Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hvordan er denne rasen i forhold til Langhåret Collie når det gjelder gemytt?

Jeg spør på vegne av en venninne, som ønsker seg en mellomstor/stor hund som kan tilpasse seg livet som ren familiehund. Altså, hun skal ikke bruke hunden til noe spesielt utover at hun ønsker en familiehund/kosehund/venn. Daglige turer blir det, men ikke noe form for bruks. Jeg nevnte da Collie for henne, da jeg mener at denne rasen har veldig lett for å tilpasse seg eieren og kan trives med et liv uten allverdens aktivitet og hjernetrim. Dette inntrykket har jeg hvertfall fått av di Collie'ene jeg kjenner til. :innocent: Men så har det seg sånn at hun helst ønsker seg korthåret hund, og da tenkte jeg at kanskje korthåret Collie kunne vert et alternativ, dersom den er like tilpassningsdyktig som den langhårede varianten. Jeg har ingen erfaring med Korthåret Collie, så derfor spør jeg altså her. Blir veldig takknemlig for alle erfaringer og synspunkter dere måtte ha! :icon_redface: Gjerne kom med forsag til andre raser som kan passe også.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvordan ser deres morgenrutiner ut med valp/hund før dere skal på jobb? Ønsker å høre litt hva andre gjør. valpen vår våkner som regel mellom 06-06.30. Vi tar han da ut i ca 15 min slik at han får gått på do, når vi kommer inn igjen så leker vi litt og trener på kommandoer før han får frokosten sin, så er det litt ut på do igjen før vi går inn, får litt hjernetrim og så er det inn i valpebingen når vi reiser på jobb. Hvordan legger dere opp starten av dagen deres?
    • @Carro92 kan kanskje tipse om noen? Jeg kommer ikke på noen akkurat nå, men har jo møtt noen i tiden jeg var aktiv i hundesport, så mulig det dukker opp noen navn etterhvert.
    • Hei!  Noen som har erfaring med oppdrettere av Whippet på Østlandet som avler robuste og stødige valper? Som har mye (eller mest) fokus på mentalitet, gemytt og personlighet? (Som kanskje ikke bare lar deg velge den valpen du selv vil, men som prøver å matche personligheter?) Eller er ikke dette vanlig blant whippet?   Spør fordi vi er et hjem med barn, og ikke planlegger utstilling.    På forhånd takk for svar😊 
    • Det er nok en helt normal valp dere har. Det er mye arbeid og tålmodighet, og faser man må gjennom, rett og slett.
    • Vi har møttes ute å gått sammen på litt avstand før de har fått lov til å være løse og leke sammen. Han er ikke spesielt interessert i andre hunder. kan legge til at han er en hun med litt lite tegn. Går fra null til hundre. Han kan ligge å sove og Bergan våkner er det første han gjør å bite, og da voldsomt og ikke kose biting. Vi har ofte skjønt at dette er et tegn på at han må på do og prøver å ta han ut før dette skjer. Vi prøver også å få lagt han, avledet han før han blir overtrøtt, med noe varierende hell. Som sagt går han fra 0-100 når det først starter. vi har vært hos dyrlege og utelukket at det er noe galt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...