Gå til innhold
Hundesonen.no

Å få være valp


PsychoLynx

Recommended Posts

  PsychoLynx skrev:
Hvor mye skal man putte inn i hodet på en valp liksom? :blink:

Jeg tror ikke hjernen til valpen sprenger dersom den lærer seg at det nytter å sette seg for å få matskålen, enn å stå å tigge. Eller at det lønner seg å følge spor riktig vei, og ikke sulle rundt og gå bakspor. Eller at det nytter å plukke opp neseprøve i stedet for å suse rundt og gjøre andre ting.

Valper lærer hele tiden, det handler vel bare om man legger læringen til rette for seg selv og senere bruk, eller ikke.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvor lenge er hunden valp og når skal man stille krav ?

Hvorfor blir ofte unghund stjerne borte når de blir voksne ?

Tror det er dette PsychoLynx prøver å gjøre en diskusjon rundt.

Hvor lenge skal valpen få lov til å være valp før man stille krav ?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  MonicaT skrev:
Hvor lenge er hunden valp og når skal man stille krav ?

Hvorfor blir ofte unghund stjerne borte når de blir voksne ?

Tror det er dette PsychoLynx prøver å gjøre en diskusjon rundt.

Hvor lenge skal valpen få lov til å være valp før man stille krav ?

hehe, ja så enkelt kunne det skrives! hehe. Takk :blink:

Og 2ne, hmmm ja ok

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  PsychoLynx skrev:
Og 2ne, hmmm ja ok

Hmm hva da? Valper sover 20 timer i døgnet, og leker 3 - da har du en time på deg i løpet av et døgn å putte noe i hodet på den. Det er mulig at det er altfor mye for enkelte hunde-eiere, men valpene klarer det som regel helt fint..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Gråtass
  2ne skrev:
Hmm hva da? Valper sover 20 timer i døgnet, og leker 3 - da har du en time på deg i løpet av et døgn å putte noe i hodet på den. Det er mulig at det er altfor mye for enkelte hunde-eiere, men valpene klarer det som regel helt fint..

OT:Tuller du? Kan du sende den boka hvor det står til Alva, for det har hun ikke fått med seg.. :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  Gråtass skrev:
OT:Tuller du? Kan du sende den boka hvor det står til Alva, for det har hun ikke fått med seg.. :ahappy:

*kremt* Ok da, noen valper bytter ut noen timer søvn med lek? *kikke på Norris* ;)

---

Sånn bortsett fra det, så finnes det ikke noe fasitsvar på det Marit lurer på, vel? Når slutter hunden å være valp, f.eks.. Det er jo litt forskjeller, både mellom rasene - små raser er som regel voksne før store raser, og mellom individene - Dinamor f.eks, var neppe valp så innmari lenge.. Mens Norris fortsatt er valp, 13 mnd gammel..

Når stiller man krav til hunden - jeg er skikkelig skeptisk til å svare på det, kjenner jeg, for folk definerer "krav" på forskjellige måter, eller kanskje forskjellene ligger mer i hva man legger i hva som skjer når kravene ikke innfris?

Sant, jeg har f.eks fra dag 1 krevd av Norris at når jeg sier at det er nok, så er det nok, men konsekvensen av å ikke høre når jeg sier "nok" er jo ikke så innmari mye mer enn at hun enten må leke alene, eller blir holdt fast. Pr i dag så krever jeg at hun jobber med meg når jeg sier at vi skal jobbe, men konsekvensen for å være ukonsentrert er at hun må sitte i bilen, liksom.. Hun får neppe noen varige men på sjela av det, og hun blir neppe pressa for hardt heller?

Jeg har trent Nora fra dag 1, jeg.. Slipp, å gå på venstre side, kontakt, dekk (vi glemte dessverre "sitt"), å komme når jeg roper, å bli håndtert - alt det har vi trent på siden jeg henta henne.

Å gå på plass har hun gjort siden hun var 4 mnd, det ble shapet inn når hun fortsatt kunne være løshund på tur. Slipp lærte hun ved at jeg bytta leker med mat (og hun er heldigvis like glad i mat som lek), hun har stort sett alltid fått belønning for å ta kontakt, men konsekvensen for å ikke gjøre noe av dette, er jo ganske enkelt at hun ikke får belønning.

Spørsmålet - for min del ihvertfall - er ikke hva hunden har lært innen den er året, men hvordan den har lært det, og hva som skjer når den ikke gjør det den har lært. Og for min valp så har hun lært alt via lek eller shaping, og den eneste konsekvensen er at hun ikke får trene mer.. Det tåler selv valper..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tror valper har godt av å trene og lære jeg, så lenge det skjer på valpens premisser og at man er klar over at det bare er en valp man har imellom hendene og ikke en fullvoksen hund. Valper er jo så utrolig lærevillige og tilpasningsdyktige og suger jo til seg alt som en svamp(!) så jeg tror også man kan tjene mye på å lære inn litt forskjellig helt fra begynnelsen av. Jeg har inntrykk av at det sitter som støpt det de lærer da. Utgangsstilling var f.eks noe My lærte tidlig, og det er noe hun ikke bruker en eneste kalori på å utføre. Jeg begynte tidlig med bli-øvelser også og hun er veldig flink til det også. Også trente vi mye triks og moro-ting, og det har gjort henne aktiv og veldig oppfinnsom av seg - og hun er en fryd å trene med. :whistle: Men viktigst av alt så lekte jeg med henne overalt og hele tiden, med alle slags forskjellige gjenstander, og nå har jeg en hund som gjør alt for å leke litt med meg - og hun leker med hva som helst.. Jeg vet ikke om det hadde vært like sterkt hos henne hvis jeg ikke hadde bygd det opp slik som jeg gjorde da hun var så ung.

Det eneste jeg tror man burde tenke litt på er å ikke overtrene (trene ALT så fort som mulig og så mye som mulig) fra de er små valper. Da tror jeg kanskje man kan gå på en smell når hunden vokser til og vil kreve enda mer aktivisering og aktivitet for å være fornøyd. Jeg var mer aktiv på spor-fronten med My i fjor da hun var liten valp enn i år siden vi har flyttet og bor lengre unna bra sporterreng, men hadde jeg gått spor med henne hver eneste dag tror jeg kanskje jeg hadde fått et lite problem når vi hadde flyttet og hun ikke fikk gjøre det mer.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Henger meg på pinewood! Jeg har hatt herre/unisex vest og den passet meg godt i bredde. Ble dessverre litt for lang eneste så var uheldig å ødela glidelåsen og sømmen på en lomme i ett fall. Foreløpig eneste minuset med den er at den blir litt tung om man er ute i heftig regn.  Fikk sommerversjonen til pinewood i erstatning fra widforss og den bruker jeg hele tiden. Store gode lommer som rommer masse! ikke opplevd å miste noe utav, og i konkurranse setting så skal det ganske mye til for at leker ligger synlig for dommer også. Så sånn teknisk disk som det skal det godt gjøres at skjer også.    Har også en IQ Dogsport multifunctional jakke jeg bruker på vinteren og jeg elsker den!! Liker spesielt godt at det er linere til lommene så man kan vaske dem ofte om man bruker litt grisete godbiter. Ikke fult så dyp lomme bak som pinewood, men ok nok. 😊    Har også en eldre CRW vest fra hooks og den er jeg ikke så fan av. For små lommer og for lett å miste ting utav. Fordelen er stofftypen som ikke tar til seg så mye vann i regnvær. 
    • Kan være. Føler allikevel for å høre musikken sammen mens vi går. Han blir glad av musikk han liker, og den trafikkstøyen er ganske ubehagelig når en legger merke til den. Den er ujevn, uforutsigbar, og det er ikke behagelige lyder. Veldig til susing pga hastigheten. Kjent for å ha ugunstige effekter på helse. Å fokusere hørselssansen på Bob Marley istedenfor er antakelig sunnere for såkalt mental helse. Alternativt, så kan vi selvsagt busse de tre holdeplassene for å bare ha fuglekvitter og klukkende elv på øret siste delen av veien. Også en mulighet. Det er bare så mye mer lettvint å gå enn å styre på med buss som går 1-2 ganger i timen for de tre holdeplassene. 
    • Trenger han faktisk lyden? Jeg vil tippe han får pulsen godt nok fra et headset på deg.
    • Har tenkt på det, spille synkront i to headphones, og prøvde på hunden et rundt halsen, men det blir for dårlig lyd til ham. For mye av høyfrekvente lyder og ingen bass. Må ha fyldigere lyd for å kunne nyte den.  Ingen fare for å forstyrre omgivelsene, en møter svært sjelden andre mennesker langs den veien der, og de har i 100% av tilfellene så langt vært på sykkel, som farer fort forbi.  Med mindre det finnes headphones lagt spesielt for hunder (tror ikke han vil like det mens vi er i bevegelse i dynamiske omgivelser) er jeg derfor ute etter en så nett og praktisk og rimelig ghettoblaster som mulig, til å bære på kroppen med stropp. Det er 20 min langs et sånt grusomt kjedelig strekke hver vei, til hver eneste trening hele sommerhalvåret. Trenger sprite opp den turen littegrann
    • Hvorfor ikke bare bruke et headset? Det blir fort irriterende for omgivelsene hvis du skal prøve å overdøve trafikken med musikk...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...