Gå til innhold
Hundesonen.no

Alaska huskyen Tiro


Poter

Recommended Posts

Skrevet

Forrige helg var vi og besøkte min første hund, alaska huskyen Tiro. Jeg måtte omplassere ham da han var rundt ett år og han har siden da bodd hos en turistkjører i Indre Troms. Der har han det utmerket og er nå blitt en eldre herremann på 9 1/2 år. To kull har han etter seg og venter ett til nå i juli. Det blir spennende!

Desverre er bildene bare mobilbilder, men pytt.

juni5.jpg

Antakelig et utseende bare en mor kan like :)

juni6.jpg

Glad fyr! I vinter gikk han Kirkenes-Bardu og er altså still going strong.

juni4.jpg

Her er døtrene hans

juni3.jpg

Trivelige og sosiale hunder :)

Skrevet

Kan ikke du ta med en av de valpene hjem til meg neste gang? gud så skjønne! Arg, lyst på husky:P

Men din gamle hund var også ganske skjønn, første bildet ser han kanskje litt rar ut men syntes da han var veldig fin på andre. Fine hundene det:)

Skrevet
Kan ikke du ta med en av de valpene hjem til meg neste gang? gud så skjønne! Arg, lyst på husky:P

Men din gamle hund var også ganske skjønn, første bildet ser han kanskje litt rar ut men syntes da han var veldig fin på andre. Fine hundene det:)

Du kan tro jeg har lyst å ta en med hjem til meg selv også, eller kanskje fem, hehe. Tiro er skikkelig ubørstet på bildene, jeg tror ikke de børster dem noe særlig, så han ser ganske så lurvete ut. Men han er en flott fyr :)

Kjempefine.. :) Var mye grønskipreg på døtrene hans.. :)

Mm, mora er grønski, og de har mest grønskier der. Den tispen han er paret med nå er ren grønnlandshund. Blir morsomt å se hvordan de blir seende ut. Tispen var veldig sosial, yndig og trivelig. Sukk, lyst på, ja...

Skrevet
Du kan tro jeg har lyst å ta en med hjem til meg selv også, eller kanskje fem, hehe. Tiro er skikkelig ubørstet på bildene, jeg tror ikke de børster dem noe særlig, så han ser ganske så lurvete ut. Men han er en flott fyr :)

Han så ut som en typisk spisshund som holder på å bytte pels spør du meg:P

Farlig å besøke valper, man får alltid lyst til å ta med en hjem og når du har eid faren ble det vel enda mer fristende tenker jeg:)

Skrevet
Han så ut som en typisk spisshund som holder på å bytte pels spør du meg:P

Farlig å besøke valper, man får alltid lyst til å ta med en hjem og når du har eid faren ble det vel enda mer fristende tenker jeg:)

Ja, og jeg gikk på folkehøgskolen hvor han kommer fra, så jeg kjenner moren og faren godt + halvsøsken, så jeg vet hvor trivelige og gode hunder det er. Det hadde vært saker, ja *drømme* En dag skal jeg ha husky igjen! Hvis det blir valper nå i juli, skal jeg ta med meg speilrefleksen og få tatt noen skikkelige bilder, så kan vi la oss friste alle sammen :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...