter å surfer på pcen lenger, forum fra mobil er ikke helt det samme. 
    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...