Gå til innhold
Hundesonen.no

Innmat, hva gjøre og hva bruke?


Guest Stella

Recommended Posts

Guest Stella

Jeg har dvergpuddel, ikke det at rase spiller noen rolle, og kaniner. Kaninene slaktes iblant, og kjøttet går til meg. Men det er jo så mye mer på dyret, og som jeg ikke spiser særlig villig ;)

Hva kan brukes, og hvordan brukes det best? Tenker mest på hjerte, lever, nyrer? Blir jo ikke store mengden, men likevel. Kunne jo vært et lite tilskudd, og så blir det bedre ressursbruk. Liker ikke å kaste, og vil ikke avlive for å avlive, selv ikke når det "bare er kaniner"...

Tenkte også på kaninunger. I blant blir de syke/dør, eller får skader så de avlives. Disse slaktes jo ikke for mat til meg, er så smått. Men kan disse gis som mat/sysselsetting til hunden? Ute altså. Har dvergkaniner, så det er snakk om fødselsvekt på 30g og unger ved avvenning (6 uker) veier vel rundt 200g. Vil dette på noen måte vekke hundens jaktlyst på kaninene og gjøre så hun ser på dem som mat? De er adskilt, men enn så lenge er hun bare sosial og vil leke med dem, ingen jakt.

De kan eventuelt flås før hun får dem, om det gir et annet inntrykk for henne?

Forrige hunden min spiste slakteavfall og kaninunger (døde) med stor apetitt, men han var stor og tøff, og jaktet kaniner med stor innlevelse om de på noe vis rømte og løp rundt...

Noen som har synspunkt, erfaringer el.l?

Har 4 voksne som skal tas i kveld, og jeg tenkte ta vare på så mye som mulig.

Mvh Cecilie

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg ville tenkt at det ikke er unaturlig for en hund å fange en kanin ute i naturen for så å spise den. Men jeg vet ikke om en syk kanin kan overføre noen sykdom til hund ?

Ifølge Ellensviks hundeservice som tilbyr matesker med ferskmat til hund så er det viktig med nyrer og hjerter en gang i uka. Se litt rundt på hjemmesida og bli inspirert.

http://www.ellensvik.se/hundservice/innehall.htm

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Stella

Takk :blink:

Da skal jeg prøve med litt attåt det vanlige fôret hennes i kveld, så får vi se :) Hun har lite matlyst når hun kun får tørrfôr, og er en del dårlig i magen (er uggen, spiser gress, kaster opp (bare magesaft) og faster). Ikke alvorlig altså, men likevel så jeg synes det bør være bedre enn dette. Er fra før ikke noe fan av tørrfôr som eneste fôr til noe dyr, da jeg anser det som svært lite naturlig, og vil gjerne gi henne noe annet, hvertfall som del av den daglige rasjonen.

Når det er snakk om vom, er det organene, eller både organene og innhold? Kaniner er planteetere, som kyr, men har hoveddelen av fordøyelsen i enorm blindtarm med mikrobiell fordøyelse i steden for 4 mager og drøvtygging. I blindtarmen produseres såkalt "blindtarmslort" som er veldig næringsrik, og denne spiser kaninen direkte fra endetarm. Dette for å få ut absolutt alt av næring fra fôret sammen med det mikrobene har frigjort gjennom sine egne prosesser (mer frigjort protein og en del vitaminer bl.a).

Om jeg gir kaninunger uslaktet vil jo mage, blindtarm og tarmer være med. Er dette negativt, eller er dette noe hun kan ha glede av?

Mvh Cec

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette har jeg desverre ingen nøyaktig kunnskap om - men det har kanskje andre her, men jeg ville tenkt at det er ingen som sløyer kaniner for villhunder heller - vil tro de spiser det hele.

Ser på ellensviks hjemmeside at lever inneholder vitamin A - fettløslig og lagres i kroppen - dette kan overdoseres så ta det litt pent med lever kanskje. Men du hadde kanskje heller ikke tenkt å gi kaninlever hver dag heller.

De symptomene du nevner på hunden din kan være tegn på fremmedlegeme i fordøyelsessystemet?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå spør jeg kanskje dumt, men har du hørt om Vom & hundemat? Det er rått fullfôr til hund :blink:

(Ettersom du nettopp har fått Stella er det ikke sikkert du har hørt om det tenkte jeg..)

Vil tro du kan gi det aller meste av kaninen :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
    • Usikker på om massiv fremgang i hverdagslydighet skyldes endring av metode, økt mental modenhet med mer impulskontroll, "varmen" (ikke veldig), eller en kombinasjon, men vi koser oss. Ikke en lyd på verken bussen, Posten eller Felleskjøpet i dag. Ble helt rørt av hvor flink han var til å sitte pent og pyntelig og vente uten labber på disken eller konsert. Å manøvrere pent mellom hyller med leker og tygg og snacks var deilig nok. Måtte nesten klype meg i armen da han bare var lydig ved disken også, begge steder. Det kom noen raptusbyks da vi nærmet oss hjemme igjen, men kjapt under kontroll med cue på en øvelse og en leke, og da det i neste øyeblikk kom et helt heat av saftige skinker i kondomdress på hjul -  bakfra - bare en meter fra oss, så satt han bare pent og pyntelig og så på de fly forbi uten impulser til å jage etter for å bite noen i rumpa. Amazing!  Godgutten 🥰
    • Eurasier er en selvstendig rase, og den krever en del aktivisering, på sine premisser. De har også hatt en del svakheter mentalt. Dette med usikkerhet er i høy grad genetisk, så det er viktig å gjøre god research på oppdrettere og linjer. God sosialisering er selvfølgelig også viktig, men eurasier er ikke en utpreget sosial rase. Når det gjelder "gneldring" så er det svært få hunder som gneldrer uten mål og mening så lenge de får den aktiviteten de trenger. Men noen raser er avlet for å vokte eller varsle, og de vil naturlig nok bjeffe når de opplever forstyrrelser, og terskelen der kan variere. Mange små hunder er avlet for å varsle, mens jeg kommer ikke på så mange store hunder (type str eurasier) som er kjent for å "gneldre". Noen spisshunder, som lapphundene, islandsk fårehund mm. kan bjeffe en del i arbeid og når de blir ivrige. Eurasier er forøvrig også en spisshund og ikke nødvendigvis helt stille. Om det er en rase som passer deg eller ikke er vanskelig å si, siden du ikke sier noe annet enn at du bor i leilighet. Skal du ha hund til tur og kos? Vil du gå kurs, og evt. drive med hundesport? Er det viktig at den går overens med andre hunder? Lett å trene/ha løs?  Hvor mye tid vil du bruke på pelsstell og støvsuging? Anbefaler å lese litt her, andre innlegg fra samme bruker på forumet, som har hatt en eurasier med sine utfordringer, men også kommet veldig langt med ham:   
    • Vurderer eurasier som neste hund, og ønsker å høre fra alle som har om både positive sider og utfordringer, anbefaling/fraråding av rasen. Hannhund eller tispe? Tisper er jo mindre, men da må en ta med løpetid og humørsvingninger med det etc. Hannhunder er kanskje mer stabil i humøret? Men samtidig større og mer 'territorielle? Er jo pluss og minus på begge sider. Bur idag I leilighet, liker og gå turer, men har ikke behov for en høyaktiv rase, ønsker heller ikke ha så liten da de har en tendens til og være gneldrete. Og lest og hørt at Eurasier er ganske stille på det punktet. Selv om de lager lyd selfølgelig, det er naturlig, men ønsker ikke sånn typisk gneldring.  Men blir jo litt usikker når en leser at de kan bli veldig skeptisk/nervøs til andre, en vil jo ikke 'feile' med hunden en skal få, ønsker jo velge riktig da det skal fungere i  mange år fremover. Kommer alltid tilbake til Eurasier da, falt litt for de, men har aldri hatt den type rase før. Har hatt labrador blanding, og spaniel før og de er jo litt mer førerorienterte.  Er det sånn at en må trene sosialisering i typ '3 til 4' timer hver dag eller holder det med 'minutter' noen dager,  det vil jo variere dager da man må jobbe etc sef. Blir jo sef mer enn noen minutter, men håper dere skjønner hva eg mener🙈 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...