Gå til innhold
Hundesonen.no

Interessert i LP, spor og rundering?


C.J

Recommended Posts

Skrevet

Jeg fikk melding av en venninne i Bergen om at hun og en gjeng skal begynne å trene fast en gang i uken. Jeg skal selvfølgelig joine dem når jeg flytter dit, og tenkte kanskje det er andre her inne som også er interessert i det? Det blir både lydighet, spor og rundering. Dette er alt jeg vet foreløpig. Hvilken dag i uken treningene faller på er ikke bestemt enda.

:angry:

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
Skrevet
Jeg fikk melding av en venninne i Bergen om at hun og en gjeng skal begynne å trene fast en gang i uken. Jeg skal selvfølgelig joine dem når jeg flytter dit, og tenkte kanskje det er andre her inne som også er interessert i det? Det blir både lydighet, spor og rundering. Dette er alt jeg vet foreløpig. Hvilken dag i uken treningene faller på er ikke bestemt enda.

:ahappy:

Hva slags nivå tenker dere? :banana:

Bikkjene kan litt grunnlegende rundering iflg bruksvenninnen, men jeg kan ingenting!

Lp er gode greier, vi burde bli flinkere til å trene jevnt... :)

Spor? Altså vi kan blodspor, annet spor kan vel læres også.

Vi vil, men det kommer selvfølgelig an på hvilken dag og sted.

Skrevet
Hva slags nivå tenker dere? :ahappy:

Bikkjene kan litt grunnlegende rundering iflg bruksvenninnen, men jeg kan ingenting!

Lp er gode greier, vi burde bli flinkere til å trene jevnt... :banana:

Spor? Altså vi kan blodspor, annet spor kan vel læres også.

Vi vil, men det kommer selvfølgelig an på hvilken dag og sted.

Samme her... vi kan basics, men vil gjerne trene på å bli bedre...

Skrevet

Vi kan absolutt ingenting, hverken meg eller hunden, men det er jo alltid superstas å lære da! :) Har veldig lyst til å være med å se på hvertfall, sånn i første omgang (hvis det går greit). Har dere noen tanker om sted?

*OT* ...Og er det forresten noen som er keen på treff igjen snart? :)

Skrevet

Jeg kan sikkert bli med :) Vi har godt av å trene lp og spor andre steder enn vi gjør (spor har vi nesten ikke trent da). Rundering vet jeg ikke om vi skal trene så mye "på egenhånd". Har et opplegg som vi følger selv om vi ikke er kommet så langt der heller, men kan jo være vi kan trene litt på enkelte momenter. Vi får se :)

Vi må finne et sted hvor det kan være greit å ha hundene løse, og det bør helst være i dagslys, så helg er kanskje mest aktuelt? Eller?

... næmmen, er charpi våknet fra dvalen? :)

Skrevet

Det må vi klare å få til vettu :) Litt travelt for oss fremover med forskjellig hunderelaterte og ikke-hunderelaterte aktiviteter, men vi skal nok få funnet tid!

Skrevet

Hei folkens! Det er skikkelig tragisk hvor treige vi er med å komme i gang. Jeg har bare vært med på èn trening siden jeg flyttet for to måneder siden... :icon_redface: Og da var vi bare to stk. Virker ikke som resten av gjengen er så veldig interessert. JEG trenger i allefall treningskompiser!

Og for meg passer både torsdag, fredag, lørdag og søndag.

Ang. nivået. For å si det sånn; jeg hadde min første runderingsøkt for to måneder siden, jeg. Og har ikke trent siden. Vet sånn halvveis hva det går ut på, men verken meg eller hunden kan det. For min del trener vi LP kl.1, men der er det jo ett fett hvilket nivå dere er på. Alltid lurt med fellestreninger!

Så kom med forslag om tid og sted! :whistle:

Skrevet

Helt det samme for meg. Har ikke bil da, men går jo en del busser rundt kan man si... Jeg er veldig glad i Langeskogen jeg da, der et det hvertfall en stor mark som er fin å trene på (i tillegg til masse skog og ting rundt, veldig koselig.. :icon_redface: ).

Skrevet
Helt det samme for meg. Har ikke bil da, men går jo en del busser rundt kan man si... Jeg er veldig glad i Langeskogen jeg da, der et det hvertfall en stor mark som er fin å trene på (i tillegg til masse skog og ting rundt, veldig koselig.. :icon_redface: ).
Ja, der er det fint :whistle: Var med på et hundetreff der en gang. Det store jordet er jo utmerket å trene lydighet på. Er det ikke en halvveis inngjerdet gressplen litt lenger inn i skogen også?
Skrevet

Der er enormt hundetreff hver søndag der. Kjempekjekt, selv om det har begynt å bli litt vel mye hunder for min smak.

Gressplen? Skeptisk? Er jo beitet til hestene da, også er det en gammel slamombakke litt bortenfor... Eneste jeg klarer å plassere som halvveis inngjerdet i nærheten er plenen der med Kongen (Gamlehaugen). Det er det jo også veldig fint å trene forresten.... :icon_redface:

Skrevet

Er det plass til oss også? Hihi. Vi trenger å treffe litt folk og dyr. Hadde ikke vært så aller verst å få sett litt ting vi absolutt ikke kan. Se og lære! :)

Noe annet enn Egon kanskje? *kremtkremtkremt* Hahahaha :rolleyes2:

edit; Den siste var veldig rettet mot Charpi.. :getlost:

Skrevet

Du er hvertfall frekk nok, ingen tvil om det! Hahahaa... :rolleyes2:

Men seriøst, for meg passer det når som helst, så jeg venter bare på beskjed om når og hvor oppmøtet er jeg.. :getlost:

Skrevet

Marken i Langeskogen kunne fint blitt brukt til lp-trening, da er det uansett lurt for oss som er nybeggynnere å ha bånd på hunden sånn at den ikke tror det er greit å begynne å leke midt i treningen. Men for rundering er det vel best å bruke et område som ikke er så populært som turterreng? Hadde vært greit å hatt godkjenning for å trene der også om det er mulig. Noen som kjenner noen med stor tomt? :rolleyes2: C.J: hvor var dere og trente rundering sist gang?

Jeg foreslår 7. nov, noen som kan da? :getlost:

Skrevet
Marken i Langeskogen kunne fint blitt brukt til lp-trening, da er det uansett lurt for oss som er nybeggynnere å ha bånd på hunden sånn at den ikke tror det er greit å begynne å leke midt i treningen. Men for rundering er det vel best å bruke et område som ikke er så populært som turterreng? Hadde vært greit å hatt godkjenning for å trene der også om det er mulig. Noen som kjenner noen med stor tomt? :rolleyes2: C.J: hvor var dere og trente rundering sist gang?

Jeg foreslår 7. nov, noen som kan da? :getlost:

7. november funker fint for meg :) Skal vi si Langeskogen? Hvem er med på den?

Vi trente rundering i skogen ovenfor der jeg bor, Blekenberg (i nærheten av Søndre Skogveien, som altså er oppe ved Løvstakken) 10 min. å gå opp fra Danmarksplass. Der er det en del skog, og det går en sti gjennom hele, men det er svært sjelden at jeg møter folk der.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...